• ८ आश्विन २०८०, सोमबार
  •      Mon Sep 25 2023
  •   Unicode
Logo
Latest
★   कोशी प्रदेश: मुख्यमन्त्री कार्कीले मन्त्रिपरिषद् विस्तार गर्दै ★   कोशी प्रदेश : मुख्यमन्त्री कार्कीले मन्त्रिपरिषद् विस्तार गर्दै ★   सडकमै सुतेर शिक्षकहरुले गरे आन्दोलन– तस्बिरहरु ★   धावक बैकुण्ठ मानन्धरलाई १५ हजार राशीसहितको ‘उज्ज्वल तारा खेल सम्मान-२०८०’ प्रदान गरिने ★   कुलेश्वरमा ७० हजार किलो चिनी भण्डारण गरिएको गोदाम सिल ★   माल्दिभ्सविरूद्ध नेपाललाई २-० को अग्रता ★   गलकोटको पहिचान बन्दै ‘मूर्तिकला क्षेत्र’ ★   मलङ्गवामा निषेधाज्ञा राति मात्र ★   बालेन वार्ताका लागि आउनुभएको होइन– अभियन्ता ईः ★   १९औँ एसियाली खेलकुद: तेक्वान्दोमा नेपालको खराब सुरुआत

राजस्वले चालु खर्च धान्न कठिन : अर्थमन्त्री शर्माकाठमाडौँ ।  अर्थमन्त्री जनार्दन शर्माले राजस्वले चालु खर्च धान्न कठिन भएको बताउनुभएको छ । नेपाल आर्थिक पत्रकार सङ्घ (नाफिज) ले बुधबार आयोजना गरेको ‘आर्थिक पुनरुत्थानमा सार्वजनिक निजी साझेदारी’ विषयक कार्यक्रममा उहाँले यस्तो बेलामा निजी क्षेत्रले निस्वार्थभावसहित आफ्नो प्राथमिकता राष्ट्र निर्माण र आर्थिक विकासमा केन्द्रित गर्नुपर्ने बताउनुभयो । 

उहाँले भन्नुभयो, “सरकारले अहिलेको बजेट सानो भएकाले हामीले बनाएका संरचनाको खर्च गर्ने प्रवृत्ति हेर्दा चालु खर्च धान्न पनि मुस्किल छ, नेपालको बजेट र बजेट प्रणाली नै समस्याग्रस्त अवस्थामा छ, राजस्वले चालु खर्च धान्न कठिन छ, त्यसैले निजी क्षेत्रको लगानी राष्ट्र निर्माण र आर्थिक विकासमा आधारित हुनुपर्छ ।” उहाँले कोभिडपछिको आर्थिक पुनरुत्थानमा निजी क्षेत्रलाई आवश्यक सहुलियत पूरा गर्ने सरकारको प्रयास जारी रहेको बताउनुभयो ।

नेपाल राष्ट्र बैंकका गभर्नर महाप्रसाद अधिकारीले सीसीडी रेसियो हटाएर बजारमा तरलता अभाव नभएको भन्दै सीसीडी रेसियो र तरलतालाई तुलना गर्न नहुनेमा जोड दिनुभयो । तरलता लामो समयदेखिको समस्या भएको उहाँको भनाइ थियो । 

गभर्नर अधिकारीले अहिले विश्व अर्थतन्त्र ५ दशमलव ९ प्रतिशतले विस्तार हुने प्रक्षेपण भइरहेको उल्लेख गर्दै नेपालमा पनि कोभिड पछि अर्थतन्त्रमा राम्रो सुधार देखिएको बताउनुभयो । नेपालमा मूल्यवृद्धि ६ दशमलव ५ प्रतिशत रहने अनुमान गरिएको उहाँले जानकारी दिनुभयो ।