• ८ आश्विन २०८०, सोमबार
  •      Mon Sep 25 2023
  •   Unicode
Logo
Latest
★   कोशी प्रदेश : मुख्यमन्त्री कार्कीले मन्त्रिपरिषद् विस्तार गर्दै ★   सडकमै सुतेर शिक्षकहरुले गरे आन्दोलन– तस्बिरहरु ★   धावक बैकुण्ठ मानन्धरलाई १५ हजार राशीसहितको ‘उज्ज्वल तारा खेल सम्मान-२०८०’ प्रदान गरिने ★   कुलेश्वरमा ७० हजार किलो चिनी भण्डारण गरिएको गोदाम सिल ★   माल्दिभ्सविरूद्ध नेपाललाई २-० को अग्रता ★   गलकोटको पहिचान बन्दै ‘मूर्तिकला क्षेत्र’ ★   मलङ्गवामा निषेधाज्ञा राति मात्र ★   बालेन वार्ताका लागि आउनुभएको होइन– अभियन्ता ईः ★   १९औँ एसियाली खेलकुद: तेक्वान्दोमा नेपालको खराब सुरुआत ★   अमेरिकामा नेपाली समुदायबीच फुटबल र भलिबल प्रतियोगिता सम्पन्न

‘नाइटिङ्गेल अफ इन्डिया’ विरासत सुपरफ्यानको सङ्ग्रहालयमा जीवितमेरठ (भारत) । बलिउडकी प्रिय सुपरस्टार लता मङ्गेशकरको विरासतलाई भारतको घरेलु सङ्ग्रहालयमा जीवित राखिएको छ । धेरै शोकमा परेका गायिकाका सबैभन्दा ठूलो प्रशंसकहरू मध्ये एक व्यक्तिले क्युरेट गरेका छन् ।

मङ्गेशकरलाई ‘भारतको नाइटिंगेल’ भनेर चिनिन्थ्यो । उनको उच्च–पिच स्वर देशको सिनेमाका तुरुन्तै पहिचान योग्य विशेषता थिए । उनले एक हजारभन्दा बढी चलचित्रमा स्वर दिएकी थिइन् । 

आइतबार उनको ९२ वर्षको उमेरमा निधन भयो । उनको शवलाई सोही दिन मुम्बईको पार्कमा दाहसंस्कार गरिएको थियो । सो अवसरमा प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले उनको अन्त्येष्टिमा फूल चढाएका थिए।

उनको निधनको खबरले आजीवन सुपर फ्यान गौरव शर्मालाई स्तब्ध बनायो । उनले करिब एक दशकअघि आफ्नो घरमा गायिकालाई भेटेको सम्झना गरे।

“जब मैले उहाँलाई पहिलो पटक देखेँ, मलाई उहाँको वरिपरि कुनै प्रकारको धूपको चमक भएको महसुस भयो”, ३८ वर्षीय शर्माले एएफपीलाई भने, “उहाँ धेरै सरल र सिधा हुनुहुन्थ्यो । हामीले धेरै बेर कुरा गर्यौं। मैले उहाँबाट धेरै माया पाएँ।”

शर्माले मेरठ सहरमा रहेको आफ्नो घरमा मङ्गेशकरका स्मरणीय वस्तुहरूको संसारको सबैभन्दा ठूलो सङ्ग्रह के हुन सक्छ भन्ने कुरा राख्छन्, जहाँ उनले गायिकालाई प्रस्तुत गर्ने हजारौँ कम्प्याक्ट डिस्क, चलचित्र र पुस्तकहरू सावधानीपूर्वक सूचीबद्ध गरेका छन्।

पेशाले शिक्षक शर्मासँग गायिकाको अत्तर, चलचित्रको पोस्टर र मङ्गेशकरका लगभग हरेक लेखका नमूनाहरू छन् जुन कुनैबेला छापिएका थिए।

शर्माले एक अन्तर्वार्तामा भने, “मसँग सन् १९७४ मा उहाँले लण्डनको रोयल अल्बर्ट हलमा गीत गाएको रेकर्डिङ पनि छ । उहाँ केवल एउटा विज्ञापनमा देखा पर्नुभयो जुन उहाँको करियरको प्रारम्भिक दिनहरूमा कफ सिरपको लागि थियो, र मसँग त्यो छ।”

मङ्गेशकरको निधनले शर्माको घरमा शोक छायो । उनले एएफपीलाई मङ्गेशकरको निधन भएको समाचार सुनेपछि आफ्नो आँसु थाम्न नसकेको बताए।

तर शर्माले मङ्गेशकर आफ्नो करियरमा गाएका हजारौँ गीतमार्फत ‘हाम्रो बीचमा बाँचिरहनुहुनेछ’ भन्ने तथ्य आफूले मन लिएको बताए।

“स्पष्टरूपमा म सकिएको छु…तर शो जारी हुनुपर्छ”, उनले भने, “शरीरको आफ्नो सीमा हुन्छ। तर यो ब्रह्माण्ड रहुन्जेल उनी हामीसँग रहिरहनेछिन्।”