• १७ आश्विन २०८०, बुधबार
  •      Wed Oct 4 2023
  •   Unicode
Logo
Latest
★   बझाङ भूकम्प अपडेट : एक जनाको मृत्यु, १३५ घर भत्किए ★   मलेखुमा ट्रकको ठक्करबाट दुई स्कुले बालकको मृत्यु ★   नेपथ्य क्यानाडा भ्रमणको पहिलो शो क्यालगरीमा सम्पन्न ★   चीन १६१ स्वर्णसहित शीर्षस्थानमा, कबड्डीमा नेपालको पदकको टुङ्गो केहीबेरमा ★   परराष्ट्र मामिला प्रतिष्ठान र नेफेजबीच सहकार्य गर्न समझदारी  ★   वडादशैंको पुर्वसन्ध्यामा विद्यार्थीको दुर्गा नृत्य र देवीहरुको झाँकी ★   पुल्चोक क्याम्पसको परीक्षा बोर्डका पदाधिकारीले दिए सामुहिक राजीनामा ★   च्याम्पियन्स लिगमा रियलको रोमाञ्चक जित ★   एमसिसी परियोजना: संसदबाट गरिएको व्याख्यात्मक घोषणामा सहमत छौं- सिइओ अल्ब्राइट ★   च्याम्पियन्स लिगमा आर्सनल र म्यान्चेस्टर युनाइटेडको हार

कोभिड-१९ महामारी बीच आसियान विदेश मन्त्रीहरूको बैठकनोम पेन्ह 'कम्बोडियो' । कोभिड-१९ महामारी, समावेशी आर्थिक पुनस्प्राप्ति र संवाद साझेदारहरूसँगको सम्बन्ध जस्ता मुद्दाहरूमा छलफल गर्न हाइब्रिड ढाँचामा बिहीबार आसियान विदेश मन्त्रीहरूको बैठक (एएमएम रिट्रीट) शुरु भएको छ। 

कम्बोडियाका विदेशमन्त्री प्राक सोखोनको अध्यक्षतामा भएको उक्त रिट्रीटमा इन्डोनेसिया, मलेसिया, फिलिपिन्स, सिङ्गापुर र लाओसका विदेशमन्त्रीहरू र ब्रुनाई, थाइल्याण्ड र भियतनामका विदेशमन्त्रीहरूले अनलाइनमा भाग लिनुभएको थियो । सिन्ह्वा समाचार एजेन्सीका अनुसार यसका लागि प्रतिनिधि भियतनामी विदेश मन्त्री बुई थान्ह सन बुधबार दिउँसो कम्बोडिया आइपुगे पनि कोभिड संक्रमण पुष्टि भएपछि अनलाइन बैठकमा भाग लिनुभएको हो कोभिड महामारीको कारण एक वर्ष भन्दा बढीको अन्तराल पछि यो पहिलो व्यक्तिगत रूपमा आसियान विदेश मन्त्रीहरूको बैठक हो।

भेला शुरुमा जनवरीमा हुने तय गरिएको थियो तर कम्बोडियाले म्यानमारमा आफ्नो अडानलाई लिएर अन्य राष्र्ीहरूसँग झगडा गरेपछि स्थगित गरिएको थियो। गत वर्ष फेब्रुअरीमा भएको सैनिक विद्रोहपछि म्यानमारमा भएको 'पाँच-बुँदे सहमति' लाई कसरी साकार पार्ने भन्ने छलफलको मुद्दा हुने अपेक्षा गरिएको, एनएचके वर्ल्डले रिपोर्ट गरेको छ। गत वर्ष भएको आसियान शिखर स्तरीय बैठकमा उक्त सहमति भएको थियो ।

यसका प्रस्तावहरूमध्ये म्यानमारमा हिंसाको तत्काल अन्त्य र आसियानका विशेष दूतको मध्यस्थतामा सम्बन्धित सबै पक्षहरूबीचको वार्ता समावेश छ, एनएचके वर्ल्डले उल्लेख गरेको छ। फेब्रुअरी १ मा म्यानमारको सेनाले वरिष्ठ जनरल मिङ आङ ह्लाइङको नेतृत्वमा सेनाले नागरिक सरकारलाई अपदस्थ गरी एक वर्ष लामो सङ्कटकाल घोषणा गरेपछि देश अशान्त छ। (रासस/एएनआई)