• ९ असार २०८१, आईतवार
  •      Sun Jun 23 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   नेपाल–चीनबीचको सम्बन्ध नयाँ उचाइमा पुगेको छ: उपाध्यक्ष घिमिरे ★   लैंगिक समानता घरबाटै सुरु गरौ, लैंगिक हिंसा अन्त्य गरौ ★   ‘मिस ग्राण्ड नेपाल-२०२४’को आवेदन खुला ★   गाग्रीमा पानी ओसार्ने समस्या समाधान हुन्छः खानेपानीमन्त्री राई ★   शहरी विकास मन्त्रालयको बजेट असन्तुलित रहेको भन्ने भनाईमा सत्यता छैनः मन्त्री बुढा ★   वैदेशिक रोजगारीमा जाने ९६ प्रतिशत नागरिक ठगिएका छन्, टुलुटुलु हेरेर बस्न सक्दिनँः मन्त्री अर्याल ★   दक्षिणी मेक्सिकोमा एक हप्ताभित्र दुई नगर प्रमुखको हत्या ★   टी–२० विश्वकपको इतिहासमा पहिलो खेल खेलेका वेस्ट इन्डिज र दक्षिण अफ्रिका भिड्दै ★   जिबी राईलाई पक्राउ गर्ने नियत गृहमन्त्रीको छैन: प्रकाशशरण महत ★   प्रधानमन्त्री बलियो हुनुहुन्छ, उहाँकै कमाण्डमा देश अघि बढ्छ: महेश बर्तौला

भारतमा नरेन्द्र मोदी तेस्रो कार्यकालका लागि प्रधानमन्त्री नियुक्तकाठमाडौं । भारतको प्रधानमन्त्रीमा नरेन्द्र मोदी नियुक्त भएका छन् । राष्ट्रपति द्रौपदी मुर्मुले मोदीलाई औपचारिक रूपमा आज साँझ प्रधानमन्त्रीमा नियुक्त गरेकी हुन् । मोदी तेस्रो कार्यकालका लागि प्रधानमन्त्री बनेका हुन् ।

प्रधानमन्त्रीमा नियुक्त मोदीले आइतबार साँझ ऐतिहासिक तेस्रो कार्यकालका लागि सपथ लिने छन् । लोकसभा निर्वाचनमा भाजपाले एकल बहुमत नल्याएपछि मोदी नेसनल डेमोक्रेटिक अलायन्सको तर्फबाट प्रधानमन्त्री बनेका हुन् ।

प्रधानमन्त्री पद पक्का गरिसकेपछि आज मोदीले संसद्को सेन्ट्रल हलबाहिर सम्बोधन गर्र्दै आफ्ना लागि भावुक बल भएको बताए । उनले गठबन्धनका दलहरुलाई विश्वासमा लिन केन्द्रित हुने गरी सम्बोधन गरेका थिए ।

उनले सम्बोधनमा पूर्वप्रधानमन्त्री अटल बिहारी बाजपेयी, शिवसेना संस्थापक बाला साहेब ठाकरे, शिरोमणि अकाली दलका प्रकाश सिंह बादलसमेत सहयोगी दलका दिवंगत नेतालाई पनि सम्झिँदै उनीहरूले एनडीएलाई मूर्त रुप दिएको बताए ।

मोदीले सरकार गठनअघि नै सबैलाई साथमा लिएर हिँड्ने बचन दिए । उनले सरकार चलाउन बहुमत चाहिने बताउँदै तर देश चलाउन सर्वसम्मत जरूरी रहेको ब्याख्या गरेका थिए ।

यो गठबन्धनले ३० वर्षमा पाँच–पाँच वर्षका तीन अवधि सफलतापूर्वक पूरा गरेको भन्दै उनले अटल बिहारी वाजपेयीको सरकारको सम्झना गरेका थिए ।

सम्बोधनका क्रममा मोदीले सर्वधर्म सम्भावको कुरा निकाले । भने ‘हामी सर्वधर्म सद्भावप्रति समर्पित छौँ ।’

संसदीय दलको नेता चयनपछि मोदीले सम्बोधन गरेका हुन् । उनी प्रधानमन्त्रीमासमेत नियुक्त भइसकेका छन् । तर गठबन्धन दलमा राजनीतिक भागबन्डा भने मिल्न सकेको छैन । मन्त्रालयहरुको समेत टुंगो लाग्न बाँकी रहेको बताइएको छ ।