• २० असार २०७९, सोमबार
  •      Mon Jul 4 2022
Logo
Latest
★   जसपाले मन्त्री हेरफेर गर्दै, नयाँ मन्त्रीको सूची प्रधानमन्त्रीलाई बुझाइयो ★   प्रतिनिधिसभामा एमाले अध्यक्ष ओलीले सम्बोधन गर्ने ★   हात्ती वनभोजका लागि रकम भुक्तानी नगर्न निर्देशन ★   दशरथचन्द राजमार्ग सञ्चालनमा ★   मधेस प्रदेशमा पुन: ‘छोरी शिक्षा बीमा’ सुरु ★   बहुप्रतिष्ठित पोखरा खानेपानी सुधार आयोजनाको ८५ प्रतिशत काम सकियो ★   सिंहदरबार वैद्यखाना: चार महिनापछि औषधि उत्पादन सुरु,कर्मचारीले पनि पाए तलब ★   महोत्तरीका किसान रोपाइँमा व्यस्त ★   मानव र वन्यजन्तु द्वन्द्वबाट ५२ जनाले ज्यान गुमाए ★   मकवानपुरमा जन्ती बोकेको ट्र्याक्टर दुर्घटना हुँदा एक जनाको मृत्यु, २६ घाइते

राम्रो चलचित्र बनाउने सपना अधुरै …चितवन, २५ मंसिर –

वरिष्ठ चलचित्र निर्देशक शिव रेग्मीको राम्रो र सफल चलचित्र बनाउने सपना अधुरै बनेको छ । “म राम्रो र अझै परिस्कृत नेपालीपनको चलचित्र बनाउँछु भन्नुहुन्थ्यो”–उहाँका गुरु ऋद्धिचरण श्रेष्ठले केही महिनाअघि भएको कुराकानी सम्झँदै भन्नुभयो, “विडम्बना अब उहाँको सपना सपनामै सिमीत भएको छ ।” पछिल्लो समयमा घरमा बिरामी पछि आराम गरिरहेका बेलामा समेत निर्देशक रेग्मीले सञ्चारकर्मीसँग ओस्कार अवार्ड प्राप्त गर्ने चलचित्र निर्माण गर्नेसमेत बताउनुभएको थियो । तर उहाँका ती सपना सबै अधुरै बनेको छ । ‘‘उहाँका चलचित्रमा तल्लो वर्गका नेपालीका कथा र व्यथा हुन्थ्यो, अत्यन्त मृदुभाषी र काममा लागिरहने गर्नुहुन्थ्यो’’ उहाँका उत्तराधिकारी रहेका पुष्प आचार्यले भन्नुभयो ।

चितवनको नारायणी कला मन्दिरमा नाटक निर्देशक बनेर छोडेपछि उहाँको ठाउँमा अहिलेसम्म पुष्प नै रहनुभएको छ । म ठिक भएर आउँछु अनि राम्रो चलचित्र बनाउँछु उहाँले भन्नुभएको छ, कसैलाई नबिझाउने मान्छे कसो ठिक नहुनु होला, केही दिनअघि मात्रै उहाँकी पत्नी ज्ञानु रेग्मीले भनेको कुरा ताजै छ । मिर्गौला रोगका कारण करिब १० महिनादेखि उहाँ थलिनुभएको थियो । मिर्गौला प्रत्यारोपण गरिने तयारी गरिए पनि अन्य सङ्क्रमणका कारण सफल हुन नपाउँदै उहाँको निधन भएको हो । उहाका शिक्षक तथा चलचित्रकर्मी ऋद्धिचरण श्रेष्ठ उहाँको निधनले चलचित्र क्षेत्रले एक हस्ती गुमाएको बताउनुभयो । चलचित्र निर्देशक विमल पौडेलले उहाँले नेपाली चलचित्रमा नयाँ मोड ल्याइदिएको सम्झिनुभयो । यस्तै नायिका मौसमी मल्लले नेपाली चलचित्र क्षेत्रमै अपुरणाीय क्षति पुगेको बताउनुभयो ।

 

उहाँका तीन छोरी र एक छोरा छन् । परिवारका १० सन्तानमध्येका माहिला सन्तान रेग्मी दाजुभाइका जेठा हुनुहुन्थ्यो । अहिलेसम्म २० वटा चलचित्रमा निर्देशन गर्नुभएका रेग्मी ठूलो पर्दामा २०५७ सालदेखि लाग्नुभएको थियो । औपचारिक रुपमा २०४८ सालमा चितवनको नारायणी कला मन्दिरबाट उहाँले कलाकर्मको यात्रा थाल्नुभएको शुभचिन्तक पुष्प आचार्यले बताउनुभयो । उहाँको लेखन रहेको पहिलो चलचित्र ‘प्रेमपूजा’ हो भने निर्देशित पहिलो चलचित्र ‘आफन्त’ हो । उहाँका ‘आफ्नो मान्छे’, ‘सुखदुःख’, ‘ए मेरो हजुर’, ‘पाहुना’, ‘हामी तीन भाइ’, ‘कहाँ भेटिएला’ सफल चलचित्र हुन् । उहाँकै निर्देशनमा छोरी भावना नायिका भएको चलचित्र ‘सो सिम्पल’ हो । हाल उहाँले निर्देशन गरेको चलचित्र ‘पराई’ र ‘मनले मनलाई छुन्छ’ चलचित्र प्रदर्शनको तयारीमा छन् ।