• २० मंसिर २०७९, मंगलवार
  •      Tue Dec 6 2022
Logo
Latest
★   प्रधानमन्त्री देउवाले सुदूरपश्चिम महोत्सव उद्घाटन गर्नुहुने ★   राष्ट्रिय दल बन्न नेकपा एसलाई साढे १८ हजार मत पुगेन ★   महाकाली घटनाबारे नेपालले भारतलाई पठायो ‘कूटनीतिक नोट’ ★   रुपन्देही २ मा पुनः मतदानको माग गर्दै सर्वोच्चमा रिट ★   चिया पनि ‘चक्लेटी’ स्वादमा ★   राम्रो कामका लागि गण्डकी प्रदेशमन्त्री गुरुङबाट सिक्नुपर्दछः महासचिव भुसाल ★   वीरगन्जमा रचियो सभ्य र भब्य कन्सर्टको इतिहास– तस्बिरहरु ★   विकल्प डिजिटल हेल्थ इनोभेसन अवार्ड २०२२ बाट जिभि अनलाईन हेल्थ केयर सम्मानित ★   वाग्मती किनारका सुकुम्बासी भन्छन्– ‘भूमि आयोगलाई काम गर्न दिनुपर्छ’ ★   नेयमारद्वारा बिरामी पेलेलाई स्वास्थ्यलाभको कामना

राम्रो चलचित्र बनाउने सपना अधुरै …चितवन, २५ मंसिर –

वरिष्ठ चलचित्र निर्देशक शिव रेग्मीको राम्रो र सफल चलचित्र बनाउने सपना अधुरै बनेको छ । “म राम्रो र अझै परिस्कृत नेपालीपनको चलचित्र बनाउँछु भन्नुहुन्थ्यो”–उहाँका गुरु ऋद्धिचरण श्रेष्ठले केही महिनाअघि भएको कुराकानी सम्झँदै भन्नुभयो, “विडम्बना अब उहाँको सपना सपनामै सिमीत भएको छ ।” पछिल्लो समयमा घरमा बिरामी पछि आराम गरिरहेका बेलामा समेत निर्देशक रेग्मीले सञ्चारकर्मीसँग ओस्कार अवार्ड प्राप्त गर्ने चलचित्र निर्माण गर्नेसमेत बताउनुभएको थियो । तर उहाँका ती सपना सबै अधुरै बनेको छ । ‘‘उहाँका चलचित्रमा तल्लो वर्गका नेपालीका कथा र व्यथा हुन्थ्यो, अत्यन्त मृदुभाषी र काममा लागिरहने गर्नुहुन्थ्यो’’ उहाँका उत्तराधिकारी रहेका पुष्प आचार्यले भन्नुभयो ।

चितवनको नारायणी कला मन्दिरमा नाटक निर्देशक बनेर छोडेपछि उहाँको ठाउँमा अहिलेसम्म पुष्प नै रहनुभएको छ । म ठिक भएर आउँछु अनि राम्रो चलचित्र बनाउँछु उहाँले भन्नुभएको छ, कसैलाई नबिझाउने मान्छे कसो ठिक नहुनु होला, केही दिनअघि मात्रै उहाँकी पत्नी ज्ञानु रेग्मीले भनेको कुरा ताजै छ । मिर्गौला रोगका कारण करिब १० महिनादेखि उहाँ थलिनुभएको थियो । मिर्गौला प्रत्यारोपण गरिने तयारी गरिए पनि अन्य सङ्क्रमणका कारण सफल हुन नपाउँदै उहाँको निधन भएको हो । उहाका शिक्षक तथा चलचित्रकर्मी ऋद्धिचरण श्रेष्ठ उहाँको निधनले चलचित्र क्षेत्रले एक हस्ती गुमाएको बताउनुभयो । चलचित्र निर्देशक विमल पौडेलले उहाँले नेपाली चलचित्रमा नयाँ मोड ल्याइदिएको सम्झिनुभयो । यस्तै नायिका मौसमी मल्लले नेपाली चलचित्र क्षेत्रमै अपुरणाीय क्षति पुगेको बताउनुभयो ।

 

उहाँका तीन छोरी र एक छोरा छन् । परिवारका १० सन्तानमध्येका माहिला सन्तान रेग्मी दाजुभाइका जेठा हुनुहुन्थ्यो । अहिलेसम्म २० वटा चलचित्रमा निर्देशन गर्नुभएका रेग्मी ठूलो पर्दामा २०५७ सालदेखि लाग्नुभएको थियो । औपचारिक रुपमा २०४८ सालमा चितवनको नारायणी कला मन्दिरबाट उहाँले कलाकर्मको यात्रा थाल्नुभएको शुभचिन्तक पुष्प आचार्यले बताउनुभयो । उहाँको लेखन रहेको पहिलो चलचित्र ‘प्रेमपूजा’ हो भने निर्देशित पहिलो चलचित्र ‘आफन्त’ हो । उहाँका ‘आफ्नो मान्छे’, ‘सुखदुःख’, ‘ए मेरो हजुर’, ‘पाहुना’, ‘हामी तीन भाइ’, ‘कहाँ भेटिएला’ सफल चलचित्र हुन् । उहाँकै निर्देशनमा छोरी भावना नायिका भएको चलचित्र ‘सो सिम्पल’ हो । हाल उहाँले निर्देशन गरेको चलचित्र ‘पराई’ र ‘मनले मनलाई छुन्छ’ चलचित्र प्रदर्शनको तयारीमा छन् ।