• ९ असार २०८१, आईतवार
  •      Sun Jun 23 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   नेपाल–चीनबीचको सम्बन्ध नयाँ उचाइमा पुगेको छ: उपाध्यक्ष घिमिरे ★   लैंगिक समानता घरबाटै सुरु गरौ, लैंगिक हिंसा अन्त्य गरौ ★   ‘मिस ग्राण्ड नेपाल-२०२४’को आवेदन खुला ★   गाग्रीमा पानी ओसार्ने समस्या समाधान हुन्छः खानेपानीमन्त्री राई ★   शहरी विकास मन्त्रालयको बजेट असन्तुलित रहेको भन्ने भनाईमा सत्यता छैनः मन्त्री बुढा ★   वैदेशिक रोजगारीमा जाने ९६ प्रतिशत नागरिक ठगिएका छन्, टुलुटुलु हेरेर बस्न सक्दिनँः मन्त्री अर्याल ★   दक्षिणी मेक्सिकोमा एक हप्ताभित्र दुई नगर प्रमुखको हत्या ★   टी–२० विश्वकपको इतिहासमा पहिलो खेल खेलेका वेस्ट इन्डिज र दक्षिण अफ्रिका भिड्दै ★   जिबी राईलाई पक्राउ गर्ने नियत गृहमन्त्रीको छैन: प्रकाशशरण महत ★   प्रधानमन्त्री बलियो हुनुहुन्छ, उहाँकै कमाण्डमा देश अघि बढ्छ: महेश बर्तौला

संसारकै सबैभन्दा चिसो गाउँ, जहाँ तापमान माइनस ६८ डिग्री सेल्सियस पुग्छएजेन्सी । संसारको धेरै भाग सधैं चिसो हुन्छ, तर के तपाईलाई थाहा छ संसारको सबैभन्दा चिसो गाउँ कुन हो ? जहाँ मानिसको जीवनयापन निकै चुनौतीपूर्ण छ ।

आज हामी तपाईलाई साइबेरियन मरुभूमिमा रहेको एउटा गाउँको बारेमा बताउन गइरहेका छौँ, जसलाई संसारको सबैभन्दा चिसो गाउँ मानिन्छ । यहाँ दिउँसो तापक्रम माइनस ४० डिग्री सेल्सियस हुन्छ । यस्तै, माइनस ६८ डिग्री सेल्सियसलाई यहाँ सहन योग्य मानिन्छ ।

यहाँ बस्नु भनेको मानिसका लागि गहिरो फ्रीजरमा बस्नु जस्तै हो । यो गाउँलाई ‘याकुतिया’ भनेर चिनिन्छ, जुन पृथ्वीको सबैभन्दा चिसो ठाउँ हो ।

एक रिपोर्टका अनुसार रुसको यो याकुतिया गाउँ निकै सुन्दर छ तर यहाँको जीवनशैली निकै चुनौतीपूर्ण छ । यहाँका मानिसहरूले बिहान सबभन्दा पहिले काठ सङ्कलन गर्छन् । यसपछि, तापक्रमलाई घरभित्र बस्न सहज बनाउन चुलोमा जलाइन्छ ।

यहाँका अधिकांश घरहरू कंक्रीटको थुप्रोमा बनेका छन् । चिसोबाट बच्नका लागि यहाँका मानिसहरु न्यानो रौवाले बनेको लुगा लगाउँछन् । यहाँका मानिसहरूले सधैं बाक्लो जुत्ता लगाउनुपर्छ । घरहरू तताउने बाहेक, तापक्रम शून्यभन्दा तल हुँदा यहाँ पिउने पानी खोज्नु सबैभन्दा गाह्रो काम हो ।

गाउँमा खानेपानीको पाइपलाइन छैन । यहाँ बरफका टुक्रा पगालेर पानी बनाइन्छ । पिउने पानीजस्तै यहाँ खाद्यवस्तुको पनि समस्या छ, यति तापक्रममा बाली लगाउन सकिँदैन ।

यहाँ मानिसहरूले कडा जाडोको लागि तातो दिनमा स्ट्रबेरी वा दूधबाट बनाइएका पौष्टिक खानाहरू बचत गर्छन् । अधिकांश मानिसहरू माछा, स्ट्रबेरी र क्रिम नियमित रूपमा खाने गर्छन् । यहाँ बस्ने मानिसहरूको मासुको मुख्य स्रोत माछा हो ।

यो ठाउँमा आइसक्रिम मनपराइन्छ । दिनमा धेरै चिसो हुँदा मानिसहरू प्रायः सूप खान्छन् । जब तापक्रम –५५ डिग्री सेल्सियसभन्दा कम रहन्छ, बच्चाहरूलाई विद्यालय जान खतरनाक मानिन्छ ।