• १६ मंसिर २०८०, शनिबार
  •      Sat Dec 2 2023
  •   Unicode
Logo

रुसी सेनाद्वारा आर्ट स्कुलमा बमबारी, जहाँ ४०० युक्रेनी लुकेका थिएएजेन्सी । रुस–युक्रेन युद्धको आज २५ औं दिन हो । रुसी सेनाले मारियुपोल सहरको एउटा कला विद्यालयमा बमबारी गरेको छ । यहाँ करिब ४०० जनाले आश्रय लिएका थिए । मानिसहरु भग्नावशेषमुनि फसेको आशंका गरिएको छ । 

यसअघि यहाँ एक थिएटरमा बम विष्फोट भएको थियो, जहाँ कम्तिमा १,००० सर्वसाधारणले आश्रय लिएका थिए । अर्कोतर्फ युक्रेनी राष्ट्रपति भोलोदिमिर जेलेन्स्कीले रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनलाई युद्ध रोक्नका लागि प्रत्यक्ष वार्ता गर्न अपिल गरेका छन् । 

जेलेन्स्कीले स्विट्जरल्याण्ड सरकारसमक्ष रुसी धनाढ्यहरुको पैसा जफत गर्न पनि अपील गरेका छन् । ‘युरोपेली शहरहरूमा बसोबास गर्ने र स्विस बैंकमा पैसा राख्ने रुसी धनीहरूले युक्रेनलाई नष्ट गर्न त्यहाँको सेनालाई पैसा दिइरहेका छन्,’ उनले भने।

राष्ट्रपति जेलेन्स्कीले भिडियो सन्देशमा मस्कोसँग प्रत्यक्ष वार्ताका लागि अपील गरेको हुनसक्ने बताइएको छ । तर टर्कीका राष्ट्रपति रेसेप तैयप एर्दोआनका प्रमुख सल्लाहकारले पुटिन अहिले त्यस्तो वार्ताका लागि तयार नभएको दाबी गरेका छन् । एर्दोआनको प्रवक्ताको भूमिका निर्वाह गर्ने इब्राहिम कालिनले पुटिनले नेता स्तरमा बैठकको स्थिति अझै नपुगेको बताए ।

युक्रेनी सेनाले रुसलाई राजधानी किभ, खार्किभ र दक्षिणी युक्रेनको ठूलो भागमा बस्न बाध्य बनाएको न्यूयोर्क टाइम्सले जनाएको छ । स्याटेलाइट तस्बिरहरूले पनि रूसी सेनाले किभ बाहिर लामो युद्धको लागि स्थायी आधार तयार गरिरहेको देखाएको छ ।

मिडिया रिपोर्ट अनुसार रुसी सेनाको आपूर्ति शृङ्खलाको विघटनलाई यसको कारणको रूपमा उद्धृत गरेको छ । तर, रुसी सेना अहिले पूर्वी युक्रेनमा तीव्र गतिमा अगाडी बढिरहेको पनि बताइएको छ । यहाँ विद्रोहीको कब्जामा रहेको पश्चिमी युक्रेनको डोनबास क्षेत्रबाट रुसी सेना सरेका छन् ।