• १७ आश्विन २०८०, बुधबार
  •      Wed Oct 4 2023
  •   Unicode
Logo
Latest
★   चार संसदीय समितिको बैठक बस्दै ★   आज दिउँसो देशभर आंशिकदेखि सामान्य बदली ★   बझाङ भूकम्प अपडेट : एक जनाको मृत्यु, १३५ घर भत्किए ★   मलेखुमा ट्रकको ठक्करबाट दुई स्कुले बालकको मृत्यु ★   नेपथ्य क्यानाडा भ्रमणको पहिलो शो क्यालगरीमा सम्पन्न ★   चीन १६१ स्वर्णसहित शीर्षस्थानमा, कबड्डीमा नेपालको पदकको टुङ्गो केहीबेरमा ★   परराष्ट्र मामिला प्रतिष्ठान र नेफेजबीच सहकार्य गर्न समझदारी  ★   वडादशैंको पुर्वसन्ध्यामा विद्यार्थीको दुर्गा नृत्य र देवीहरुको झाँकी ★   पुल्चोक क्याम्पसको परीक्षा बोर्डका पदाधिकारीले दिए सामुहिक राजीनामा ★   च्याम्पियन्स लिगमा रियलको रोमाञ्चक जित

ज्वाइँलाई गधामा चढाएर होली मनाइने यो अनौठो गाउँएजेन्सी । रङहरुको पर्व होली नेपालसहित भारतमा पनि देशैभर हर्षोल्लासका साथ मनाइँदैछ । 

होली पर्व भारतका विभिन्न जिल्लामा फरक–फरक तरिकाले मनाइन्छ । जसमध्ये भारतको एउटा यस्तो ठाउँ रहेको छ जहाँ होली अनौठो तरिकाले मनाइन्छ, जसको बारेमा थाहा पाउँदा तपाईं अचम्म पर्नुहुनेछ । 

महाराष्ट्रको बीड जिल्लामा होली अनौठो तरिकाले मनाइन्छ । यहाँ होलीको दिन ज्वाइँलाई गधामा बोकेर घुम्ने गरिन्छ । बीड जिल्लामा ८० वर्षदेखि यसरी होली मनाउने चलन रहँदै आएको छ । 

बीड जिल्लाको एउटा गाउँमा यसरी होली मनाउने चलन चलिआएको हो । यस गाउँमा मानिसहरूले होलीको दिन आफ्नो नयाँ ज्वाइँलाई घर आउन निम्तो दिन्छन् ।

बीड जिल्लाको यो गाउँमा ती ज्वाइँको खोजी गरिन्छ जसको हालसालै विवाह भएको हुन्छ । यो अनौठो परम्परा गाउँको ज्वाइँसँग गरिन्छ । होलीको दिन ज्वाइँलाई गधामा बसाएर रङ लगाई घुमाउने गरिन्छ । यसबाहेक ज्वाइँलाई मानिसले उपहार पनि दिने गर्छन् ।

करिब ८० वर्षअघि बीड जिल्लाको विडा येवता गाउँमा एक देशमुख परिवार रहेको थियो । यस परिवारका ज्वाइँले होलीको दिन रङ लगाउन मानेनन् । यसपछि ससुराले उनलाई रङ्ग लगाउन मनाए । यसपछि ससुराले फूलले सजाइएको गधा ल्याउने आदेश दिँदै आफ्नो ज्वाइँलाई त्यसमा बसाएर पूरै गाउँ घुमाए । त्यसयता यो चलन चल्दै आएको हो ।

मिडिया रिपोर्टका अनुसार आनन्दराव देशमुख नामका व्यक्तिले यो परम्परा सुरु गरेका थिए । आफ्नो ज्वाइँसँग यस्तो होली मनाउने उनी पहिलो व्यक्ति हुन् ।