• ९ असार २०८१, आईतवार
  •      Sun Jun 23 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   नेपाल–चीनबीचको सम्बन्ध नयाँ उचाइमा पुगेको छ: उपाध्यक्ष घिमिरे ★   लैंगिक समानता घरबाटै सुरु गरौ, लैंगिक हिंसा अन्त्य गरौ ★   ‘मिस ग्राण्ड नेपाल-२०२४’को आवेदन खुला ★   गाग्रीमा पानी ओसार्ने समस्या समाधान हुन्छः खानेपानीमन्त्री राई ★   शहरी विकास मन्त्रालयको बजेट असन्तुलित रहेको भन्ने भनाईमा सत्यता छैनः मन्त्री बुढा ★   वैदेशिक रोजगारीमा जाने ९६ प्रतिशत नागरिक ठगिएका छन्, टुलुटुलु हेरेर बस्न सक्दिनँः मन्त्री अर्याल ★   दक्षिणी मेक्सिकोमा एक हप्ताभित्र दुई नगर प्रमुखको हत्या ★   टी–२० विश्वकपको इतिहासमा पहिलो खेल खेलेका वेस्ट इन्डिज र दक्षिण अफ्रिका भिड्दै ★   जिबी राईलाई पक्राउ गर्ने नियत गृहमन्त्रीको छैन: प्रकाशशरण महत ★   प्रधानमन्त्री बलियो हुनुहुन्छ, उहाँकै कमाण्डमा देश अघि बढ्छ: महेश बर्तौला

दिनमा २५ मिनेट दौडँदा ८ वर्षसम्म मृत्युको जोखिम ३५ प्रतिशतले कम हुनेएजेन्सी । आयु बढाउन हिड्नु भन्दा दौडनु फाइदाजनक हुन्छ । ताइवानका अन्वेषकहरूले चार लाखभन्दा बढी मानिसहरूलाई कडा व्यायाम (जस्तै दौडने) र मध्यम व्यायाम (जस्तै तीव्र हिड्ने) मा अध्ययन गरे । उनीहरूले नियमित रूपमा पाँच मिनेटको दौडमा जाने मानिसको आयु १५ मिनेटको पैदल यात्रा गरेजस्तै बढेको पत्ता लगाए ।

अध्ययनले यो पनि देखाएको छ कि नियमित २५ मिनेट दौड र १०५ मिनेट हिँड्दा आगामी आठ वर्षमा मृत्युको जोखिम लगभग ३५ प्रतिशतले कम हुन्छ ।

सन् २०१४ मा आयोवा स्टेट युनिभर्सिटीका शारीरिक गतिविधि विज्ञानका प्राध्यापक डक–चुल ली र सहकर्मीहरूले गरेको अर्को अध्ययनले नियमित रूपमा ९ किलोमिटर प्रतिघण्टा वा त्यो भन्दा ढिलो दौडने–हिँड्ने मानिसको तुलनामा ३० प्रतिशत बढी फिट भएको देखाएको थियो ।

यी व्यक्तिहरूमा मृत्युको जोखिम पनि अर्को १५ वर्षमा ३० प्रतिशत कम थियो । थोरै मात्रामा गतिविधि गर्नाले पूर्णरुपमा गतिहिन रहनुको तुलनामा अक्सिजनको मात्र सुधार हुन सक्छ ।