• ७ श्रावण २०८१, सोमबार
  •      Mon Jul 22 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   अवरुद्ध बेनी–दरबाङ सडक दश दिनपछि खुल्यो ★   मधेश र कर्णालीबाहेकका प्रदेशमा आज भारी वर्षाको सम्भावना ★   चौतर्फी दबाबपछि अमेरिकी राष्ट्रपति दौडबाट पछि हटे बाइडेन, कमला ह्यारिसलाई समर्थन ★   एसिसी महिला एसिया कप: पाकिस्तानसँग नेपाल नौ विकेटले पराजित ★   काठमाडौंमा चिनियाँ जनमुक्ति सेनाको ९७ औं स्थापना दिवस ★   गुरूप्रति श्रद्धाभाव प्रकट गर्दै मनाइयो गुरू पूर्णिमा ★   ‘नयाँ सरकारले जनताको आशालाई विश्वासमा परिणत गर्नसक्छ’ ★   मैत्रीपूर्ण भलिबलमा रसियासँग नेपाल सोझो सेटमा पराजित ★   प्रहरी वृत्त नयाँबानेश्वरलाई एभरेस्ट अस्पतालबाट प्राथमिक उपचारको सामग्री ★   संविधान संशोधन गर्नुपरे सबै दलको सहमति लिने प्रयास हुन्छः योगेश भट्टराई

शिलाजीतमा यस्तो के छ, जसले शरीरलाई अपार शक्ति दिन्छ ?एजेन्सी । कसैले यसलाई औषधीको रूपमा प्रयोग गर्छन्, कसैले यसलाई अपार शक्तिको खजाना भनेका छन् भने कसैले यसलाई यौन शक्ति बढाउने चिज भनेका छन् ।

हामी शिलाजीतको कुरा गर्दैछौं, जसको काम र दाम दुबै चर्चामा रहन्छ । के तपाईंले कहिल्यै सोच्नुभएको छ कि शिलाजीतमा के छ, जुन प्राकृतिक पदार्थको रूपमा पाइन्छ, जसले शरीरलाई अपार शक्ति प्रदान गर्ने दाबी गरिन्छ ?

हिमालयलगायत उच्च पहाडी क्षेत्रका चट्टानबाट प्राप्त हुने शिलाजीत आयुर्वेदिक औषधिमा शताब्दीयौंदेखि प्रयोग हुँदै आएको छ । मूलतः यसको स्रोत मध्य एशिया को पहाड मा छ । रिपोर्टका अनुसार यसको रंग सेतो देखि गाढा खैरो बीचको जुनसुकै हुन सक्छ । यो छुन धेरै टाँसिने छ । यद्यपि, प्रायजसो यो खैरो रंगको हुन्छ ।

जाडोमा श्वासप्रश्वासको समस्या बढ्छ । यस्तो अवस्थामा शिलाजीतले खोकी निरोधकको रूपमा पनि काम गर्छ जसले श्वासप्रश्वासको समस्याबाट राहत दिन्छ । यसमा पाइने प्राकृतिक एन्टी(इन्फ्लेमेटरी गुणले श्वासप्रश्वाससम्बन्धी रोगबाट छुटकारा दिन्छ । यसमा मिनरल्स, भिटामिन र एन्टिअक्सिडेन्ट पाइन्छ । यसले शारीरिक र मानसिक तनाव कम गर्छ ।

यसले शरीरमा उर्जा बढाउनुका साथै प्रतिरक्षा प्रणालीलाई पनि मजबुत बनाउँछ । रिपोर्टका अनुसार यसमा फुलभिक एसिड हुन्छ जसले शरीरलाई मिनरल्सलाई राम्रोसँग अवशोषित गर्न मद्दत गर्छ । यो एसिडले ऊर्जा उत्पादन बढाउँछ र थकान कम गर्छ ।

शिलाजीतमा ह्युमिक एसिड पनि हुन्छ । यसमा प्रचुर मात्रामा एन्टिअक्सिडेन्ट पाइन्छ र यसले मांसपेशीलाई बलियो बनाउन मद्दत गर्छ । सूजन कम गर्दछ जसले मांसपेशी दुखाइ र थकान निम्त्याउँछ, छिटो रिकभरीमा परिणाम । शिलाजीतमा फलाम, तामा, म्याग्नेसियम, क्याल्सियम आदि धेरै खनिजहरू पाइन्छ ।

रिपोर्टका अनुसार शिलाजीतलाई दूध, भिनेगर वा सूपमा मिसाएर पिउनु फाइदाजनक हुन्छ तर जुसमा मिसाएर पिउनु हुँदैन । शिलाजीत खाएपछि हल्का खाना खानुपर्छ । साथै, फास्टफुडबाट बच्नुपर्छ । कुनै पनि व्यक्तिले यसलाई लामो समयसम्म उपभोग गर्न सक्छ । तर, वास्तविक शिलाजीतको मूल्य महँगो हुँदा जीवनभर उपभोग गर्न नसक्दा नक्कली शिलाजीत पनि बजारमा बिक्री हुने गरेको छ । नक्कली शिलाजीत स्वास्थ्यका लागि हानिकारक छ ।