• ३० चैत्र २०८०, शुक्रबार
  •      Fri Apr 12 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   अत्यावश्यक औषधि स्वदेशमा उत्पादनका लागि प्रक्रियाअघि बढाइएको छ: उपप्रधानमन्त्री यादव ★   ‘खाद्य स्वच्छता तथा गुणस्तर विधेयक संशोधन’ लाई राष्ट्रिय सभाको सहमति ★   विसं २०८०: वन मन्त्रालयमा के के काम भए ? ★   व्यवस्था बदलिएपनि कुनै गुणात्मक परिवर्तन हुन सकेन: पूर्वराजा शाह ★   नेपाललाई पहिलो सफलता, दिपेन्द्रले लिए विकेट ★   वर्षान्त २०८०: विद्यालय शिक्षा विधेयकले तताएको वर्ष ★   सुनकोसी मरिण डाइभर्सन: वैशाख २६ गते ब्रेक थ्रुको तयारी ★   लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले पाए विश्वासको मत ★   मलेसियाविरुद्ध नेपालले टस हार्यो, पहिला फिल्डिङ गर्दै ★   सुर्तिजन्य पदार्थलाई राजश्वको आम्दानीको बाटो बनाउनु हुँदैन: प्रमुख सचेतक बर्तौला

के तपाई पनि डिप्रेसनको शिकार त हुनुहुन्न ? यसरी पाउनुस् छुट्कारासांकेतिक तस्बिर

एजेन्सी । डिप्रेसन । जसलाई मानसिक तनाव पनि भन्न सकिन्छ । यो सरल शब्द हो तर के तपाईलाई थाहा छ यो समस्या निकै गम्भीर हुनसक्छ ।

हाम्रो सोच्ने तरिका, खाने, पिउने, सुत्ने, जागा रहनु सबै कुरा हाम्रो मस्तिष्कमा निर्भर हुन्छ र यदि यो मस्तिष्क डिप्रेसनको सिकार भयो भने व्यक्तिले धेरै समस्याको सामना गर्नुपर्ने हुन्छ ।

जब डिप्रेसनको प्रभाव हाम्रो दिमागमा हावी हुन्छ तब चीजहरू खराब हुन्छन् । यस्तो अवस्थामा यो डिप्रेसनले हामीमाथि हावी हुनुभन्दा पहिले नै यसलाई समयमै बुझेर आफ्नो जीवनशैली, बानी र खानपानमा परिवर्तन गरेर त्यसबाट मुक्ति पाउनु बुद्धिमानी हुनेछ ।

ग्रीन टि पिउनुहोस् र एक्लै बस्नबाट बच्नुहोस्
डिप्रेसनबाट बच्नको लागि, कहिल्यै एक्लै नबस्नुहोस्, परिवार वा साथीहरूसँग बस्नुहोस् । ग्रीन टि पिउनुहोस् । ग्रीन टिमा थायामिन र एमिनो एसिडहरू पाइन्छ, जसले हाम्रो मानसिक विकारहरू निको पार्न मद्दत गर्दछ, त्यसैले यसलाई आफ्नो दिनचर्यामा पक्कै समावेश गर्नुहोस् ।

क्यामोमाइल चिया पिउनुहोस् र प्रशस्त सुत्नुहोस्
क्यामोमाइल चियामा निद्राको चक्र सुधार गर्ने गुण छ, त्यसैले यसलाई निश्चित रूपमा पिउनुहोस् । क्यामोमाइल चिया, एन्टि–अक्सिडेन्ट, एन्टी–इन्फ्लेमेटरी र एन्टी–ब्याक्टेरियल गुणले भरिपूर्ण, डिप्रेसन कम गर्ने गुण हुन्छ । साथै, फ्लेभोनोइड्सको कारण, क्यामोमाइल चियाले चिन्ताको लक्षणहरू कम गर्न मद्दत गर्दछ ।

दही जस्ता घरेलु चिजको मात्र सेवन गर्नुहोस्
सँधै घरमा बनेका चीजहरू मात्र खानुहोस् । प्याक गरिएको खाना र बाहिरका खानेकुरा नखाने । ल्याक्टोबैसिलस र बिफिडोब्याक्टेरिया जस्ता स्वस्थ ब्याक्टेरियाको उपस्थितिको कारणले दही मानसिक स्वास्थ्यको लागि धेरै लाभदायक छ । यसलाई आफ्नो दैनिक दिनचर्यामा समावेश गर्न निश्चित हुनुहोस्, यसले तनाव, अवसाद र चिन्ता कम गर्न मद्दत गर्दछ ।

एभोकाडो र माछा खानुहोस्
यसमा पाइने थायामिन, सेरोटोनिन, भिटामिन बी, रिबोफ्लेभिन, नियासिनले स्नायु प्रणालीमा सकारात्मक प्रभाव पार्छ, जसले डिप्रेसनमा सुधार गर्छ । डिप्रेसनको प्रभावलाई कम गर्न ओमेगा ३ फ्याटी एसिडले भरपूर माछाहरू जस्तै साल्मन, टुना, सार्डिन, म्याकरेल खानुपर्छ ।