• २४ जेष्ठ २०८०, बुधबार
  •      Wed Jun 7 2023
  •   Unicode
Logo
Latest
★   बजेटलाई आर्थिक र समयको अनुशासनमा बाँध्ने कोशिस भएको छ: सांसद बडू ★   सभामुखले प्रतिनिधि सभा नियमावलीको उल्लंघन गरेर बैठक चलाएको सांसद दाहालको आरोप ★   आफ्नो भारत भ्रमणबारे कनिकुथी विरोध गर्नु उचित होइन्: प्रधानमन्त्री दाहाल ★   नक्कली भूटानी शरणार्थी प्रकरण: प्रतिवादीतर्फको बहस जारी ★   प्रतिनिधिसभाको शून्य समय: नागरिकता विधेयकदेखि सुकुम्बासीका समस्यासम्म ★   ‘आदिपुरुष’को अन्तिम ट्रेलर सार्वजनिक ★   महिला तथा सामाजिक मामिला समिति सदस्यमा बिन्दवासिनी कंसाकार ★   कम्बोडिया र दुबई पठाइदिन्छु भन्दै ठगी गर्ने दुई पक्राउ ★   दयाहाङ राई ‘कार्साङ’ मा अनुबन्धित ★   एमाले नेताका जिम्मेवारीमा व्यापक फेरबदल, कसलाई के जिम्मेवारी ? (अपानिसहित)

महिनौंसम्म सुतिरहन्छन् यस गाउँका मानिसहरूसांकेतिक तस्बिर

एजेन्सी । धार्मिक कथा रामायणमा रावणका भाइ कुम्भकर्णको बारेमा हामी सबैलाई थाहा छ, कसरी उनी लगातार ६ महिना सुत्ने र ६ महिना खाना खाने गर्थे ।

रामायणको जमानामा मात्रै होइन वर्तमान समयमा पनि यस्तो भइरहेको छ भन्दा तपाईलाई विश्वास नलाग्न सक्छ । संसारमा एउटा यस्तो गाउँ छ जहाँ मानिस एक पटक सुतेपछि महिनौंसम्म उठ्दैनन् । यो थाहा पाउँदा तपाईलाई अचम्म लाग्न सक्छ तर यो सत्य हो । यस गाउँमा बसोबास गर्ने मानिसहरू महिनौंसम्म गहिरो निद्रामा सुत्छन् ।

संसारका धेरै ठाउँहरू अनौठो चीजहरूको लागि परिचित छन् । त्यसैगरी काजाकिस्तानको कलाची गाउँका मानिसहरू धेरै महिनासम्म सुत्नेबाट परिचित छन् । यस गाउँमा प्रत्येक व्यक्तिको सुत्ने अवधि करिब एक महिना हुन्छ । यही कारणले गर्दा यो गाउँ स्लीपी होलोको नामले विश्वभर प्रसिद्ध छ ।

यस गाउँको अवस्था यस्तो छ कि यहाँ धेरै मानिसहरु सडकको बिचमा सुत्छन् । यदि यी मानिसहरू एकपटक सुत्छन् भने, तिनीहरूलाई उठाउन असम्भव छ । अवस्था यस्तो छ कि नजिकै बम पड्किए पनि निद्रा खुल्दैन । कलाचीका जनताका लागि निद्रा नै समस्याको कारण बनेको छ ।

यस गाउँको कूल जनसङ्ख्या करिब ६०० छ । जसमध्ये १४ प्रतिशतलाई लामो र गहिरो निद्राको समस्या छ । रिपोर्टका अनुसार यो समस्या यस गाउँमा सदाजसो थिएन । पहिलो पटक २०१० मा एक विद्यालयमा केही विद्यार्थीहरू अचानक कक्षाकोठामा सुते र लगातार धेरै दिनसम्म यसो गरिरहे । सबैले उनलाई उठाउने कोसिस गरे तर असफल भए । त्यसपछि गाउँका अन्य मानिसहरूले पनि यो समस्या बुझे ।

कलाची गाउँको यो अनौठो रोगको कारण पत्ता लगाउन संसारभरका वैज्ञानिकहरू प्रयासरत छन् तर अहिलेसम्म यो रोगको ठोस कारण भने कसैले दाबी गर्न सकेको छैन । केही वैज्ञानिकहरूका अनुसार गहिरो र लामो समयसम्म निन्द्रा लाग्नुका लागि केही विशिष्ट रोगहरू जिम्मेवार हुन्छन्, तर तिनीहरू यस दाबीमा कुनै तथ्य प्रस्तुत गर्न सक्षम छैनन् ।

वैज्ञानिकहरुले गरेको अनुसन्धानमा एउटा कुरा यो पनि बाहिर आएको छ कि यो समस्याको लागि यस गाउँको प्रदूषित पानी पनि जिम्मेवार छ । विभिन्न प्रकारका मेडिकल परीक्षणपछि यहाँको पानीमा कार्बन मोनोअक्साइड रहेको पत्ता लागेको थियो, जसका कारण यहाँका बासिन्दा केही महिनासम्म निद्राबाट ब्युँझन सकेका छैनन् ।