• २१ मंसिर २०८०, बिहीबार
  •      Thu Dec 7 2023
  •   Unicode
Logo
Latest
★   प्रमुख अतिथि नपाएर नेपाल बार हैरानीमा ! ★   एनसेल प्रकरण: समिति बनाएर अध्ययन गर्नेकुरा बेकारको नाटक: सभापति लामिछाने ★   एनसेलबारे ४८ घण्टाभित्र धारणा सार्वजनिक गर्न सरकारलाई निर्देशन ★   नक्कली भुटानी शरणार्थी प्रकरण: खाणको निवेदनमा मङ्सिर २८ मा सुनुवाइ ★   चीनद्वारा कार्बनडाइअक्साइड उत्सर्जन उच्च रहेका पाइलट सहरहरूको सूची जारी ★   बैतडीका प्रतापलाई डिशहोमको ‘हरेक हप्ता सुपरस्टार सिजनकै मेगास्टार’ को पुरस्कार ★   बल ह्यान्डलिङका कारण आउट भए बंगलादेशका मुस्फिकुर ★   विराटनगर आगलागी अपडेट: मृत्यु हुनेको संख्या दुई पुग्यो ★   बाजुराकी रोकायाले बाटोमै जन्माइन् बच्चा ★   बक्स अफिसमा ‘एनिमल’को धमाका: ५ सय करोड नजिक

युक्रेनसँगको केही सम्झौतामा सहमति नजिक– रुसी विदेशमन्त्रीएजेन्सी

मस्को । युक्रेनमा भएको भीषण आक्रमणका बीच रुसी विदेशमन्त्री सर्गेई लाभरोभले ठूलो बयान दिएका छन् । लाभरोभले बुधबार युक्रेनसँग केही सम्झौतामा सहमति भइरहेको बताए ।

उनले युक्रेनको ‘तटस्थ स्थिति’ लाई गम्भीरतापूर्वक विचार गरिरहेको बताए। युक्रेनका राष्ट्रपति जेलेन्स्कीले रुसले अब ‘अधिक यथार्थपरक’ मागहरू गरिरहेको बताएकै बेला लाभरोभको भनाइ यस्तो समयमा आएको छ। जेलेन्स्कीले उनले आफ्नो देश नेटोमा सामेल नहुने स्पष्ट सङ्केत पनि गरेका छन् ।

रुसी विदेशमन्त्रीले युक्रेनसँग रुसलाई धम्की दिने हतियार हुन नहुने बताए । “युक्रेनसँग रुसलाई धम्की दिने हतियार हुनुहुँदैन”, उनले भने, “हाम्रा लागि खतरा नपर्ने हतियारमा समन्वय गर्न तयार छौँ ।”

उनले युक्रेनसँग चलिरहेको वार्ता ‘कठीन’ रहेको बताए । लाभरोभका अनुसार त्यहाँ अन्य मुद्दाहरू छन् जुन महत्त्वपूर्ण छन्। यसमा रूसी भाषाको प्रयोग र युक्रेनभित्र अभिव्यक्तिको स्वतन्त्रता समावेश छ।

जेलेन्स्कीको नेटो देशहरुप्रति निशाना 

यसअघि जेलेन्स्कीले भनेका थिए, “हामीले वर्षौंदेखि सुन्दै आएका छौँ कि कसरी नेटोमा सामेल हुने ढोका खुला छ तर अहिले हामी प्रवेश गर्न नसक्ने कुरा सुनिरहेका छौँ । र यो सत्य हो र यसलाई स्वीकार गर्नुपर्छ। म खुसी छु कि हाम्रा मानिसहरूले यो बुझ्न थालेका छन् र आफू र हामीलाई मद्दत गर्ने साझेदारहरूमा भर परेका छन्।” 

यसैबीच बेलायतको गुप्तचर निकायले रुसले देशका अन्य भागबाट युक्रेनमा सेना बोलाएको दाबी गरेको छ । जासुसी स्रोतहरूका अनुसार रुसले आफ्नो नोक्सानको पूर्ति गर्न थप सेनाहरू बोलाउँदै छ ताकि उनीहरूलाई हताहतको ठाउँमा तैनाथ गर्न सकियोस्।

सायद यही कारणले रुसले आक्रमण सुरु गर्न सङ्घर्ष गरिरहेको छ । यी सैनिकहरूको सहयोगमा रुसले आफ्नो कब्जामा रहेका क्षेत्रहरूमा आफ्नो पकड बलियो बनाउनेछ।

अर्कोतर्फ युक्रेनका मध्यस्थकर्ताले आफ्नो देशले रुससँग चलिरहेको द्वन्द्वको शान्तिपूर्ण समाधान खोज्न रुसी वार्ताकारहरूसँग वार्ता जारी राख्ने बताएका छन् । रुस र युक्रेनबीच बुधबार पनि युद्ध जारी छ ।

रुस–युक्रेन वार्ता जारी 

रुससँग वार्ता गर्न गठित युक्रेनी प्रतिनिधिमण्डलका सदस्य र युक्रेनका राष्ट्रपतिका सल्लाहकार मिखाइलो पोडोल्याकले ट्वीट गरे, “बुधवार पनि वार्ता जारी रहनेछ। यो धेरै कठिन र जटिल प्रक्रिया हो। दुई देशबीच आधारभूत भिन्नताहरू छन् तर अझै पनि सहमतिको ठाउँ छ।”

यसैबीच मङ्गलबार रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिन र युरोपेली परिषद्का अध्यक्ष चाल्र्स मिशेलबीच युक्रेनको मुद्दामा टेलिफोन वार्ता भएको छ ।

रुसले जारी गरेको विज्ञप्तिअनुसार दुवैले युक्रेनमा रुसी विशेष सैन्य कारबाही र युक्रेनबाट सर्वसाधारणलाई निकाल्ने विषयमा छलफल गरेका थिए ।