• ९ जेष्ठ २०८१, बुधबार
  •      Wed May 22 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   संसारको सबैभन्दा शान्त ठाउँ, जहाँ सुल्तानदेखि भिखारीसम्मका शव गाडिन्छन् ★   जलवायु परिवर्तनका अप्रत्याशित घटना र असर सामूहिकरूप सामना गरौँ: मन्त्री सुडी ★   नाफामूलक निजी व्यवसाय गर्ने व्यक्ति र समाचार लेख्ने श्रमजीवी पत्रकार एकै होइनन्: राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टी ★   पर्वतीय क्षेत्रलाई जलवायु परिवर्तनको असरबाट जोगाऔँ: मुख्मन्त्री अधिकारी ★   काभ्रेपलाञ्चोकमा दम्पती मृत फेला ★   नेपालमा हिउँ पग्लिँदा बङ्गलादेशको अस्तित्व नै खतरामा पर्न सक्छ: मन्त्री हुसैन ★   कोलकातासँगको लज्जास्पद हारपछि के भन्छन् हैदरावादका कप्तान कमिन्स ? ★   मिडिया ट्रायल र राज्यको सत्ता दुबै फौजदारी न्यायबाट पृथक रहनुपर्छ – डा संग्रौला ★   “अझ परिपूर्ण मुलुक” बन्न प्रेस स्वतन्त्रता महत्त्वपूर्ण: नेपालस्थित अमेरिकी दूतावास ★   सिरोहिया पक्राउबारे प्रधानमन्त्री: अदालती प्रक्रियामा हो–हल्ला गर्न जरुरी छैन

महाअभियोग प्रतिनिधिसभामा पेस गर्ने तयारीकाठमाडौँ । प्रधानन्यायाधीश चोलेन्द्रशम्शेर राणाविरुद्धको महाअभियोग प्रतिनिधिसभाको बैठकमा पेस गर्ने तयारी गरिएको छ । यसका लागि महाअभियोग सिफारिस समिति गठन गर्ने प्रयास भइरहेको छ । कानून, न्याय तथा संसदीय मामिलामन्त्री दिलेन्द्रप्रसाद बडूले महाअभियोग प्रस्ताव चाँडोभन्दा चाँडो निष्कर्षमा पुग्नुपर्ने भन्दै सभामुखले महाअभियोग सिफारिस समिति गठन गर्ने प्रयास गरिरहनुभएको जानकारी दिनुभयो ।

उहाँले संसद् नियमावलीकै व्यवस्थाअनुसार महाअभियोग अगाडि बढ्ने बताउनुभयो । “हाम्रो नियमावलीले प्रस्ताव दर्ता भइसकेपछि सात दिनपछिको कुनै बैठकमा राख्ने व्यवस्था गरेको छ । त्यसपछि थप प्रक्रिया सुरु हुन्छ । सम्भवतः अबको प्रतिनिधिसभा बैठकमा प्रस्ताव जान्छ होला”, उहाँले भन्नुभयो ।

नियमावलीमा महाअभियोग समिति ११ सदस्यीय हुने व्यवस्था छ । मन्त्री बडूले महाअभियोग सिफारिस समितिमा सबै दलको प्रतिनिधित्व होस् भन्ने ढङ्गले राजनीतिक नेतृत्व तहमा छलफल भइरहेको जानकारी दिनुभयो । सत्ता साझेदार दल नेपाली कांग्रेस, नेकपा (माअ‍ोवादी केन्द्र) र नेकपा (एकीकृत समाजवादी)का ९८ जना सांसदहरुले प्रधानन्यायाधीश राणाविरुद्ध गत फागुन १ गते महाअभियोग दर्ता गराएका थिए ।