• ६ श्रावण २०८१, आईतवार
  •      Sun Jul 21 2024
  •   Unicode
Logo

जलवायु परिवर्तनले २१ मिलियन अफगानी सफा पानीको पहुँचबाट वञ्चितएजेन्सी । अफगानिस्तानको राष्ट्रिय वातावरण कार्यक्रम एजेन्सी (एनइपिए) का उपप्रमुख अब्दुल सलाम हक्कानीले जलवायु परिवर्तन र लगातारको खडेरीले अफगानिस्तानको लगभग आधा जनसंख्यालाई पिउने पानीको पहुँचबाट वञ्चित गरेको बताउनुभएको छ ।

देशको आधा जनसंख्या लगभग २१ मिलियन मानिसहरूले पानीको अभावको सामना गरिरहेका छन् । उनीहरूसँग सफा पिउने पानीको पहुँच छैन । हक्कानीले जलवायु परिवर्तनले पनि युद्धग्रस्त देशका ३ प्रतिशत जङ्गल नष्ट गरेको र वर्षा ३७ प्रतिशतले घटेको बताउनु भयो ।

अफगानिस्तानले वर्षौंदेखि खडेरीको सामना गरिरहेको छ । जसले राष्ट्रिय राजधानी काबुलसहित भूमिगत पानीको मन्दी निम्त्याएको छ । शहरका करिब ६ मिलियन मानिसहरूका प्रमुख भागहरूले चरम पानीको अभावको सामना गरिरहेका छन् ।

नेपाको जलवायु परिवर्तन विभागका प्रमुख रोहुल्लाह अमिनले जलवायु परिवर्तनका कारण उत्पन्न हुने समस्याको सामना गर्न अनुमानित २० अर्ब अमेरिकी डलर आवश्यक पर्ने बताउनुभएको छ ।