• ७ असार २०८१, शुक्रबार
  •      Fri Jun 21 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   पृथ्वीराजमार्गको थर्पु–खैरेनीटार खण्ड एकतर्फी सञ्चालनमा ★   योगलाई धर्म र जातमा सिमित गर्नु हुँदैनः अध्यक्ष ओली ★   जब पृथ्वीमा १०–२० लाख वर्षसम्म लगातार पानी परिरहन्थ्यो ★   ९० दशककी ‘सोनपरी’ आजभोलि के गर्दैछिन् ? ★   डेल्टा कम्प्लेक्समा भएको आगलागीबाट ५० करोड क्षतिको अनुमान ★   शासकीय सुधारका लागि संविधान संशोधनमा जानुपर्छ: पूर्वप्रधानमन्त्री डा भट्टराई (अन्तरवार्ता) ★   नवरात्रमा मात्रै खुल्ने खड्गदेवी मन्दिर अब दैनिकरुपमा खुला गरिने ★   क्रसर व्यवसायीहरुको आन्दोलनलाई नेपाल निर्माण व्यवसायी महासंघको ऐक्यवद्धता ★   जलेश्वर नगरपालिकाले पायो कार्यवाहक प्रमुख र उपप्रमुख ★   टी–२० विश्वकपको प्रत्येक खेलमा १०० रन बन्ने वित्तिकै १० वटा किटहरू कसलाई दिइन्छ ?

यी हुन् विश्वकै सबैभन्दा विषालु फूल र बिरुवा, जसलाई छुँदैमा मान्छेको ज्यान जान सक्छएजेन्सी । सुन्दर फूल र बोटबिरुवाहरूले मानिसहरूलाई मोहित बनाउँछन् । फूलको सुगन्धले मानिसहरूलाई तिनीहरूको बारेमा पागल बनाउँछ । तर यस संसारमा धेरै फूल र बोटबिरुवाहरू छन् जसलाई छोएमात्रै पनि मानिसको ज्यान जान सक्छ । यस्ता विषालु बिरुवा र फूलहरुको बारेमा यहाँ जानौं ।

एकोनिटम


एकोनिटम संसारको सबैभन्दा खतरनाक बिरुवा मानिन्छ । यसले मानिसको मुटुको धड्कन कम गर्छ जसका कारण उसको मृत्यु हुन सक्छ । यस बोटको जरा र पात दुवैमा विष हुन्छ, तर जरा बढी विषाक्त हुन्छ । जरा र पात दुवैमा न्यूरोटोक्सिन पाइन्छ । यो विषले दिमागलाई असर गर्छ । यसको फूल, पात वा जरा छालाको सम्पर्कमा आउने बित्तिकै त्यहाँ झमझमाउन सुरु हुन्छ र त्यो भागमा कडापन हुन्छ । यदि कसैले भूलवश यो खायो भने उसको क्षणभरमै मृत्यु हुन्छ ।

हगवीड फूल


विषालु फूलहरूमा हगवीड फूल पनि पर्छ। यो एक चमेली फूल जस्तै देखिन्छ । यदि यो फूल छालाको सम्पर्कमा आयो र सूर्यको किरण यसमा पर्यो भने यसले निम्त्याउने प्रतिक्रिया खतरनाक साबित हुने बताइएको छ । जसका कारण छालामा छाला जान्छ र जलन हुने गर्छ । साथै, छालाको क्यान्सर हुने खतरा पनि हुन्छ ।

मानचीनिल


मानचीनिलको बोट पनि धेरै खतरनाक हुन्छ । यो बिरुवा फ्लोरिडा र क्यारिबियन टापुहरूमा पाइन्छ । यसलाई हिप्पोमाने मानचीनिल नामले पनि चिनिन्छ । यो बिरुवाले फल पनि दिन्छ । यो बिरुवा यति खतरनाक हुन्छ कि यसमा परेको पानीको सम्पर्कमा आएमा पनि मानिसको ज्यान जान सक्छ । यसको धुवाँले मानिसलाई अन्धो बनाउनुका साथै श्वासप्रश्वाससम्बन्धी रोग पनि लाग्न सक्छ ।

रिकिनस कोमूनिस


खतरामा परेका बिरुवाहरूमा रिकिनस कोमूनिस झाडी पनि समावेश छ । यसलाई रिकिनस भनिन्छ र यसको बीउबाट बनेको तेललाई क्यास्टर तेल भनिन्छ । यसले मेटाबोलिज्म कोशिकाहरूलाई मार्छ । जसका कारण वान्ता र पखाला लाग्ने गर्छ । एक हप्ता भित्र ठिक भएन भने ज्यान समेत जान सक्छ ।

एब्रिन


एब्रिन बिरुवा पनि निकै खतरनाक मानिन्छ । यो रातो रंगको बेरी जस्तो देखिन्छ र घातक साबित हुन सक्छ । यस बिरुवामा लाग्ने फलको बीउ अत्यन्त खतरनाक छ । कसैले खायो भने मर्न सक्छ । यसमा पाइने एब्रिन खतरनाक साबित हुन सक्छ ।