• ११ असार २०८१, मंगलवार
  •      Tue Jun 25 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   प्रधानमन्त्रीको आवाजलाई नै नसुनि बजेट पारित भयो: सांसद खतिवडा ★   केदार कार्कीको रिट खारेज, मुख्यमन्त्रीमा हिक्मत कार्कीको निरन्तरता ★   बजेट शतप्रतिशत कार्यान्वयन गर्न सरकारले सामथ्र्य देखाउनुपर्छ: प्रमुख सचेतक बर्तौला ★   टेलिभिजन शोमा गरेको टिप्पणीलाई लिएर स्वस्तिमा र साम्राज्ञीले मागे जसितासँग माफी ★   अस्पताल भर्ना भएपछि पानी सङ्कटको विषयमा जारी भारतिय जलमन्त्रीको भोक हडताल समाप्त ★   आयकर ऐनको दफा ५७ लगानी प्रोत्साहनका लागि संशोधन गरिएको हो: अर्थमन्त्री पुन ★   बलिउड स्टारको पारिश्रमिक लगातार बढेपछि अनिल कपुरले दिए फ्रिमा काम गरेको उदाहरण ★   धनराजको घोषणा: मैले एक रुपैयाँ पनि भ्रष्टाचार गरेको प्रमाण ल्याए राजनीति छोड्छु ★   गगनको टिप्पणी: म जादुगर हो भनेको जस्तो गरी यताउति उफ्रिने काम प्रधानमन्त्रीलाई छोडिदिउँ ★   नेप्से परिसूचक पाँच दशमलव ६० अङ्कले बढ्यो

यस वर्ष ५० टन केसर उत्पादन गर्ने अफगानिस्तानको अपेक्षाकाठमाडौँ । अफगानिस्तानमा केसरको खेती बढेको देखिएको छ ।  यस वर्ष युद्धग्रस्त देशले लगभग ५० टन केसर उत्पादन गर्ने अपेक्षा राखेको छ ।

स्थानीय रूपमा रातो सुन भनेर चिनिने केसर देशका ३४ प्रान्तमध्ये २६ वटा प्रान्तमा खेती गरिएको छ । जसको झन्डै ९० प्रतिशत पश्चिमी हेरात प्रान्तमा उत्पादन भएको छ ।

अफगानिस्तानको केसर आफ्नो असाधारण गुणस्तर र स्वादको लागि बाहिर उभिएको छ। लगातार नवौं वर्ष बेल्जियममा रहेको इन्टरनेशनल टेस्ट इन्स्टिच्युटले आयोजना गरेको विश्वव्यापी प्रतियोगितामा लगातार शिर्ष स्थान हासिल गर्दै आएको छ ।