• ११ असार २०८१, मंगलवार
  •      Tue Jun 25 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   चन्द्रमाको सतहबाट नमूना लिएर पृथ्वीमा फर्कियो चीनको यान ★   नेपालमा अष्ट्रेलियन लगानी ल्याउन पहल गर्छु: वाणिज्यदूत शर्मा ★   झलनाथ खनाल स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानका पदाधिकारी बिरुद्धको मुद्दा: सचिव र मेयरलाई सफाई ,अरु दोषी ठहर ★   ‘इट्स माइ शो’को विषयबारे अनमोलले के भने ? ★   अन्तर्राष्ट्रिय ‘मैथिली फिल्म फेस्टिभल’ सुरु ★   समाजवादी आन्दोलनको नयाँ प्रवाह शुरु भएको छः झलनाथ खनाल ★   गलत प्रवृत्तिका विरुद्धमा नयाँ सांस्कृतिक जागरण पैदा गर्न आवश्यकः अध्यक्ष नेपाल ★   महाकालीको कटान रोक्न कुतियाकबरमा जैविक तटबन्ध ★   आन्तरिक वा बाह्य ऋण उत्पादनमूलक क्षेत्रमा खर्च गर्छौँ: अर्थमन्त्री पुन ★   करेन्ट लागेकालाई बचाउन खोज्नेको मृत्यु, अर्का घाइते

टी–२० सिरिजः म्याक्सवेलको कीर्तिमानी शतकमा अष्ट्रेलियाले भारतलाई ५ विकेटले हरायोएजेन्सी । ग्लेन म्याक्सवेलको शतकको आधारमा अष्ट्रेलियाले टी–२० सिरिजको तेस्रो खेलमा भारतलाई ५ विकेटले पराजित गरेको छ ।

योसँगै अष्ट्रेलियाले ५ खेलको सिरिजमा २–१ को कमब्याक गरेको छ । भारत सिरिजमा २–१ ले अघि छ । सिरिजको चौथो खेल डिसेम्बर १ मा रायपुरमा हुनेछ । गुवाहाटीको बार्सपारा रंगशालामा मंगलबार भएको खेलमा अष्ट्रेलियाले टस जितेर बलिङ गर्ने निर्णय गरेको थियो । पहिले ब्याटिङ गरेको भारतले २० ओभरमा ३ विकेट गुमाएर २२२ रन बनाएको थियो ।

अष्ट्रेलियाले २० ओभरमा ५ विकेट गुमाएर २२३ रनको लक्ष्य पुरा गर्यो । टोलीले अन्तिम २ ओभरमा ४३ रन बनाएर जित हासिल गरेको थियो । ग्लेन म्याक्सवेलले ४८ बलमा १०४ रनको विस्फोटक इनिङ खेले । उनले ८ चौका र ८ छक्का प्रहार गरे । कप्तान म्याथ्यु वेडले १६ बलमा २८ रन बनाएर अविजित रहे । ट्राभिस हेडले १८ बलमा ३५ रन बनाए ।

एकदिवसीय विश्वकपमा अफगानिस्तानविरुद्ध अपराजित २०१ रनको चमत्कारी इनिङ खेलेका ग्लेन म्याक्सवेलले फेरि एकपटक अविस्मरणीय ब्याटिङ गरे । भारतविरुद्धको यो शतकसँगै उनले भारतीय ब्याट्सम्यान रोहित शर्माको टी–२० आईमा चार शतकको कीर्तिमानी बराबरी गरेका छन् ।

यसपटक भारतसामु २२३ रनको लक्ष्य पछ्याएको अष्ट्रेलियाले १८ ओभरमा ५ विकेट गुमाएर १८० रन मात्र जोडेको थियो । म्याक्सवेल ८६ र म्याथ्यु वेड ६ रनमा खेलिरहेका थिए । अक्षर पटेलले १९ औं ओभर ल्याए । सामान्यतया १९ औं ओभर फास्ट बलरले फाल्ने गर्छ तर त्यतिन्जेल प्रसिद्ध कृष्ण बाहेक सबै फास्ट बलरले ४ ओभर पूरा गरिसकेका थिए । सूर्यसँग अक्षर बाहेक अर्को विकल्प थिएन । यसका बाबजुद भारत त्यतिबेला खेलमा अगाडि थियो ।

८० को स्ट्राइक रेटमा ब्याटिङ गरिरहेका म्याथ्युजले १९ औं ओभरमा गियर परिवर्तन गरे । उनले अक्षरको पहिलो तीन बलमा चौकाको मद्दतले १० रन बनाए । अक्षरको अर्को बललाई अम्पायरले वाइड घोषित गरे । इशानले पनि यही बलमा स्टम्पको लागि अपिल गरेका थिए ।

जब अम्पायरले रिप्ले देखे, उनले इशानले स्टम्प पछाडि थ्रो सङ्कलन नगरेको पाए । बल क्याच गर्दा इशानको ग्लोभ्स स्टम्पसँग मिल्दोजुल्दो थियो । स्टम्पको पछाडिबाट बल पुरै ग्यादर नभएका कारण वाइडबाट बल नो घोषित भयो र अष्ट्रेलियाले फ्रि–हिट पायो । यसमा वेडले छक्का प्रहार गरे । अर्को बलमा वेडले एक रन लिए ।

