• ११ असार २०८१, मंगलवार
  •      Tue Jun 25 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   चन्द्रमाको सतहबाट नमूना लिएर पृथ्वीमा फर्कियो चीनको यान ★   नेपालमा अष्ट्रेलियन लगानी ल्याउन पहल गर्छु: वाणिज्यदूत शर्मा ★   झलनाथ खनाल स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानका पदाधिकारी बिरुद्धको मुद्दा: सचिव र मेयरलाई सफाई ,अरु दोषी ठहर ★   ‘इट्स माइ शो’को विषयबारे अनमोलले के भने ? ★   अन्तर्राष्ट्रिय ‘मैथिली फिल्म फेस्टिभल’ सुरु ★   समाजवादी आन्दोलनको नयाँ प्रवाह शुरु भएको छः झलनाथ खनाल ★   गलत प्रवृत्तिका विरुद्धमा नयाँ सांस्कृतिक जागरण पैदा गर्न आवश्यकः अध्यक्ष नेपाल ★   महाकालीको कटान रोक्न कुतियाकबरमा जैविक तटबन्ध ★   आन्तरिक वा बाह्य ऋण उत्पादनमूलक क्षेत्रमा खर्च गर्छौँ: अर्थमन्त्री पुन ★   करेन्ट लागेकालाई बचाउन खोज्नेको मृत्यु, अर्का घाइते

फोहोरमै छ संसारको सबैभन्दा महँगो कीरा, फेला पारे करोडपति बन्नुहुनेछएजेन्सी । संसारमा धेरै प्रकारका जीवहरू पाइन्छ, जसमध्ये धेरै दुर्लभ छन् ।  आज हामी तपाईलाई एउटा यस्तो जीवको बारेमा बताउन गइरहेका छौँ, जसको बारेमा थाहा पाउँदा तपाई अचम्म पर्नुहुनेछ ।

संसारमा एउटा यस्तो कीरा छ जसको मूल्य लाखौं–करोडौं छ । सबैभन्दा अचम्मको कुरा यो किरा फोहोरमै पाइन्छ । यो कीरा यति महँगो छ कि बेचेर जो कोही रातारात करोडपति बन्न सक्छ, तर धेरै कम मानिसहरु यसलाई पहिचान गर्न सक्षम छन् ।

धेरै मानिसहरू जनावरहरू पाल्न मन पराउँछन् जसको लागि तिनीहरू धेरै पैसा खर्च गर्छन् । तर के तपाईलाई थाहा छ एउटा यस्तो कीरा पनि छ जसलाई कायम राख्न लाखौं रुपैयाँ तिरेर मानिसहरु किन्छन् ।

यस्तो दुर्लभ कीरा यस धर्तीमा पाइन्छ, जसको हेरचाह गर्न मानिसले लाखौं रुपैयाँ खर्च गर्छन् । यो दुर्लभ कीराको मूल्य यति धेरै छ कि जुन रकमले तपाईले विलासी घर किन्न सक्नुहुन्छ ।

जहाँ मानिसहरूले किराहरूलाई घृणा गर्छन्, त्यहाँ मानिसहरू बीच यसलाई किन्न प्रतिस्पर्धा हुन्छ। मानिसहरूले यो कीरा किन्न प्रतिस्पर्धा गर्ने एउटा विशेष कारण छ ।

मानिसहरू यो कीरा किन्न चाहन्छन् किनभने यसले कुनै पनि व्यक्तिलाई रातारात करोडपति बनाउन सक्छ । संसारमा यो बहुमूल्य कीरा बीटल स्ट्याग भनेर चिनिन्छ । यो दुर्लभ कीराको आकार दुईदेखि तीन इन्च सम्म हुन्छ। बीटल स्ट्याग पृथ्वीको सबैभन्दा सानो, अनौठो र दुर्लभ प्रजाति मध्ये एक हो ।

किरा किन्न ५० रुपैया पनि खर्च गर्न मुस्किल पर्छ । तर डेढ करोड रुपैयाँ खर्चेर पनि मानिसहरु यो कीरा किन्न तयार छन् । स्ट्याग बीटल लुकानिडे प्रजातिको कीरा हो । यसको दुर्लभताको कारण यो धेरै महँगोमा बिक्री हुन्छ ।

तपाईंले यो कीरालाई यसको कालो टाउकोबाट निस्कने सिङबाट चिन्न सक्नुहुन्छ । यो कीराको औसत आकार २ देखि ४.८ इन्चको बीचमा हुन्छ । केही वर्षअघि एक जापानी ब्रीडरले आफ्नो बीटल स्ट्याग करिब १ करोड ४ लाखमा बेचेका थिए ।

मानिसहरु एक करोड रुपैयाँसम्म खर्च गरेर यो कीरा किन्न तयार हुन्छन् । मानिसहरू यस कीराहरू जोशका साथ राख्छन् । यो कीराबाट धेरै औषधी बनाइने दाबी गरिन्छ ।

यो कीरा तातो ठाउँमा बस्छ । जाडोमा धेरै संख्यामा यी कीराहरु मर्छन् । यो चिसो ठाउँमा मल र फोहोरको थुप्रो मुनि तातो ठाउँमा बाँच्न सक्छ । स्टेग बीटल करिब सात वर्षसम्म बाँच्न सक्छ ।

यो कीरा विशेषतः बेलायत लगायत पश्चिमी यूरोपमा पाइन्छ । यद्यपि, आयरल्याण्डमा भने यो पाइँदैन । यो कीरा धेरैजसो दक्षिणी इङ्गल्याण्डमा र सेभेर्न उपत्यका र दक्षिणपश्चिमको तटीय क्षेत्रहरूमा पाइने गर्छ ।