• १५ मंसिर २०८०, शुक्रबार
  •      Fri Dec 1 2023
  •   Unicode
Logo
Latest
★   एक महिनाभित्र सबै भूकम्प प्रभावितलाई अस्थायी आवास उपलब्ध गराउँछौँ: मन्त्री बस्नेत (अन्तरवार्ता) ★   अर्थतन्त्रका चुनौति र समस्या स्वीकार गरी समाधान गर्न सरकार गम्भीर हुन आवश्यक: व्यवसायी ★   लिग टूको पहिलो सिरिज नेपालमा हुने, नेदरल्याण्ड्स र नामिबिया खेल्न आउँदै ★   कर्जाको ब्याजदर १ प्रतिशत घट्यो, अझै घट्छ: बैंकर्स संघका अध्यक्ष केसी ★   जीवाश्म इन्धनलाई कम वा अन्त्य गर्न कोप-२८ मस्यौदाको आह्वान ★   इजरायल र हमासबीचको युद्धविरामपछि फेरि युद्ध सुरु ★   गोरखामा अनलाइनमार्फत भुक्तानी गर्नेको सङ्ख्या बढ्दो ★   एघार महिनामा भित्रिए नौ लाखभन्दा बढी पर्यटक ★   केपी ओली कप फाईनल: मधेशले आर्मीलाई दियो १ सय ३६ रनको मध्यम लक्ष्य ★   रहेनन् पूर्वखेलाडी तथा प्रशिक्षक थापा

पुरानै सत्ता उल्ट्याउन भरमग्दुर कोशिस भयाे – प्रचण्डकाठमाडौँ । अमेरिकी सहायता परियोजना एमसीसीलाई लिएर सत्ता गठबन्धन टुट्न लागेको हो कि भन्ने आशङ्का बढेर गएको छ । खासगरी नेकपा (एकीकृत समाजवादी) का सम्मानित नेता झलनाथ खनालले प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाले गठबन्धन टुटाएर भए पनि एमसीसी पारित गर्न खोज्नुभएको आरोप लगाएपछि त्यस्तो आशङ्का बढेर गएको हो । प्रधानमन्त्री देउवाले मङ्गलबार राति नेकपा (एमाले) का अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीसँग एमसीसी पारित गर्न सहयोग माग्नुभएपछि न्युज एजेन्सी नेपालसँग कुरा गर्दै नेता झलनाथ खनालले गठबन्धन टुट्नसक्ने सङ्केत दिनुभएको हो ।

नेकपा (माओवादी केन्द्र) र एकीकृत समाजवादीले संसद्मा टेबल भएको एमसीसीलाई यथास्थितिमा पारित गर्न नसकिने भन्दै एमसीसीको विपक्षमा मतदान गर्ने बताउँदै आएका छन् । एमसीसी संसद्बाट पारित नहुने चिन्ताबीच प्रधानमन्त्री देउवाले एमाले अध्यक्ष ओलीसँग सहयोग माग्नुभएको हो । तर ओलीले देउवालाई संसद् सुचारु गर्ने वातावरण बनाउन आग्रह गर्दै सुचारु भएको अवस्थामा एमसीसी पारित गर्न सकिने आश्वासन दिएको बुझिएको छ ।

गठबन्धनमै बसेर सरकारको प्रस्तावविरुद्ध जाने निर्णय गर्ने माओवादी केन्द्र र एकीकृत समाजवादीप्रति क्रुद्ध बन्नुभएका प्रधानमन्त्री देउवा गठबन्धन टुटाएरै भए पनि एमसीसी पारित गराउने मुढमा हुनुहुन्छ । यसका लागि उहाँले एमालेले राख्दै आएको मागलाई सम्बोधन गर्न सक्नुहुनेछ । तर गठबन्धनबाटै एमसीसी पारित होस् र गठबन्धन पनि नटुटोस् भनेर अन्तिम अवस्थासम्म प्रयासरत देउवाले आज बिहान माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डलाई उहाँकै निवास खुमलटार पुगी भेटवार्ता गर्नुभयो ।

सम्भवतः भेटवार्तामा एमसीसी पारित गर्न प्रधानमन्त्री देउवाले माग्नुभएको सहयोगलाई अध्यक्ष प्रचण्डले अस्वीकार गर्नुभयो । त्यसैले गृहमन्त्री बालकृष्ण खाँणले समेत प्रचण्डसँग भेट गरेर एमसीसी पारित गर्न सहयोग नगरे गठबन्धन टुट्नसक्ने बताउनुभएको हुनसक्छ ।

किनकी प्रधानमन्त्री देउवा र गृहमन्त्री खाँणसँगको भेटपछि अध्यक्ष प्रचण्डको सचिवालयले अध्यक्ष प्रचण्डको भनाइ सार्वजनिक गरेको छ । त्यसमा भनिएको छ, “विश्व इतिहासमा हरेक क्रान्तिपछि प्रतिक्रान्तिहरु फेरि पुरानै सत्ता उल्ट्याउन भरमग्दुर कोशिस गर्छन् । अहिले नेपालमा पनि क्रान्ति र प्रतिक्रान्तिकारीहरुबीच सङ्घर्ष चलिरहेको छ । उनीहरुले कैयन षड्यन्त्र रचिरहेका र भ्रम छरिरहेका छन् । तर हामी ती सबै प्रपञ्चको जालो चिरेर विजयी हुनेछौँ ।”