• १२ मंसिर २०७९, सोमबार
  •      Mon Nov 28 2022
Logo
Latest
★   एकदिने मेलाबाट पाँच हजारलाई रोजगारी ★   थापाथली घटनाका दोषीको नाम किटान गरी कारवाहीका लागि महानगरबाट प्रहरीमा उजुरी ★   सुनसरी-४ मा रोकिएको मतगणना सुरु गर्न निर्वाचन आयोगको निर्देशन ★   सीताराम विवाह पञ्चमी: स्वयंवर सम्पन्न ★   सुदूरपश्चिम प्रदेशको लगातार चौथो जित ★   सुनसरी ४ को अवरुद्ध मतगणना सुचारु नगरिए सडक संघर्ष थाल्ने एमालेको चेतावनी ★   ४ हजार सात सय बढीले भगबती चौधरीको अग्रता ★   जुनसुकै भूमिका निर्वाह गर्न हामी तयार छौँः उपाध्यक्ष नेम्वाङ ★   हतियारसहितका प्रर्दशनकारीलाई नियन्त्रणमा नलिई हामी फर्किदैनौँः एसपी पाण्डे ★   रोमाञ्चक खेलमा क्यामरुन र सर्बियाको बराबरी

शास्त्रको अनुशार यी बारहरुमा कपाल र दाह्री काट्न हुँदैनपरम्परादेखि नै कपाल र दाह्री काट्न बार पर्नुपर्छ भन्ने मान्यता रहेको छ । यो पनि मान्यता छ की अशुभ बारमा कपाल या दाह्री काटेमा अशुभ फल मिल्दछ । शास्त्रको अनुशार दैनिक जिवनमा शुभ फल पाउनको लागि केहि यस्ता परम्परागत नियम छन् जसको पालना गर्नु पर्दछ । यस्ता केहि परम्परा कपाल र दाह्री काट्ने कामसँग पनि सम्बन्धित छन् । हेरौं शास्त्रको अनुसार परम्परादेखि चल्दै आएका केहि कपाल र दाह्री काट्न शुभ र अशुभ मानिने बारहरु
यी दिनहरुमा नगर्नु यी कामहरु :
शास्त्रको अनुशार मंगलबार, बिहिबार र शनिबार कपाल र दाह्री काट्नु हँदैन । यी दिनहरुमा कपाल काटेमा अपशगुन मनिन्छ । आजभोली पनि गाउँघरका बुढापाकाहरुले पनि यी बारलाई कपाल दाह्री काट्नु अशुभ हुने बताउने गर्दछन् । हप्ताका केहि दिनहरुमा यस्ता ग्रहहरु निष्कन्छन् जो हाम्रो स्वास्थ्यको लागि हानिकारक हुन्छन् शनिबार, मंगलबार र बिहिबार निष्कने किरण सीधै हाम्रो मस्तिष्कमा पर्छ । हाम्रो शरिरको सबैभन्दा संबेदनशिल र महत्वपूर्ण भाग मस्तिष्क हो । सिरको मध्य भाग अति संबेदनशिल र कोमल हुन्छ । जसको सुरक्षा कपालले गरेको हुन्छ । त्यसैले यी बारहरुमा कपाल नकाट्नु भन्छ शास्त्रले ।

शास्त्र अनुशार यी बार कपाल काटे यस्तोे फल पाइन्छ :
-मंगलबार कपाल काटेमा आठ महिना आयु कम हुन्छ ।
-बिहिबार कपाल काटेमा धन नोक्शानी हुन सक्छ । शास्त्रको अनुशार बिहिबार देवी लक्ष्मीको बार मानिन्छ ।
-शनिबार कपाल काटेमा आयु सात महिना घट्नेछ ।
अत: यी तीन बार बाहेकका चार बारहरु सोमबार, बुधबार, शुक्रबार र आइतबार कपाल काट्नु शुभ मानिन्छ । यी बार कपाल काट्दा कुनै पनि दोषको भागिदार हुनुपर्दैन भन्ने शास्त्रीय मान्यता रहेको छ ।

ज्योतिषको मान्यता :
ज्योतिषका अनुशार मंगलबार मंगल देबताको दिन हो । शरीरमा मंगलको निवास हाम्रो रगतमा हुने गर्दछ । रगतबाटै कपालको उत्पति हुने हुँदा मंगलबार कपाल काट्नु राम्रो होइन । त्यस्तै शनिबार शनि ग्रहको दिन हो । शनिको संम्बन्ध हाम्रो छालामा हुन्छ । त्यसैले शनिबार पनि कपाल काट्नु अशुभ हुने न्योतिश शास्त्रमा उल्लेख छ ।
आजभोली यस्ता कुरालाई अन्धबिश्वासको रुपमा लिइन्छ । तर यी मान्यताहरु प्राचिन कालमा ऋषिमुनिले लामो अनुसन्धापछि पत्ता लगाएकोले यसले हाम्रो जिवनमा गहिरो प्रभाव पार्ने बिश्वास गर्नेहरु पनि धेरै छन् ।