• ३१ जेष्ठ २०८१, बिहीबार
  •      Thu Jun 13 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   हवाई उडानका लागि उड्डयन मौसम सेवा महत्वपूर्ण छ: मन्त्री बस्नेत ★   कोशी सरकार विरुद्धको रिट हेर्दाहेर्दैमा ★   कुमारीको मनोभावमा आधारित नाटक ‘अग्निच्क्षु’ मञ्चित ★   रूग्ण उद्योग पुनःसञ्चालनका लागि व्यवस्थित अध्ययन गरौँः प्रधानमन्त्री ★   विपद्लाई निमिट्यान्न गर्न सकिँदैन, न्युनिकरणका लागि सबै एक हुनुको विकल्प छैनः अध्यक्ष नेपाल ★   राष्ट्रपति पौडेलसँग महानिर्देशक हुंग्बोको शिष्टाचार भेट ★   जनप्रतिनिधि र पार्टीबीचको सम्बन्ध सुमधुर हुन आवश्यकः उपसभापति खड्का ★   अस्ट्रेलियाको भरमा इंग्ल्याण्ड टोली, अष्ट्रेलियाले उतार्ला कि पछार्ला ? ★   रूग्ण उद्योग पुन:सञ्चालनका लागि व्यवस्थित अध्ययन गरौँ: प्रधानमन्त्री ★   मन्त्रीपरिषद् पुनर्गठन गर्नेबारे मलाई जानकारी छैन, प्रधानमन्त्रीसँग सोधौँला: माधवकुमार नेपाल

सडक चौडा गर्न वडाध्यक्षकै घर कम्पाउण्डको पर्खाल भत्काउनु पर्‍यो …ललितपुर। स्थानीय निकाय अन्तर्गगत विभिन्न पालिकाका प्रमुख, उपप्रमुख या वडाध्यक्षले सडक, बाटो चौडा गर्न अरुको पर्खाल र घर भत्काउँदै हिँडेको धेरैले देखेका छन् ।तर महालक्ष्मी नगरपालिका वडा नं ९ का अध्यक्ष जयकृष्ण बोगटीको घर अगाडिको सडक चौडा गर्दा उनले आफ्नै घरको पर्खाल भत्काउनुपरेको छ ।

१३ फिट चौडा सडकलाई २६ फिट चौडा बनाउँनको लागि उनको घर कम्पाउण्ड भित्रको करीव साढें ६ फिट चौडा जग्गा सडकको लागि पर्खाल भत्काएर दिनु परेको हो । यसो गर्दा उनको करीव २५ लाख मुल्य बराबरको एक आना जग्गा सडक विस्तारमा परेको छ ।

सो सडक महालक्ष्मी नगरपालिका वडा नं ८ र ९ को सीमामा पर्दछ । वहुवर्षे योजनामा परेको ठेक्का अन्तर्गत लुभु खोलादेखि ललितघुम्तीको नेपालचौरसम्मको सडक विस्तार गर्ने क्रममा सो वडाको सौडोल भूमिकोटमा रहेको वडाध्यक्ष बोगटीको घर कम्पाउण्डको पर्खाल भत्काउनुपरेको हो ।

आफुले वडाका विभिन्न गोरेटो बाटो र सडक विस्तार गर्दा वडावासीहरु धेरैको घर कम्पाउण्डको पर्खाल र अस्थायी टहरा भत्काएको हुनाले आफ्नो पर्खाल भत्काएर नीजि जग्गा सडकको लागि दिनु नौलो कुरा नभएको वडाध्यक्ष बोगटीले बताए ।

‘सडक विस्तार र वडाको विकासको लागि मैले आफ्नो जग्गा दिनु सामान्य काम हो’—उनले भने । ‘सडक विस्तार गर्न हाम्रो वडाका वडावासीले खुसी खुसी आफ्नो घरखेत दिएका छन्’—वडाध्यक्ष बोगटीले भने—‘सडक चौडा गर्दा सडकमा गएको जग्गाभन्दा बाँकी भएको जग्गाको मुल्य दोब्बर आउने कुरा वडावासीले बुझिसकेका छन् ।’

सो सडक चौडा गर्न बागमती प्रदेशको समपूरक बजेट अन्तर्गत दोस्रो वर्ष अर्थात चालु आर्थिक वर्षमा करीव साँढे दुई करोड रुपैयाँ निकासा भएको छ ।

दोस्रो वर्ष अर्थात चालु आर्थिक वर्षमा सो सडक करीव पाँच सयम मिटर चौडा हुने अनुमान गरिएको छ । सडकको दायाँवायाँ ढुंगाको ग्याभिन वाल र ढलान तथा कालोपत्र गर्ने ठेक्का शैलुङ्ग कन्स्ट्रक्सनले पाएको छ ।

गतवर्ष सो कन्स्ट्रक्सनले लुभु खोलादेखि भूमिकोटसम्मको करीव पाँचसय मिटर सडक चौडा गरि कालोपत्रे गरिसकेको छ ।