• १० फाल्गुन २०८०, बिहीबार
  •      Thu Feb 22 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   सबै जात, धर्म, सम्प्रदाय, भाषाभाषी बीचको समभाव गणतन्त्रको मूल लक्ष्य: राष्ट्रपति पौडेल ★   सन्दीपले जेलबाहिरै बसेर पुनरावेदनको मुद्दा लड्न पाउने ★   राप्रपा नेपालले चैत १ गते काठमाडौंमा वृहत जनप्रदर्शन गर्ने ★   त्रिभुवन विश्वविद्यालयको उपकुलपतिमा प्राडा बराल नियुक्त ★   काठमाडौँमा विमान अवतरण हुन सकेनन्, एक भारतीय विमान लखनउ डाइभर्ट ★   नेप्से परिसूचकमा उच्च अङ्कको गिरावट ★   गाउँपालिकाका तत्कालीन प्रशासकीय अधिकृतसहित सात जनाविरुद्ध मुद्दा दायर ★   नारायणगढ–मुग्लिन सडक: फागुन १३ गतेदेखि बन्द नहुने ★   जिल्ला अदालतको फैसलाविरुद्ध सन्दीप लामिछाने उच्च अदालतमा ★   नेपाल ‘ए’ लाई हराउदै क्यानडा–११ ले जित्यो सिरिज

इजरायल र हमासबीचको युद्धविरामपछि फेरि युद्ध सुरुएजेन्सी । इजरायल र हमासबीच एक साता लामो युद्धविरामपछि फेरि युद्ध सुरु भएको छ । टाइम्स अफ इजरायलका अनुसार आईडीएफले गाजामा बमबारी सुरु गरेको छ ।

इजरायलको होलित क्षेत्रमा रकेट अलर्ट जारी गरिएको छ । आइडीएफले हमासमाथि युद्धविराम उल्लंघन गरेको आरोप लगाएको छ । कतारी मिडिया हाउस अल जजिराका अनुसार इस्लामिक जिहादको सैन्य शाखा अल कुद्सले बिहानै इजरायलका धेरै सहरमा आक्रमण गरेको थियो । आक्रमणका कारण इजरायलले उत्तरी इजरायलका २ वटा राजमार्ग बन्द गरेको छ । साथै सीमावर्ती क्षेत्रमा खेतीपाती गर्न पनि रोक लगाइएको छ ।

इजरायली सेनाले गाजाका जनतालाई खान युनिस क्षेत्र खाली गर्न पनि आदेश दिएको छ । यसका लागि अरबी भाषामा लेखिएका पर्चाहरू हटाइएका छन् । यसैबीच हमासले इजरायलले रफाह नजिकै बिहान बमबारी गरेको बताएको छ । जसमा दर्जनौं प्यालेस्टाइनीको मृत्यु भएको थियो । बीबीसीका अनुसार युद्धविराम भएको ३ घण्टाभित्र ३२ प्यालेस्टाइनी मारिएका छन् । जसमा महिला र बालबालिका पनि छन् ।

इजरायली प्रधानमन्त्री बेन्जामिन नेतान्याहुले हमासले थप बन्धकहरूलाई रिहा गर्न नचाहेको बताएका छन् । जसका कारण युद्धविराम थप लम्ब्याउन सकिएको छैन । हमासले पनि सबै महिलालाई रिहा गरेन र इजरायलमा रकेट प्रहार गर्न थाले ।

अक्टोबर ७ मा सुरु भएको युद्धमा इजरायलमा १२ सय र गाजामा १४ हजारभन्दा बढीको मृत्यु भएको छ । युद्धविराम सकिएपछि अमेरिकी विदेशमन्त्री एन्टोनी ब्लिन्केन इजरायल प्रस्थान गरेका छन् ।

हमासले ७ दिने युद्धविराममा ११० इजरायलीलाई रिहा गरेको छ । युद्धविरामको अन्तिम दिन ८ जना इजरायली बन्धकलाई मुक्त गरिएको थियो । तीमध्ये दुई महिलालाई बिहीबार दिउँसो रिहा गरिएको थियो । ६ जना बन्धकलाई साँझ रिहा गरिएको थियो । बदलामा इजरायलले ३० प्यालेस्टिनीलाई रिहा गरेको थियो । जसमा २२ बालबालिका र ८ महिला रहेका छन् ।