• ११ जेष्ठ २०८१, शुक्रबार
  •      Fri May 24 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   संसदलाई विधिसंगत रुपमा छलफलको केन्द्र बनाऔं: सभामुख घिमिरे ★   व्यावसायिक चियाखेतीसँगै पर्यटन प्रवर्द्धनमा भोजपुरका रञ्जित ★   कांग्रेसको अवरोधपछि प्रतिनिधिसभाको बैठक स्थगित ★   धावनमार्गमा खाल्डो परेपछि त्रिभुवन विमानस्थल ४५ मिनेटको लागि बन्द ★   कार्यदल बैठक सकारात्मक रुपमा अघि बढिरहेको छ: महेश बर्तौला ★   सिरोहियालाई साधारण तारेखमा छोड्न माग गर्दै जनकपुरका मेयर धर्नामा ★   कार्यदल बैठकमा आज पनि जुटेन सहमति ★   टी-२० सिरिजमा अमेरिकाले दोस्रो खेलमा पनि बंगलादेशलाई हरायो ★   नेपाल प्रहरीले आफ्नो दायित्वलाई कुशलतापूर्वक निर्वाह गर्दै आएको छ: प्रधानमन्त्री ★   संसद् भवनमा विपक्षी दलको बैठक सुरु

आरसीबीले आईपीएलको सबैभन्दा ठूलो लक्ष्य पछ्याउन सकेन, हैदरावाद विजयी, कार्तिकको सानदार ब्याटिङकाठमाडौँ  । कप्तान फाफ डुप्लेसिस र दिनेश कार्तिकको शानदार इनिङ्सका बाबजुद रोयल च्यालेन्जर्स बैंगलोर (आरसीबी)ले सनराइजर्स हैदरावादविरुद्ध आईपीएलको सबैभन्दा ठूलो लक्ष्य पछ्याउन सकेन ।

पहिले ब्याटिङ गरेको हैदरावादले ट्राभिस हेडको शतक र हेनरिक क्लासेनको अर्धशतकको मद्दतले २० ओभरमा तीन विकेट गुमाएर २८७ रनको विशाल योगफल बनाएको थियो ।

आईपीएलको इतिहासमा यो सबैभन्दा ठूलो स्कोर हो । जवाफमा आरसीबीले पनि उत्कृष्ट ब्याटिङ गर्‍यो तर लक्ष्य यति ठूलो थियो कि टोली २५ रनले पछि पर्यो ।

सनराइजर्स हैदरावादले आरसीबीविरुद्ध शानदार ब्याटिङ गर्दै आईपीएल इतिहासमा सर्वाधिक रन बनायो । हैदरावादले आईपीएलको यसै सिजनमा मुम्बई इन्डियन्स विरुद्ध २७७ रन बनाएको थियो, जुन आईपीएलको सर्वोच्च स्कोर थियो, तर यो खेलको केही दिनपछि नै उसले आफ्नै रेकर्ड तोड्यो । आईपीएलको चालू सिजनमा हैदरावादले यति धेरै रन बनाएको यो दोस्रो पटक हो ।

यो सिजन आरसीबीका लागि राम्रो रहेन र टोलीले ७ मध्ये एक खेल मात्र जित्न सकेको छ । आरसीबीको यो लगातार पाँचौ हार हो र अंक तालिकाको पुछारको १० औं स्थानमा रहेको छ । यो शानदार जितसँगै हैदरावादको टोली ८ अंकसहित चौथो स्थानमा छ । हैदरावादले यो सिजन अहिलेसम्म ६ मध्ये चार खेल जितेको छ भने दुईमा हार बेहोरेको छ ।

