• १४ मंसिर २०८०, बिहीबार
  •      Thu Nov 30 2023
  •   Unicode
Logo
Latest
★   स्टार फुटबलर नेयमारसँग अलग भएको प्रमिका बियानकार्डीको घोषणा ★   प्रधानमन्त्रीबाट अबुधावीस्थित नेपाली राजदूतावासको निरीक्षण ★   केपी ओली कप: फाईनलमा पुग्न एपिएफलाई मधेशले दियो १ सय ९८ रनको विशाल लक्ष्य ★   राष्ट्रियसभाका अध्यक्ष र अष्ट्रेलियाली समकक्षीबीच भेटवार्ता ★   प्रचण्ड नातिनी प्रतिभाको अर्थशास्त्री रेग्मीसँग ईंगेजमेन्ट ★   विपिन जोशीको बिना शर्त रिहाइ गर्न अन्तर्राष्ट्रिय शक्तिहरुसँग आग्रह गर्ने संसदीय समितिको निर्णय ★   टी–२० सिरीजको तेस्रो खेलमा अष्ट्रेलियासँग हारेको भारतले टिममा गर्नसक्छ यी परिवर्तन ★   अब आफ्नै घरबाट पनि न्याय पाउन सकिन्छ: प्रधानन्यायाधीश श्रेष्ठ ★   त्रिपालमुनिका भूकम्पपीडितलाई छानामुनि ल्याउन सरकार केन्द्रित छ: उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठ ★   सस्तोमा उखु बेच्दै सर्लाहीका किसान

पृथ्वीको दुवै ध्रुवमा चर्को गर्मी, अन्टार्कटिकामा ७० डिग्रीले बढ्यो तापक्रमएजेन्सी

वासिङ्टन । हिउँको सेतो तन्नाले ढाकेका पृथ्वीका दुवै ध्रुवहरू आजकाल चर्को गर्मीसँग लडिरहेका छन् । अन्टार्कटिकाको तापक्रम सामान्यबाट बढेर ७० डिग्री सेल्सियस पुगेको छ । योसँगै आर्कटिकको तापक्रम पनि ५० डिग्री सेल्सियसले बढेको छ ।

अहिले अन्टार्कटिकामा ४० डिग्री सेल्सियस र आर्कटिकमा ३० डिग्री सेल्सियस तापक्रम पुगेको छ, जुन सामान्यभन्दा धेरै तातो छ।

विज्ञहरूका अनुसार दुवै ध्रुवमा बढ्दो गर्मीका कारण त्यहाँ जमेको हिउँ पग्लने दरले गति लिन सक्छ, जसका कारण समुन्द्रको सतह बढ्न सक्छ । यसले विश्वका तल्लो क्षेत्रहरू डुब्ने दरलाई तीव्र बनाउनेछ।

अन्टार्कटिकाका मौसम स्टेशनहरूले शुक्रबार रेकर्ड तापक्रम रेकर्ड गरेको छ। कन्कोर्डिया स्टेशनको तापक्रम औसतभन्दा ७० डिग्री सेल्सियस थियो। यससँगै यहाँ गर्मीका सबै कीर्तिमान तोडिएका छन् ।

यसअघि यो रेकर्ड औसतभन्दा २७ डिग्री सेल्सियस बढी थियो। दुवै ध्रुव मौसम पर्यवेक्षक म्याक्सिमिलियानो हेरेराको ट्वीटअनुसार तटीय टेरा नोभा क्षेत्रमा तापक्रम हाल ७ डिग्री सेल्सियस छ, जसले हिउँ जमाउन सक्दैन।

यो आँकडा देखेर अमेरिकाको नेशनल स्नो एण्ड आइस डाटा सेन्टरका अधिकारी पनि छक्क परेका छन् । यसको कारण के हो भने अहिलेसम्म तिनीहरू आर्कटिकमा केन्द्रित थिए, जहाँ तापक्रम औसतभन्दा ५० डिग्री सेल्सियस पुगेको छ।

अवस्था यस्तो छ कि उत्तरी ध्रुव नजिकको हिउँ पग्लने अवस्थामा पुगेको छ । वैज्ञानिकहरुले मार्चको मध्यमा यति धेरै गर्मी हुनु असाधारण भएको बताएका छन् ।
 
वैज्ञानिकहरुका अनुसार उत्तर र दक्षिण ध्रुवमा फरक फरक मौसम हुन्छ । हामीले अहिलेसम्म उत्तर र दक्षिणी ध्रुवहरू एकै समयमा पग्लिन पाएका छैनौँ।

यो पक्कै पनि असाधारण घटना हो जुन निकै स्तब्ध भएको वैज्ञानिकहरुले बताए । कोलोराडो विश्वविद्यालयका बरफ वैज्ञानिक टेड स्काम्बोसले अन्टार्कटिकामा यो पहिले कहिल्यै नदेखेको बताए।

अमेरिकाको विस्कन्सिन युनिभर्सिटीका मौसमविद् म्याथ्यू लाजाराले यस्तो देख्दा पक्कै पनि राम्रो सङ्केत नभएको बताए ।

यो गर्मी जलवायु परिवर्तनका कारण हो वा अन्य कारणले हो भन्ने अझै स्पष्ट भइसकेको छैन । यसअघि नेशनल स्नो एण्ड आइस डाटा सेन्टरले अन्टार्कटिका पृथ्वीको अन्य भागको तुलनामा तीव्र गतिमा तातिरहेको चेतावनी दिएको थियो।

अन्टार्कटिकामा बरफको रूपमा यति धेरै पानी भण्डार गरिएको छ, जुन पग्लिएमा विश्वभर समुद्रको सतह २०० फिटसम्म बढ्न सक्छ।

नेचर जर्नलका अनुसार सन् १८८० यता समुद्री सतहमा औसत ९ इन्चको वृद्धि भएको छ । यस पानीको एक तिहाइ ग्रीनल्याण्ड र अन्टार्कटिकाको बरफ पग्लनेबाट आउँछ।