• ३० चैत्र २०८०, शुक्रबार
  •      Fri Apr 12 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   वर्षान्त २०८०: विद्यालय शिक्षा विधेयकले तताएको वर्ष ★   सुनकोसी मरिण डाइभर्सन: वैशाख २६ गते ब्रेक थ्रुको तयारी ★   लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले पाए विश्वासको मत ★   मलेसियाविरुद्ध नेपालले टस हार्यो, पहिला फिल्डिङ गर्दै ★   सुर्तिजन्य पदार्थलाई राजश्वको आम्दानीको बाटो बनाउनु हुँदैन: प्रमुख सचेतक बर्तौला ★   काँग्रेसले चल्न नदिएपछि संसद अन्त्य भयो: ओली ★   विसं २०८०: मेलम्ची पर्खंदै बित्यो आधा वर्ष ★   गुराँससँग रमाउन र हिमाल हेर्न घोडेपानी ★   सत्य निरूपण र बेपत्ता आयोगमा पदाधिकारी नियुक्त गर्न सिफारिस समिति गठन ★   राष्ट्रियसभा सदस्यमा अञ्जान शाक्य नियुक्त गर्न सिफारिस

सूर्यग्रहणले चराचुरुङ्गी र बोटबिरुवामा के असर गर्छ ?एजेन्सी । सन् २०२४ को पहिलो सूर्यग्रहण अप्रिल ८ मा लाग्दैछ । यो पूर्ण सूर्यग्रहण पश्चिमी यूरोप प्यासिफिक, एट्लान्टिक, आर्कटिक मेक्सिको, उत्तरी अमेरिका, मध्य अमेरिका, दक्षिण अमेरिकाको उत्तरी भाग, क्यानडा, इङ्गल्याण्डको उत्तर पश्चिम क्षेत्र र आयरल्याण्डमा देखिनेछ ।

जब चन्द्रमाले सूर्यलाई पूर्णतया अन्तरिक्षमा ढाक्छ, पूर्ण सूर्यग्रहण हुन्छ । यस समयमा दिनमा अँध्यारो हुन्छ र तापक्रम घट्छ ।

सूर्यग्रहणको समयमा जनावर र वनस्पतिहरूले अनौठो व्यवहार गर्छन् । सन् १८५१ मा सूर्यग्रहणको समयमा खाना बोक्ने कमिलाहरूको झुण्ड रोकिएको र सूर्य फेरि देखिने बित्तिकै अघि बढेको देखियो ।

अब वैज्ञानिकहरूले ग्रहणको समयमा हुने असरबारे अध्ययन गर्ने मौका पाएका छन् । जानौँ सूर्यग्रहणले चराचुरुङ्गी र बोटबिरुवामा के असर गर्छ ।

सन् २०१७ मा पनि अमेरिकामा पूर्ण ग्रहण भएको थियो । यस अध्ययनका क्रममा अन्वेषकहरूले कीरा, चराचुरुङ्गी र बोटबिरुवाले राती जस्तो व्यवहार गरिरहेको थाहा पाए । ग्रहणको समयमा फायरफ्लाइहरू चम्कन थाले र चिडियाखाना भित्रका जनावरहरूले चिन्ता वा भ्रमको संकेत देखाउँदै थिए ।

तर वैज्ञानिकहरूले ग्रहणको प्रभाव सबै जनावरहरूमा पुष्टी गर्न सक्दैनन् । चराहरू ग्रहणको समयमा शान्त भएको पाइएको छ, तर त्यहाँ अपवादहरू पनि छन् ।

चराचुरुङ्गी र कीरामा यस्तो प्रभाव देखिएको छ
२०१७ मा पूर्ण ग्रहण भएको ५० मिनेट अघि र ५० मिनेटपछि कीरा र चराहरूको अनुगमन गर्ने अन्वेषकहरूले आकाश पूर्ण रूपमा शान्त भएको देखे, तर पूर्णताको समयमा उनीहरूको गतिविधि अचानक बढ्यो ।

अन्वेषकहरूले रातमा प्रतिक्रिया गर्ने यी कीराहरू हुन सक्ने सम्भावना बढाए । सन् २०२४ को अप्रिल ८ मा हुने सूर्यग्रहणको समयमा वैज्ञानिकहरूले यसको प्रभाव बुझ्न थप सहयोग पाउनेछन् । चरासँगै मौरीहरू पनि ग्रहणको समयमा आफ्नो घारमा फर्किन थाल्छन् ।

यसले बिरुवालाई पनि असर गर्छ
इन्डियाना युनिभर्सिटीका वनस्पति इकोफिजियोलोजिस्ट डेनियल बेभर्लीले २०१७ मा ग्रहणको समयमा अमेरिकी राज्य वायोमिङमा सेजब्रस बिरुवाहरूको व्यवहारको अनुसन्धान गरे । २०१७ भन्दा पहिले, १९१८ मा यो अमेरिकी राज्यमा ग्रहण भएको थियो ।

मिडिया रिपोर्टका अनुसार उनले यी बिरुवाहरू ६०–१०० वर्ष पुरानो भएको बताए । दिउँसोमा यति अन्धकार उनले कहिल्यै देखेका थिएनन् । वैज्ञानिकहरूले पूर्णताको समयमा प्रकाश संश्लेषण घटेको देखे । यस वर्ष बेभर्लीले इन्डियानाको जंगलमा बिरुवाहरू अध्ययन गर्नेछन् ।