ठूलो लक्ष्य पछ्याउँदै विराट कोहली र डुप्लेसिसको ओपनिङ जोडीले आरसीबीलाई बलियो सुरुवात गरायो । दुबै ब्याट्सम्यानले पहिलो ओभरमा १० रन बनाएर दोस्रो ओभरमा ११ रन, तेस्रो ओभरमा १८ रन, चौथो ओभरमा १७ रन, पाँचौं ओभरमा १४ रन र छैटौं ओभरमा ९ रनसहित विकेट नगुमाई पावरप्लेको अन्त्यसम्म ७९ रन जोडेका थिए । यो आरसीबीको आईपीएल इतिहासमा सबैभन्दा ठूलो पावरप्ले स्कोर हो । यस क्रममा कोहलीले तीव्र ब्याटिङ गर्दै १९ बलमा ४२ रन बनाए । तर, पावरप्ले सकिएपछि अर्को ओभरमा मयङ्क मार्कण्डेले पहिलो बलमा कोहलीलाई बोल्ड गरेर यो साझेदारी तोडेका थिए ।

कोहली आउट भएपछि आरसीबीको इनिङ्स कमजोर भयो । आरसीबीलाई दोस्रो झट्का त्यसमा लाग्यो जहाँ विल ज्याक रन आउट भएर प्याभिलियन फर्किए । जयदेव उनादकटको बलमा डुप्लेसिसले शट लिए तर बल उनादकटको औंलामा छोएर विकेटमा पुगेपछि ज्याक प्याभिलियन फर्किनु परेको थियो । त्यसपछि टोलीले पाँच बलमा ९ रन बनाएर आउट भएका रजत पाटीदारको रूपमा तेस्रो विकेट गुमायो ।

आरसीबीका कप्तान फाफ डुप्लेसिसले झर्दै गएको विकेटको बीचमा आफ्नो उत्कृष्ट प्रदर्शनलाई जारी राखे र अर्धशतक बनाए । तर उनले आफ्नो इनिङलाई धेरै समय अगाडि बढाउन सकेनन् र २८ बलमा सात चौका र चार छक्काको मद्दतले ६२ रन बनाएर प्याभिलियन फर्किए । हैदरावादका फास्ट बलर प्याट कमिन्सले डुप्लेसिसलाई प्याभिलियनको बाटो देखाए ।

आरसीबीका लागि फिनिशरका रूपमा उभिएका दिनेश कार्तिकले यस खेलमा पनि आफ्नो दम देखाए । उनले तिब्र गतिमा खेल्न जारी राखे र हैदरावादका बलरभन्दा अगाडि रहे । उनले लगातार ठूला शट खेले र एकपछि अर्को छक्का प्रहार गर्दै आरसीबीलाई खेलमा राखे । दिनेश कार्तिक र महिपाल लोमरोरले आरसीबीलाई अप्ठ्यारोको बीचमा जितको सम्भावना जिवितै राखे ।

१३ औं ओभर बलिङ गर्न आएका मयंक मार्कण्डेको ओभरमा यी दुवै ब्याट्सम्यानले २५ रन बनाए । त्यसपछि कार्तिकले २३ बलमा आफ्नो अर्धशतक पूरा गरे । कुनै बेला आरसीबीलाई जितका लागि ११ बलमा ५२ रन आवश्यक थियो र कार्तिकसँगै अनुज रावत पनि थिए । कार्तिकले फेरि आफ्नो ब्याटिङको क्षमता देखाए तर अन्तमा टी. नटराजनले उनको शानदार इनिङको अन्त्य गरे ।

यसअघि आरसीबीका कप्तान फाफ डुप्लेसिसले टस जितेर पहिले बलिङ गर्ने निर्णय गरे पनि हेड र अभिषेक शर्माले पहिलो ओभरमै उत्कृष्ट ब्याटिङ गर्दै डुप्लेसिसको निर्णयलाई गलत साबित गर्न बेर लागेन । दुवै ब्याट्सम्यानले तुफान ब्याटिङ गर्दै २७ बलमा ५० रन पुरा गरे ।

