• १० असार २०८१, सोमबार
  •      Mon Jun 24 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   जिल्ला अदालत सर्लाहीद्वारा रामबहादुर बम्जनलाई दोषी ठहर ★   सरकार र रुवी खानबीच ५ बुँदे सहमति ★   सांसदका १२ प्रश्नमा अर्थमन्त्री पुनको जवाफ ★   नदीमा पानीका बहाब बढेपछि मेलम्ची खानेपानी आयोजना बन्द ★   ऊर्जामन्त्री बस्नेत समक्ष विद्युत् नियमन आयोगका अध्यक्षको शपथ ★   निर्मला पन्तको हत्याबारे गृहमन्त्री: नतिजाउन्मुख छौँ ★   प्रधानमन्त्रीसँग चिनियाँ उपविदेशमन्त्रीको शिष्टाचार भेट ★   काठमाडौँ महानगरपालिकाको बजेट २५ अर्ब ७० करोड ★   अपाङ्गताले छेकेन पार्वतीको उद्यमी बन्ने रहर ★   अयोध्यामा राम मन्दिर बनाउन नेपालबाट लगिएको शालिग्राम नेपालले फिर्ता पाउनुपर्छ: वामदेव गौतम

बाख्राले गर्यो यस्तो ‘अपराध’, नौ बाख्रा एक वर्ष जेल बसेर छुटेएजेन्सी । हरेक देशमा अपराध गरेमा सजायको व्यवस्था छ, अदालतले सम्पूर्ण मुद्दालाई ध्यानमा राखी अपराधको आधारमा सजाय निर्धारण गर्छ ।

तर यो सजाय मानिसका लागि हो, जनावरलाई पनि सजायको व्यवस्था छ भने के हुन्छ ? यस्तै घटना बंगलादेशमा भएको छ जहाँ नौवटा बाख्रालाई एउटा अपराधमा जेल सजाय दिइएको छ र त्यो पनि एक–दुई महिनाको लागि होइन वर्षभरको लागि । यो अचम्मको घटना अहिले चर्चाको विषय बनेको छ ।

मानिसलाई अपराधको सजाय दिइन्छ भन्ने कुरा तपाइले सुन्नु भएको होला तर जनावरलाई सजाय दिने यो घटनाले तपाईलाई पनि अचम्ममा पार्नेछ । बाख्राले के गर्‍यो कि एक वर्ष जेल बस्नुपर्‍यो ?

बंगलादेशको यो घटनाले सामाजिक सञ्जालमा निकै चर्चा पाइरहेको छ । स्थानीय सञ्चारमाध्यमका अनुसार बंगलादेशको बारिशाल सहरको एउटा चिहानमा घाँस र रुखको पात खाएकोमा नौ बाख्रालाई सजाय सुनाइएको छ । उनीहरु एक वर्ष जेलमा बिताएपछि नोभेम्बर २४ मा रिहा भएका थिए ।

बरिशाल महानगरपालिकाका नवनिर्वाचित मेयर अबुल खैर अब्दुल्लाको निर्देशनमा ती बाख्रालाई छाडिएको हो ।

यी बाख्राहरूलाई गत वर्ष डिसेम्बर ६ मा सहरको चिहानमा घाँस र रुखको पात खाएको आरोपमा पक्राउ गरी झण्डै एक वर्षसम्म बन्दी बनाएर राखिएको थियो । जेलबाट छुटेपछि बाख्रालाई मालिकलाई हस्तान्तरण गर्दा हाल बीसीसीका प्रशासकीय अधिकृत आलमगीर हुसेन र सडक निरीक्षक रियाजुल करीम र इमरान हुसेन खान उपस्थित थिए ।

कुनै अपराधमा जनावरलाई जेलमा परेको यो पहिलो घटना होइन । मिडिया रिपोर्टका अनुसार यसअघि अमेरिकाको मिशिगन प्रहरीले एक कुकुरलाई पक्राउ गरेको थियो । कुकुरलाई आफ्नो अफिसरको खाना चोरेको आरोप लगाइएको थियो । कुकुरले अनुसन्धानमा सहयोग नगरेको भन्दै प्रहरीले पक्राउ गरेको हो ।