• १३ फाल्गुन २०८०, आईतवार
  •      Sun Feb 25 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   सबै सरकारी अस्पताल शैक्षिक संस्थाका रुपमा विकास हुनुपर्छ: उपकुलपति बस्नेत ★   नेपाललाई पहिलो सफलता ★   नेदरल्यान्ड्सको सानदार सुरुवात ★   न्युजिल्याण्डविरुद्ध अष्ट्रेलियाको क्लीन स्वीप ★   फुटबलर मनिष डाँगीको घरमा चोरी, तीन जना पक्राउ ★   ईलाम र बझाङमा बैशाख १५ गते उपनिर्वाचन गर्ने आयोगको निर्णय ★   विद्यमान राजनीतिक व्यवस्था चाहिँदैन भन्ने अधिकार पनि संविधानले दिएको छ: सांसद शाही ★   बुर्तिबाङ प्राथमिक स्वास्थ्य केन्द्र २८ वर्षपछि प्रदेशस्तरीय अस्पताल बन्दै ★   संविधानले दिएको सेवा सुविधा लिएर संविधानको बिरोध गर्न मिल्दैन: सांसद सापकोटा ★   नेपालले नेदरल्यान्ड्सलाई दियो १७३ रनको सामान्य लक्ष्य

जापानको स्लिम मुन ल्यान्डर नौ दिनपछि ब्युँझियोएजेन्सी । जापानको चन्द्रमा ल्यान्डर स्लिम अब जागेको छ । जापानको अन्तरिक्ष एजेन्सी जाक्साले सोमबार यो ठूलो खबर दिएको हो ।

एरोस्पेस एक्सप्लोरेसन एजेन्सीले एक हप्ताभन्दा बढी समयपछि आफ्नो स्लिम अन्तरिक्ष यानले काम गर्न थालेको बताएको छ । अन्तरिक्ष यानले आफ्नो पावर अन गरेको छ ।

स्लिमले जनवरी १९, २०२४ मा चन्द्रमामा सफ्ट ल्यान्डिङ गर्यो, जुन अहिलेसम्मकै सबैभन्दा सटीक थियो । यसले आफ्नो लक्ष्यभन्दा ५५ मिटर टाढा सफ्ट ल्यान्डिङ गरेको थियो ।

यो चन्द्रमामा संसारको सबैभन्दा सटीक सफ्ट ल्याण्डिङ भनिएको थियो । तर, सोलार प्यानलको दिशा सूर्यतर्फ नभएकाले त्यो हुन सकिरहेको थिएन । जापान चन्द्रमामा अन्तरिक्ष यान अवतरण गर्ने पाँचौं देश बनेको छ ।

जापानको अन्तरिक्ष एजेन्सीले अन्ततः १० दिनपछि सूर्यको प्रकाशको दिशा परिवर्तन भएपछि सोलार प्यानल चार्ज हुन थालेको बताएको छ । यसले स्पेसक्राफ्ट स्लिमलाई धेरै ऊर्जा प्रदान गर्यो । यसपछि, जापानको अन्तरिक्ष एजेन्सी जाक्साले स्लिमसँग सम्पर्क स्थापित गर्‍यो । अब जापानले स्लिमसँग सक्रिय मोडमा निरन्तर सञ्चार गरिरहेको छ । स्लिम भनेको चन्द्रमाको अनुसन्धानका लागि स्मार्ट ल्यान्डर हो ।

यसअघि २४ जनवरीमा चन्द्रमाको सतहबाट स्लिमको पहिलो तस्बिर सार्वजनिक भएको थियो जुन ऐतिहासिक तस्बिर थियो । यो तस्बिर स्लिमको साथमा रहेको लेभ–२ रोभरले खिचेको हो । अब जापानले चन्द्रमाको सतहमा विज्ञान र प्रविधिको झण्डा फहराएको प्रमाणका रूपमा नयाँ तस्बिर बाहिर आएको छ ।

तस्बिरमा देखिएको छ कि स्लिम ल्यान्डर आफ्नो लक्ष्यबाट ५५ मिटर टाढा गयो, तर अवतरण सही थियो । ढल्किएको सतहका कारण उसको अगाडि लागेर खसेको थियो । थ्रस्टरहरू माथि उठेको देखिन्छ । सोलार प्यानलहरू सूर्यको दिशाबाट टाढा थिए । अवतरण पछि, अन्तरिक्ष एजेन्सीले आफ्नो ब्याट्री बन्द गरेको थियो । यो पछि प्रयोग गर्न सकोस् भनेर गरिएको थियो ।

स्लिमले चन्द्रमाको सतहमा रहेको ओलिभिन स्टोन्सको अनुसन्धान गर्नेछ । यसपछि चन्द्रमाको उत्पत्ति थाहा हुनेछ । जापानी अन्तरिक्ष एजेन्सी जाक्साले अन्तरिक्ष यानले उत्कृष्ट अवतरण गरेको बताएको छ किनभने जापानको लक्ष्य आफ्नो अन्तरिक्ष यानलाई अवतरण स्थलको १०० मिटर भित्र अवतरण गर्ने थियो र यसले यो सफलता हासिल गरेको छ ।