• ४ श्रावण २०८१, शुक्रबार
  •      Fri Jul 19 2024
  •   Unicode
Logo

९० दशककी ‘सोनपरी’ आजभोलि के गर्दैछिन् ?एजेन्सी । ९० को दशकका लगभग हरेक बालबालिकाका लागि धेरै शोहरू निर्माण भए जुन त्यो अवधिमा मन पराइएको थियो । आज पनि मानिसहरू ती कार्यक्रमहरूलाई सम्झेर त्यो युगमा फर्किन्छन् । सोही शोमा मृणाल कुलकर्णीले ‘सोन परी’को भूमिका निभाएकी थिइन् ।

मृणाल कुलकर्णी फिल्म उद्योगकी एक अभिनेत्री हुन् जो धेरै प्रतिभाशाली र धेरै सुन्दर छिन् तर उनले खासै पहिचान भने पाउन सकिनन् । तर, टिभीमा ‘सोन परी’ नामक जादुई कार्यक्रम आउँथ्यो, जसले उनलाई पहिचान दिलायो जुन आजसम्म कायम छ । मृणाल कुलकर्णी अहिले कहाँ छिन्, के गरिरहेकी छिन् ?

मृणाल देवको जन्म २१ जुन १९७१ मा महाराष्ट्रको पुणेमा एक मराठी ब्राह्मण परिवारमा भएको थियो । सन् १९९० मा मृणालले रुचिर कुलकर्णीसँग विवाह गरिन् र त्यसपछि उनी मृणाल कुलकर्णी भइन् । मृणालका आमाबाबु डाक्टर थिए तर मृणालले पुणे विश्वविद्यालयबाट भाषाविज्ञानमा स्नातक डिग्री हासिल गरिन् ।

मृणाल कुलकर्णीका एक छोरा विराजस कुलकर्णी छन्, जो मराठी फिल्म निर्देशक र लेखक हुन् । मृणालले १६ वर्षको उमेरमा अभिनय गर्न थालेकी हुन् । अभिनयका साथसाथै आज मृणाल कुलकर्णी मराठी टिभी सिरियल र केही फिल्मकी निर्देशक पनि हुन् ।

१६ वर्षको उमेरमा मृणाल कुलकर्णीले मराठी सिरियल स्वामीमा पेशवा माधवराजकी पत्नी रमाबाई पेशवाको भूमिका निभाएकी थिइन् । यसले उनलाई धेरै लोकप्रियता दियो तर त्यतिबेलासम्म मृणाल आफ्नो अभिनय करियरप्रति गम्भीर थिइनन् । उनले आफ्नो पढाइ पूरा गरिन् र डाक्टर बन्न चाहन्थिन् तर जब उनलाई अफर आउन थाल्यो, उनले अभिनयलाई आफ्नो करियरको रूपमा रोजिन् ।

अन्ततः सन् १९९४ मा उनले अभिनयलाई प्राथमिकता दिएर धेरै धारावाहिक तथा चलचित्रमा काम गरिन् । मृणाल मराठी फिल्म र सिरियलमा बढी सक्रिय थिइन् तर २२ वटा हिन्दी टिभी सिरियलमा पनि काम गरिन् । मृणालले डियर दिया, एन्ड जरा हटके, कुछ मीठा हो जाय, उफ् क्या जादू हे, सारी, सुबेदार र द कश्मीर फाइल्स जस्ता फिल्महरूमा काम गरिसकेकी छिन् ।

मृणालले ९० को दशकमा धेरै हिन्दी टिभी सिरियल गरेर ‘सोन परी’मा जस्ता लोकप्रियता कमाएकी थिइन् । २३ नोभेम्बर २००० मा, जादू मा आधारित ‘सोन परी’ नामक शो सुरु भयो । यसमा आमाविहीन केटी फ्रुटी (तन्वी हेगडे) छिन् जसका बुबा व्यवसायी हुन् र धेरै व्यस्त छन् । त्यो केटी सधैं आफ्नी आमालाई लिएर रुन्छिन् । आकाशमा एक परी छिन् जसलाई सबैले सोन परी (मृणाल कुलकर्णी) भनेर बोलाउँछन् ।

जब उनले फ्रुटी रोएको देखिन्, उनी यहाँ रोकिन्छिन् र उनको हेरचाह गर्न थाल्छिन् । त्यो केटीलाई हरेक समस्याबाट बचाउँछिन् । ‘सोन परी’को अन्तिम शो १ अक्टोबर २००४ मा प्रशारण भएको थियो, यस शोको कुल २६८ एपिसोडहरू देखाइएका थिए । यस शोको टाइटल ट्र्याक श्रेया घोषालले गाएकी थिइन् र यो शो त्यतिबेलाको सुपरहिट शो थियो ।