• २४ जेष्ठ २०८०, बुधबार
  •      Wed Jun 7 2023
  •   Unicode
Logo
Latest
★   विश्वमा हरेक वर्ष ४३ करोड टन प्लास्टिक बन्दै, यसबाट मानव जीवनमा के–के असर पुगेको छ… ★   ६ प्रतिशत आर्थिक वृद्धिदर हासिल गर्न सम्भव छैन: अध्यक्ष यादव ★   फास्ट ट्रयाक निर्माणको बजेट रक्षा मन्त्रालयमा पठाऔँ: सांसद महासेठ ★   बजेटलाई आर्थिक र समयको अनुशासनमा बाँध्ने कोशिस भएको छ: सांसद बडू ★   सभामुखले प्रतिनिधि सभा नियमावलीको उल्लंघन गरेर बैठक चलाएको सांसद दाहालको आरोप ★   आफ्नो भारत भ्रमणबारे कनिकुथी विरोध गर्नु उचित होइन्: प्रधानमन्त्री दाहाल ★   नक्कली भूटानी शरणार्थी प्रकरण: प्रतिवादीतर्फको बहस जारी ★   प्रतिनिधिसभाको शून्य समय: नागरिकता विधेयकदेखि सुकुम्बासीका समस्यासम्म ★   ‘आदिपुरुष’को अन्तिम ट्रेलर सार्वजनिक ★   महिला तथा सामाजिक मामिला समिति सदस्यमा बिन्दवासिनी कंसाकार

ईन्जिनियरिङ गरेका मधवाल जस्ले आईपीएलमा पाँच विकेट लिएर जादु देखाएएजेन्सी । इन्डियन प्रिमियर लिग (आईपीएल)को एलिमेनेटर खेलमा मुम्बई इन्डियन्सले लखनउ सुपर जाइन्ट्सलाई ८१ रनले पराजित गर्दै दोस्रो क्वालिफायरमा स्थान बनायो । टस जितेर पहिले ब्याटिङ गरेको मुम्बई इन्डियन्सले आठ विकेट गुमाएर १८२ रन बनाएको थियो । जवाफमा लखनउको टोली १६.३ ओभरमा १०१ रनमै सिमित भयो ।

लखनउलाई स्तब्ध पार्दै क्वालिफायरमा स्थान बनाउन मुम्बईका मध्यम गतिका बलर आकाश मधवालले चमत्कारी प्रदर्शन गरे । उनले ३.३ ओभरमा मात्र ५ रन दिएर पाँच विकेट लिए । यस सिजनमा कसैले पनि एकै खेलमा पाँच विकेट लिएका छैनन्। आकाशले अनिल कुम्बलेको कीर्तिमान बराबरी गरेका छन् । कुम्बलेले सन् २००९ मा ३.१ ओभरमा ५ रन दिएर ५ विकेट लिएका थिए । मधवालले ३.३ ओभरमा यो उपलब्धि हासिल गरेका हुन् ।

उत्तराखण्डका आकाश एक इन्जिनियर हुन् । उनले आफ्नो क्रिकेटप्रतिको प्रेम र लगाबले गर्दा आफ्नो जागिर छोडे। टेनिस-बल क्रिकेटबाट सुरु भएको उनको यात्रा अहिले आईपीएलमा तुफान मच्चाईरहेको छ।

उनको असाधारण आंकडाले बताउँछ, माधवाल विध्वंसक-इन-चीफ हुन्। २९ वर्षीय माधवालले बुधबारको खेलमा लखनउका प्रेराक मङ्कड लाई ३ रनमा आउट गराउदै प्रारम्भिक स्क्याल्प दाबी गरे । त्यसपछि लगातार बलमा आयुष बडोनीलाई एक रनमा र निकोलस पूरनलाई शुन्य रनमा आउट गराए। रवि बिश्नोई तीन रनमा र मोहसिन खानलाई शुन्य रनको स्क्याल्पको साथ उनले पाच विकेट लिए।

खेलपछिको पत्रकार सम्मेलनमा बोल्दै उनले आफ्नो रोचक यात्राको बारेमा खुलासा गरे र आफ्नो प्रदर्शनको लागि आफ्नो जुनूनलाई श्रेय दिए। उनले भने,‘म मेरो क्रिकेटको आनन्द लिइरहेको छु। यहाँ आउने मैले साँच्चै कडा मेहनत गरेको छ। मैले आफ्नो जोश पछ्याउन इन्जिनियरिङ र जागिर छोडें। घरमा धेरै स्रोतसाधन थिएन । जब तपाईं आफ्नो जुनूनको आनन्द लिनुहुन्छ, तब तपाईं चिसो हुनुहुन्छ र खुशीसाथ चीजहरू गर्नुहुन्छ। क्रिकेट खेल्नुपर्छ भन्ने बोझ थिएन । यो मेरो जुनून थियो, त्यसैले म खेलिरहेको छु। ”

माधवालले टेनिस बल क्रिकेटबाट सिकेको सिकाइले आइपिएलमा राम्रो गर्न मद्दत गरेको बताए। उनले भने,“मैले टेनिस बलको साथ योर्कर मात्र सिकेको छु र म त्यसैलाई लागू गर्छु। टेनिस-बल क्रिकेटमा तपाईंलाई उत्तम योर्कर चाहिन्छस अन्यथा छक्का प्रहार हुनेछ। म यहाँ पनि त्यही गर्ने प्रयास गरिरहेको छु ।”

माधवाल आइपीएल २०१९ मा रोयल च्यालेन्जर्स बैंगलोरको नेट बलर थिए। पछि, उनले मुख्य टोलीमा ड्राफ्ट हुनु अघि मुम्बईको लागि समान भूमिका खेले। मधवालले २०२२ मा मुम्बईबाट नेट बलरको रूपमा सुरु गरेका थिए । सूर्यकुमार यादव चोटका कारण टिमबाट बाहिरिएपछि उनी टोलीमा थपिएका थिए। उनले गत सिजनको खेल पाएनन् । यो सिजनको पनि सुरुवति खेलहरु खेल्न पाएनन् , तर मोहालीमा पञ्जाब किंग्स विरुद्ध डेब्यु गरेदेखि मुम्बईका लागि हरेक खेल खेलेका छन्। उनका १२९ बलमध्ये ७५ बल पावरप्ले र डेथमा आएका छन् ।