हेड र अभिषेकले रिस टोप्लीको पहिलो ओभरमा २० रन बनाएका थिए भने पाँचौं ओभर बलिङ गर्न आएका फर्गुसनको ओभरमा १८ रन जोडे । हेड यहीँ रोकिएन र छैटौं ओभर बलिङ गर्न आएका यश दयालको ओभरमा उनले २० रन बनाए । पावरप्लेको अन्त्यसम्म हैदरावादले कुनै विकेट नगुमाई ७६ रन बनाएको थियो जसमा हेड एक्लैले ५२ रनको योगदान दिएका थिए । पावरप्लेमा हैदरावादको यो छैटौं उच्च स्कोर हो ।

उसको शीर्ष तीन स्कोर यसै सिजन आएको छ । तर, केही समयपछि टोपलीले अभिषेक शर्मालाई आउट गरेर यो साझेदारी तोडेका थिए । अभिषेक र हेडबीच पहिलो विकेटका लागि १०८ रनको साझेदारी भएको थियो । अभिषेक २२ बलमा ३४ रन बनाएर प्याभिलियन फर्किए ।

हेडले २० बलमा आफ्नो अर्धशतक पूरा गरे र त्यसपछि आफ्नो शतक पूरा गर्न थप १९ बल लिए । हेडले ३९ बलमा आफ्नो शतक पूरा गरे जुन आईपीएलको इतिहासमा चौथो द्रुत शतक हो । यस मामिलामा हेडले सन् २००८ मा मुम्बई इन्डियन्सविरुद्ध ४२ बलमा शतक बनाएका स्वदेशी एडम गिलक्रिस्टलाई पछाडि छोडेका छन् ।

आईपीएलमा सबैभन्दा कम बलमा छक्का प्रहार गर्ने कीर्तिमान क्रिस गेलको नाममा छ जसले सन् २०१३ मा पुणे वारियर्सविरुद्ध ३० बलमा छक्का प्रहार गरेका थिए । अभिषेक आउट भएपछि हेनरिक क्लासेनसँग मिलेर हेडले इनिङ्सलाई निरन्तरता दिए र दुवै ब्याट्सम्यानले दोस्रो विकेटका लागि अर्धशतकीय साझेदारी गरे । फर्गुसनले हेडको इनिङ्स समाप्त गरे । हेड ४१ बलमा ९ चौका र आठ छक्का प्रहार गर्दै १०२ रन बनाएर आउट भए ।

हेड आउट भएपछि हेनरिक क्लासेनले जिम्मा लिए र उत्कृष्ट ब्याटिङ गर्दै ठूला शट खेले । क्लासेनले प्रत्येक बलरलाई आफ्नो टार्गेट बनाए । १५ औं ओभरमा बलिङ गर्न आएका महिपाल लोमरको ओभरमा उनले १८ रन बनाए र २३ बलमा आफ्नो अर्धशतक पूरा गरे । एक समय हैदरावादको टोलीले ३ सय रन बनाउने देखिन्थ्यो तर पहिले हेड र त्यसपछि क्लासेन आउट भएका कारण यो सम्भव भएन । क्लासेन ३१ बलमा २ चौका र ७ छक्का प्रहार गर्दै ६७ रन बनाएर आउट भए ।

सनराइजर्स हैदरावादको उत्कृष्ट ब्याटिङ जारी रह्यो र १९ औं ओभर बलिङ गर्न आएका रिस टोपलीलाई अब्दुल समदले २५ रन बनाए । टोपलीको दोस्रो र तेस्रो बलमा समदले चौका प्रहार गरे भने चौथो र पाँचौं बलमा छक्का प्रहार गरे । यसपछि उनले अन्तिम बलमा चौका प्रहार गरे । समदलाई एडेन मार्करामले साथ दिएका थिए । समद १० बलमा ३७ रनमा अविजित रहे भने मार्कराम १७ बलमा ३२ रनमा अविजित रहे ।