अष्ट्रेलियालाई ७ बलमा २५ रन आवश्यक थियो । अक्षरको ओभरको अन्तिम बललाई इशानले राम्रोसँग समात्न नसकेपछि अष्ट्रेलियालाई ४ रन मिल्यो । १९ औं ओभरमा इशानका यी दुई गल्तीले भारतलाई १० रनको हार बेहोर्‍यो । अष्ट्रेलियालाई ६ बलमा २१ रन आवश्यक थियो । वेड र म्याक्सवेलले मिलेर यो पूरा गरे । अन्तिम बलमा अस्ट्रेलियालाई दुई रन चाहिएको थियो । यसमा म्याक्सवेलले चौका प्रहार गरे । अर्थात् अष्ट्रेलियालाई २२३ रन चाहिएको थियो तर २२५ रन बनायो ।

अन्तिम ४ ओभरमा भारतीय बलिङ प्रभावहीन रह्यो । १६ ओभरपछि अष्ट्रेलियाले ५ विकेट गुमाएर १५८ रन बनाएको थियो, यहाँबाट पाहुना टोलीलाई जितका लागि २४ बलमा ६५ रन आवश्यक थियो तर अर्शदीप र आवेश खानले १६औं र १७ औं ओभरमा ग्लेन म्याक्सवेललाई आउट गर्न सकेनन् ।

१८ औं ओभरमा आएका प्रसिद्ध कृष्णले ६ रन दिएर एक ओभर बलिङ गरे तर १९ औं ओभरमा अक्षर पटेलले २२ रन दिए । यहाँ अस्ट्रेलियालाई ६ बलमा २१ रन चाहिएको थियो तर अन्तिम ओभरमा प्रसिद्ध कृष्णले २१ रन जोगाउन सकेनन् ।

भारतीय टोलीले २० ओभरमा ३ विकेट गुमाएर २२२ रन बनाएको थियो । इनिङ्सको अन्तिम ओभरमा ३० रन बन्यो । ओपनर ऋतुराज गायकवाडले ५७ बलमा १२३ रनको इनिङ खेले । उनले आफ्नो टी–२० करियरको पहिलो शतक बनाए । गायकवाडले छक्का प्रहार गर्दै शतक पूरा गरे । गायकवाडले आफ्नो पारीमा १३ चौका र ७ छक्का प्रहार गरे । तिलक वर्मा ३१ रनमा अविजित रहे भने कप्तान सूर्यकुमार यादवले ३९ रनको इनिङ खेले ।

भारतीय ब्याट्सम्यानले डेथ ओभर अर्थात १७–२० ओभरमा ७४ रन बनाए । अस्ट्रेलियाका जेसन बेहरेनोफले १७ औं ओभरमा ७ रन मात्र दिएका थिए । त्यसपछि आरोन हार्डीको ओभरमा तिलक वर्मा र गायकवाडको जोडीले २५ रन बनाए । अन्तिम ओभरमा म्याक्सवेलविरुद्ध गायकवाडले उत्कृष्ट ब्याटिङ गर्दै ३० रन बनाए र आफ्नो पहिलो शतक पनि पूरा गरे ।

गायकवाड र वर्माबीच १४१ रनको साझेदारी भयो । म्याक्सवेलको ओभर अष्ट्रेलियाका लागि टी–२० इतिहासकै सबैभन्दा महँगो ओभर हो । भारतले डेथ ओभरमा बिना विकेट गुमाएर ७४ रन बनाएको थियो ।

ईशान किशन र यशस्वी जैसवालको विकेटपछि मध्य ओभरमा सूर्यकुमार यादव र ऋतुराज गायकवाडले इनिङ्सलाई सम्हालेका थिए । यी दुईबीच ५७ रनको साझेदारी भयो । सूर्यकुमार यादव ११ औं ओभरमा आउट भए । यहाँबाट तिलक वर्माले उनलाई साथ दिए । गायकवाडले १४ औं ओभरमा आफ्नो अर्धशतक पुरा गरे । मध्य ओभरमा भारतले १ विकेट गुमाएर १०५ रन बनाएको थियो ।

पावरप्ले भारतको लागि औसत थियो । भारतीय ब्याट्सम्यानले ६ ओभरमा २ विकेट गुमाएर ४३ रन मात्रै बनाउन सके । ओपनिङ जोडी यशस्वी जैसवाल र ऋतुराज गायकवाडले टोलीलाई तीव्र सुरुवात दिँदै पहिलो ओभरमा १४ रन जोडेका थिए ।

त्यसपछि बेहरेनडोर्फले इनिङ्सको दोस्रो ओभरमा जैसवाल (६ रन) लाई आउट गरेर टीम इन्डियालाई पहिलो झटका दिएका थिए । त्यसको लगत्तै ओभरमा केन रिचर्डसनले इशान किशनलाई शून्यमा प्याभिलियन फर्काए । यहाँ भारतीय ब्याट्सम्यान दबाबमा देखिए ।