• २० मंसिर २०७९, मंगलवार
  •      Tue Dec 6 2022
Logo
Latest
★   प्रधानमन्त्री देउवाले सुदूरपश्चिम महोत्सव उद्घाटन गर्नुहुने ★   राष्ट्रिय दल बन्न नेकपा एसलाई साढे १८ हजार मत पुगेन ★   महाकाली घटनाबारे नेपालले भारतलाई पठायो ‘कूटनीतिक नोट’ ★   रुपन्देही २ मा पुनः मतदानको माग गर्दै सर्वोच्चमा रिट ★   चिया पनि ‘चक्लेटी’ स्वादमा ★   राम्रो कामका लागि गण्डकी प्रदेशमन्त्री गुरुङबाट सिक्नुपर्दछः महासचिव भुसाल ★   वीरगन्जमा रचियो सभ्य र भब्य कन्सर्टको इतिहास– तस्बिरहरु ★   विकल्प डिजिटल हेल्थ इनोभेसन अवार्ड २०२२ बाट जिभि अनलाईन हेल्थ केयर सम्मानित ★   वाग्मती किनारका सुकुम्बासी भन्छन्– ‘भूमि आयोगलाई काम गर्न दिनुपर्छ’ ★   नेयमारद्वारा बिरामी पेलेलाई स्वास्थ्यलाभको कामना

मलेसियामा हजारौं नेपाली जोखिममाः मानवअधिकार आयोगकाठमाडौं, ११ पुस । वैदेशिक रोजगारको खोजीमा मलेसिया पुगेका हजारै नेपाली त्यहाँको प्रशासनबाट लुक्दै जोखिमपूर्ण जीवन विताउन बाध्या भएको राष्ट्रिय मानवअधिकार आयोगको प्रतिवेदनले देखाएको छ । मलेसियामा पुगेका आधाभन्दा बढी कामदार दलालहरुको फन्दामा परेर घर न घाटका हुँने गरेका छन् ।

‘नेपाली कामदार मलेसियाका लागि काठमाडौंमा प्लेन चढेदेखि नै ठगीको दुश्चक्रमा परेको देदियो,’ गत अगस्टमा स्थलगत अध्ययन गर्न मलेसिया पुगेको आयोगका पदाधिकारी टोलीका सदस्य मध्ये गौरी प्रधानले भने,’धेरैको जीवन त्यहाँ बधुवा मजदुरको जत्तिकै छ कान्तिपुर दैनिकले छापेको छ ।’

सरकारी तथ्याङ्क अनुसार मलेसियामा साढे तीन लाख नेपाली कामदार भएपनि स्थलगत अध्ययनका क्रममा झण्डै साढे चार लाख नेपाली त्यहाँ भएको देखिएको प्रधनाले बताए । ‘उनीहरु मध्ये आधाचाहिँ मलेसियाको विमानस्थलमा उत्रने वित्तिकै ठगिन्छन्,’ प्रधानले भने, ‘विमान स्थलमा कम्पनीका मान्छेले आफ्नै सर्तमा जबरजस्ती करार गराउदा रहेछन् । ‘
काठमाडौंका न्यानपावर व्यवसायीबाठ गरिएभन्दा फरक करारनामा मलेसियाको विमास्थलमा भएपछि नेपाली कामदारको मानसिक तनाव अत्याधिक बढ्ने गरेको प्रधानले बताए । उनीहरुलाई बवोल गरिए भन्दा भिन्दै र जोखिमपूर्ण काम गर्न लगाईने, काम गर्ने समय बढाईने र तलव कम दिईने प्रवृती देखिएको प्रतिवेदनमा उल्लेख छ ।