• ५ असार २०८१, बुधबार
  •      Wed Jun 19 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   मन्त्रालयको बजेट पुन:लेखन गर्नुपर्छ: प्रमुख सचेतक लेखक ★   प्रधानमन्त्री आफैँ खेलकुद क्षेत्रमा गम्भिर बन्नुपर्छ: मेटमणि चौधरी ★   दीपेन्द्रसिंह ऐरीको छलाङः टी-२० विश्व वरीयताको अलराउन्डरको छैटौं स्थानमा उक्लिए ★   संसदीय छानबिन विशेष समिति कानूनी परामर्शमा ★   सरकारले दुध किसानलाई वक्यौता रकम तत्काल उपलब्ध गराउनुपर्छ: दीपकबहादुर सिंह ★   सरकारले राष्ट्रिय खेलाडीलाई आवश्यक मासिक तलवको व्यवस्था गर्न नसकेकोमा एमाले सचिव आचार्य असन्तुष्ट ★   श्रद्धा कपुरले राहुलसँगको रिलेसनसिपको पुष्टि गरिन् ★   पाटन हत्या घटना: थप एकजना पक्राउ ★   पूर्वराष्ट्रपतिले कुनैपनि पार्टीको सदस्यता नविकरण गर्न मिल्छ की मिल्दैन सरकारले जवाफ दिनुपर्छ: सांसद खतिवडा ★   सरकारले ५ सय र हजारका नोट तत्काल प्रतिवन्ध लगाउनुपर्छ: काँग्रेस उपसभापति गुरुङ

के तपाईलाई थाहा छ पहिले परेवालाई मात्र किन पत्र पठाउथे ? अरु चरा किन प्रयोग हुँदैनथ्यो?एजेन्सी । आजको समयमा, यदि तपाइँ कसैलाई सन्देश पठाउन चाहनुहुन्छ भने, तपाइँ सजिलै संग आफ्नो सन्देश पठाउन सक्नुहुन्छ। आज, आफ्नो स्मार्टफोन प्रयोग गरेर, तपाईं सन्देश वा कल मार्फत आफ्नो सन्देश एक सेकेन्ड भित्र कसैलाई पठाउन सक्नुहुन्छ। तर जब मोबाइल फोन र सञ्चार सञ्जाल थिएनन्, मानिसहरूलाई आफ्नो सन्देश अरूलाई पठाउन धेरै दिन लाग्थ्यो।

पहिले राजा महाराजाले आफ्नो सन्देश लेखेर सिपाहीलाई दिन्थे र उनीहरुपैदल हिँडेर अर्को राजा वा अन्य व्यक्तिलाई सन्देश पुर्‍याउथे र त्यहाँबाट पनि सन्देश ल्याउथे । तर धेरै दिन, महिनौं पनि लाग्थ्यो। यद्यपि यो प्रक्रिया घोडाहरूको प्रयोगपछि अलि छिटो भयो, तर अझै पनि आज भन्दा धेरै समय लाग्थ्यो ।

त्यसैले मानिसहरूले लामो दूरी र कम समयमा आफ्नो सन्देश सुनाउन घरेलु परेवा प्रयोग गर्न थाले। तपाईंले धेरै फिल्महरूमा पनि देख्नु भएको छ कि पहिले मानिसहरूले परेवा मार्फत आफ्नो पत्र अरूलाई पठाउने गर्थे। तर के तपाईंले कहिल्यै सोच्नुभएको छ कि किन परेवाले मात्र मानिसको चिठ्ठी बोक्ने गर्दथ्यो र अरू चरा किन हुँदैन? यदि छैन भने आज हामी तपाईलाई यसको बारेमा जानकारी गरौं।

वास्तवमा, परेवाहरूको ढाँचा र चालहरू अध्ययन गर्दा, तिनीहरूमा दिशाहरू सम्झने एक अद्भुत भावना भएको देखियो। हरेक दिशामा माइलसम्म उडेर पनि तिनीहरू आफ्नो गुँडमा पुग्न सक्षम हुन्छन्। परेवा ती चराहरूबाट आउँछन्, जसमा बाटो सम्झने क्षमता हुन्छ। भनाइ छ कि परेवाको शरीरमा एक किसिमको जीपीएस सिस्टम हुन्छ, जसका कारण उनीहरुले बाटो बिर्सेर आफ्नो बाटो आफैं खोज्छन् ।

वास्तवमा, चुम्बकीय रिसेप्शन सीप परेवाहरूमा बाटो खोज्न पाइन्छ। यो एक हिसाबले परेवामा भएको गुण हो । यी सबै विशेषताहरू बाहेक परेवाको मस्तिष्कमा पाइने ५३ कोशिकाहरूको समूह पनि पहिचान गरिएको छ, जसको मद्दतले तिनीहरू दिशा पहिचान गर्न र पृथ्वीको चुम्बकीय क्षेत्र निर्धारण गर्न सक्षम छन्।

कम्पासले दिशाको बारेमा बताउने जस्तै गरी यी कक्षहरूले काम गर्छन्। यसबाहेक, परेवाको आँखाको रेटिनामा क्रिप्टोक्रोम नामक प्रोटिन पाइन्छ, जसका कारण तिनीहरूले छिट्टै बाटो खोज्छन्। यी कारणहरूका लागि, परेवाहरू एक ठाउँबाट अर्को ठाउँमा पत्रहरू लैजानका लागि छनौट गरियो। एकै समयमा, घरेलु परेवाहरू पनि चाँडै पत्रहरू पुग्न सक्षम थिए।