• ९ असार २०८१, आईतवार
  •      Sun Jun 23 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   नेपाल–चीनबीचको सम्बन्ध नयाँ उचाइमा पुगेको छ: उपाध्यक्ष घिमिरे ★   लैंगिक समानता घरबाटै सुरु गरौ, लैंगिक हिंसा अन्त्य गरौ ★   ‘मिस ग्राण्ड नेपाल-२०२४’को आवेदन खुला ★   गाग्रीमा पानी ओसार्ने समस्या समाधान हुन्छः खानेपानीमन्त्री राई ★   शहरी विकास मन्त्रालयको बजेट असन्तुलित रहेको भन्ने भनाईमा सत्यता छैनः मन्त्री बुढा ★   वैदेशिक रोजगारीमा जाने ९६ प्रतिशत नागरिक ठगिएका छन्, टुलुटुलु हेरेर बस्न सक्दिनँः मन्त्री अर्याल ★   दक्षिणी मेक्सिकोमा एक हप्ताभित्र दुई नगर प्रमुखको हत्या ★   टी–२० विश्वकपको इतिहासमा पहिलो खेल खेलेका वेस्ट इन्डिज र दक्षिण अफ्रिका भिड्दै ★   जिबी राईलाई पक्राउ गर्ने नियत गृहमन्त्रीको छैन: प्रकाशशरण महत ★   प्रधानमन्त्री बलियो हुनुहुन्छ, उहाँकै कमाण्डमा देश अघि बढ्छ: महेश बर्तौला

ल्यापटपमा घण्टौं काम गर्नुहुन्छ भने ‘ड्राई आई सिन्ड्रोम’को समस्या हुनसक्छएजेन्सी । पछिल्लो समय ड्राई आई सिन्ड्रोमका धेरै केसहरु आइरहेका छन् । यो रोग लागेमा मानिसको आँखाको पानी सुक्छ । जसका कारण निकै समस्या उत्पन्न हुन्छ । मोबाइल, ल्यापटप, टिभीमा लगातार हेर्नाको कारणले आजकल आँखा सम्बन्धी धेरै समस्या बढ्दै गएको छ । जसमा ड्राई आई सिन्ड्रोम मुख्य हो ।

ड्राई आई सिन्ड्रोममा आँखाको पानी धेरै छिटो वाफ हुन्छ वा आँखाले धेरै कम पानी पैदा गर्न सक्छ । यो समस्या दुबै आँखामा हुन सक्छ । यसका कारण टाउको दुख्ने, घाँटी दुख्ने, आँखा धमिलो हुने, जलन हुने, आँखा रातो हुने जस्ता लक्षण देखिन थाल्छन् ।

ड्राई आई सिन्ड्रोमबाट बच्न, तपाईंले आफ्नो आहारमा केही खानेकुराहरू समावेश गर्न सक्नुहुन्छ । जसले तपाईको आँखालाई हाइड्रेटेड राख्छ ।

ओमेगा–३ फ्याटी एसिड
ड्राई आई सिन्ड्रोमबाट जोगाउन, तपाईंले आफ्नो आहारमा ओमेगा–३ फ्याटी एसिड भएका खानेकुराहरू समावेश गर्नुपर्छ । यो पोषक तत्वले आँखाको सुख्खापन र जलन कम गर्छ । ओमेगा–३ फ्याटी एसिडले विशेष गरी तपाईंको परेला वा तपाईंको आँखाको सतहमा सुन्निन कम गर्छ । साथै, यसले आँखामा रहेको पानीलाई राम्रोसँग काम गर्न मद्दत गर्छ । ओमेगा–३ फ्याटी एसिड टुना माछा, साल्मन माछा, काजु, ओखर, कद्दूको बीउ, फ्ल्याक्ससीड, हरियो पातदार तरकारी आदिमा प्रचुर मात्रामा पाइन्छ ।

एन्टिअक्सिडेन्ट
एन्टिअक्सिडेन्टले आँखाको रोग निको पार्न र आँखाको मांसपेशीलाई स्वस्थ राख्न महत्वपूर्ण भूमिका खेल्छ । त्यसैले एन्टिअक्सिडेन्टको मात्रा बढी भएको खानेकुरा खानुहोस् । जस्तै जामुन, हरियो तरकारी, ब्रोकाउली, पालक आदि ।

भिटामिन ई
भिटामिन–ई आँखाको लागि धेरै महत्त्वपूर्ण छ । यसले आँखाको कोशिकालाई हुने क्षतिलाई रोक्छ । त्यसैले भिटामिन ई युक्त खानेकुराको सेवनले आँखाको ज्योति बढाउँछ । यसका साथै आँखा सुख्खा हुनबाट पनि बचाउँछ । त्यसैले तपाईंले आफ्नो आहारमा बदाम, ओखर आदि समावेश गर्नुपर्छ ।