• २४ जेष्ठ २०८०, बुधबार
  •      Wed Jun 7 2023
  •   Unicode
Logo
Latest
★   विश्वमा हरेक वर्ष ४३ करोड टन प्लास्टिक बन्दै, यसबाट मानव जीवनमा के–के असर पुगेको छ… ★   ६ प्रतिशत आर्थिक वृद्धिदर हासिल गर्न सम्भव छैन: अध्यक्ष यादव ★   फास्ट ट्रयाक निर्माणको बजेट रक्षा मन्त्रालयमा पठाऔँ: सांसद महासेठ ★   बजेटलाई आर्थिक र समयको अनुशासनमा बाँध्ने कोशिस भएको छ: सांसद बडू ★   सभामुखले प्रतिनिधि सभा नियमावलीको उल्लंघन गरेर बैठक चलाएको सांसद दाहालको आरोप ★   आफ्नो भारत भ्रमणबारे कनिकुथी विरोध गर्नु उचित होइन्: प्रधानमन्त्री दाहाल ★   नक्कली भूटानी शरणार्थी प्रकरण: प्रतिवादीतर्फको बहस जारी ★   प्रतिनिधिसभाको शून्य समय: नागरिकता विधेयकदेखि सुकुम्बासीका समस्यासम्म ★   ‘आदिपुरुष’को अन्तिम ट्रेलर सार्वजनिक ★   महिला तथा सामाजिक मामिला समिति सदस्यमा बिन्दवासिनी कंसाकार

वाणिज्य बैंकहरुमध्ये सर्वाधिक नाफा कमाउने बन्यो नबिल बैंककाठमाडौँ। वाणिज्य बैंकहरुमध्ये सर्वाधिक नाफा कमाउने नबिल बैंक भएको छ । चालु आर्थिक वर्षको तेस्रो त्रैमासिकसम्मको अपरिष्कृत वित्तीय विवरण गरेका २१ वटै वाणिज्य बैंकमध्ये नबिल बैंक सर्वाधिक नाफा कमाउने बैंक बनेको हो ।

नबिलले चालु आर्थिक वर्षको चैत मसान्तसम्ममा ५ अर्ब ११ करोड ६१ लाख खुद नाफा कमाएको छ । गत वर्षको समान अवधिको तुलनामा यो ५२.६३ प्रतिशतले बढी हो । गत वर्षको चैत मसान्तमा नबिलले ३ अर्ब ३५ करोड २० रुपैयाँ मुनाफा हासिल गरेको थियो ।

ग्लोबल आइएमई बैंक नाफाका आधारमा दोस्रो स्थानमा रहेको छ । त्यस्तै एनआइसी एसिया तेस्रो स्थानमा रहेको छ । चैत मसान्तसम्ममा ग्लोबलले चार अर्ब ३५ करोड कमाउँदा एनआइसी एसियाले ४ अर्बभन्दा बढी नाफा हासिल गरेको छ ।

समीक्षा अवधिमा सबैभन्दा कम नाफा कृषि विकास बैंकले हासिल गरेको छ । उक्त बैंकले एक अर्ब ४ करोड १० लाख खुद नाफा आर्जन गरेको छ । गत वर्षको सोही अवधिको तुलनामा यो ४५.३६ प्रतिशतले कम हो ।

प्रतिशतका आधारमा सबैभन्दा धेरै नाफा हासिल गर्ने एभरेष्ट बैंक रहेको छ । उक्त बैंकले चालु वर्षको नौ महिनामा २ अर्ब ४६ करोड खुद नाफा कमाएको छ । गत वर्षको सोही अवधिमा उसले १ अर्ब ५१ करोड नाफा हासिल गरेको थियो । प्रतिशतका आधारमा एभरेष्ट बैंकले गत वर्षको समीक्षा अवधिको तुलनामा यस वर्ष ६२.६३ प्रतिशतले नाफा वृद्धि गरेको हो । त्यस्तै स्ट्याण्डर्ड चार्टर्ड बैंकको खुद नाफा ६०.२५ प्रतिशतले बढेको छ ।

बैंकहरुले प्रकाशित गरेको अपरिष्कृत वित्तीय विवरण अनुसार ७ बैंकको मुनाफा गत वर्षको तुलनामा घटेको छ । तीमध्ये कृषि विकास बैंकको नाफा सबैभन्दा बढी ४५.३६ प्रतिशतले घटेको छ । सनराइज बैंकको सबैभन्दा कम ८.३३ प्रतिशतले नाफा घटेको छ ।

समीक्षा अवधिकमा २१ वाणिज्य बैंकको खुद नाफा ११.६७ प्रतिशतले बढेको छ । गत आर्थिक वर्षको चैत मसान्तसम्ममा २१ वाणिज्य बैंकले ४३ अर्ब ६१ करोड ३८ लाख रुपैयाँ कमाएका थिए भने चालु आर्थिक वर्षको सोही अवधिमा ४८ अर्ब ७० करोड ४९ लाख नाफा हासिल गरेका छन् ।