• २१ मंसिर २०८०, बिहीबार
  •      Thu Dec 7 2023
  •   Unicode
Logo
Latest
★   मन्त्रिपरिषद्को बैठक बस्दै ★   चिसोले जमेको पञ्चकुुण्ड तालमा रमाउँदै पर्यटक ★   एनसेल प्रकरण: `अपार करछलि´को गहिरो अनुसन्धान जरुरी : महामन्त्री शर्मा ★   म्यान्चेस्टर युनाइटेडले चेल्सीलाई हरायो ★   एस्टन भिल्लासँग हार्यो म्यान्चेस्टर सिटी ★   प्रमुख अतिथि नपाएर नेपाल बार हैरानीमा ! ★   एनसेल प्रकरण: समिति बनाएर अध्ययन गर्नेकुरा बेकारको नाटक: सभापति लामिछाने ★   एनसेलबारे ४८ घण्टाभित्र धारणा सार्वजनिक गर्न सरकारलाई निर्देशन ★   नक्कली भुटानी शरणार्थी प्रकरण: खाणको निवेदनमा मङ्सिर २८ मा सुनुवाइ ★   चीनद्वारा कार्बनडाइअक्साइड उत्सर्जन उच्च रहेका पाइलट सहरहरूको सूची जारी

अमेरिकाले क्षेप्यास्त्र स्तरवृद्धिका लागि ताइवानलाई १० करोड डलरको हतियार बिक्री गर्नेवासिङ्टन । अमेरिकाले सोमबार ताइवानको प्याट्रियाट मिसाइल प्रतिरक्षा प्रणालीलाई ‘दिगो, मर्मत र सुधार गर्न’ सो मुलुकलाई संयुक्त राज्यले सम्भावित १० करोड डलरको उपकरण र सेवाहरू बिक्री गर्न अनुमोदन गरेको जनाएको छ । 

स्वशासित मुलुक ताइवानलाई चीनले आफ्नो भूमि भनी दावी गर्दै आएको छ । 

अमेरिकाले विक्रीका लागि विदेश विभागको अनुमतिपछि कांग्रेसलाई सूचित गर्नका लागि आवश्यक प्रमाणीकरण गरेको अमेरिकी रक्षा सुरक्षा सहयोग एजेन्सीले एक विज्ञप्तिमा बताएको छ । वासिङ्टनमा ताइवानको दूतावासले यसका लागि अनुरोध गरेको थियो । 

प्याट्रियाट एयर डिफेन्स सिस्टमको स्तरवृद्धिले “प्राप्तकर्ताको सुरक्षामा सुधार गर्न र यस क्षेत्रमा राजनीतिक स्थिरता, सैन्य सन्तुलन, आर्थिक र प्रगति कायम गर्न मद्दत गर्नेछ”, एजेन्सीले भनेको छ । 

“यो प्रस्तावित बिक्रीले आफ्नो सशस्त्र बलको आधुनिकीकरण गर्न र विश्वसनीय रक्षात्मक क्षमता कायम गर्न प्राप्तकर्ताको निरन्तर प्रयासलाई समर्थन गरेर अमेरिकी राष्ट्रिय, आर्थिक र सुरक्षा हितहरूको सेवा गर्दछ”, विज्ञप्तिमा उल्लेख छ ।

ताइवानको विदेश मन्त्रालयले अमेरिकी निर्णयलाई ‘उच्च स्वागत गरेको’ बताएको छ।

“चीनको निरन्तर सैन्य विस्तार र उत्तेजक कारबाहीहरूको सामना गर्दै हाम्रो देशले आफ्नो राष्ट्रिय सुरक्षालाई बलियो प्रतिरक्षाका साथ कायम राख्नेछ र ताइवान र संयुक्त राज्य अमेरिकाबीचको घनिष्ठ सुरक्षा साझेदारीलाई निरन्तरता दिनेछ”, विदेश मन्त्रालयले भनेको छ ।

ताइवानको रक्षा मन्त्रालयले नयाँ प्याट्रियट मिसाइलहरू प्राप्त गर्ने निर्णय राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पको प्रशासनमा अमेरिकी अधिकारीहरूसँग सन् २०१९ को बैठकमा भएको बताएको छ।

मन्त्रालयले सम्झौता एक महिनाभित्र ‘कार्यान्वयन’ हुने अपेक्षा गरेको छ।

लोकतान्त्रिक रूपमा शासित ताइवानले आफ्नो वायु रक्षा क्षेत्रमा चीनको वायु सेनाले बारम्बार ‘मिसन’ गरेको गुनासो गरेको छ । यसलाई वासिङ्टनले ताइपेईलाई आफ्नो सार्वभौमसत्ता स्वीकार गर्न दबाब दिन बेइजिङको प्रयासको रूपमा हेरेको छ।

धेरै मुलुकजस्तै ताइवानसँग अमेरिकाको आधिकारिक सम्बन्ध छैन तर वासिङ्टन यसको सबैभन्दा ठूलो समर्थक हो र यसलाई आफ्नो रक्षा गर्नका लागि हतियार प्रदान गर्न कानूनद्वारा बाध्य छ। रोयटर्स