• १६ मंसिर २०८०, शनिबार
  •      Sat Dec 2 2023
  •   Unicode
Logo

आयल निगमले बढायो इन्धनको मूल्य, पेट्रोल अब १५० रुपैयाँ, डिजेल १३३ रुपैयाँ प्रति लिटरकाठमाडौंः अन्तर्राष्ट्रिय बजारमा पेट्रोलियम पदार्थको मूल्यवृद्धि भएसँगै नेपाल आयल निगमले आज बिहीबार रातिदेखि लागू हुने गरी पेट्रोल र डिजेलमा प्रति लिटर पाँच रुपैयाँ मूल्यवृद्धि गरेको छ भने हवाई इन्धनमा पनि मूल्य समायोजन गरिएको छ ।

निगमका अनुसार अब काठमाडौंमा पेट्रोल प्रति लिटर रु. १५० र डिजेल १३३ कायम भएको छ । तर खाना पकाउने एलपी ग्याँसको मूल्यमा प्रति सिलिन्डर ६६५ घाटा भए पनि यसको मूल्य भने यथावत राखिएको निगमले जनाएको छ । 

पछिल्लो समय रसिया र युक्रेनबीच युद्ध शुरु भएपछि अन्तर्राष्ट्रिय बजारमा कच्चा तेलको मूल्य प्रति ब्यारेल १२० पुगिसकेको अन्तर्राष्ट्रिय संचार माध्यमहरुले जनाएका छन् ।

यसैबीच, निगम संचालक समितिले मूल्य समायोजनसँगै निगमका स्थायी कर्मचारीलाई उपलब्ध गराउँदै आएको पोशाक संरक्षण खर्च कटौती गर्ने तथा मूल्य संरचना मार्फत प्रतिशतमा दिइँदै आएको विक्रेता कमिसनलाई हाललाई २०७८ फागुन ७ मा कायम भए अनुरुप यथावत राख्ने निर्णय गरेको छ ।

निगमले मूल्य समायोजन गरिए पनि १५ दिनमा निगमलाई २ अर्ब ५० करोड घाटा लाग्ने जनाएको छ । चालु आर्थिक वर्षको फागुन मसान्तसम्ममा निगमलाई करिब २८ अर्ब नोक्सानी हुने देखिएपछि भारतीय आयल निगमलाई भुक्तान गर्नुपर्ने करिब पाँच अर्ब रुपैयाँ निगमले नेपाल सरकारसँग माग गर्न लागेको पनि निगमको भनाई छ ।