• ४ आश्विन २०८०, बिहीबार
  •      Thu Sep 21 2023
  •   Unicode
Logo
Latest
★   सरकार र आन्दोलनरत शिक्षकबीचको दोस्रो वार्ता निष्कर्षविहीन ★   पूर्व कुमारी, गणेश र भैरवलाई श्रीपद भत्ता प्रदान ★   नेपाल पाकिस्तानसँग पराजित ★   गोपालदास पत्रकारिता पुरस्कार शर्मालाई ★   प्रधान सेनापति आइतबार नयाँ दिल्ली जानुुहुँदै ★   साउन र भदौमा पाँच अर्ब ४३ करोडको विद्युत् निर्यात ★   शिक्षक आन्दोलनले बानेश्वरको दुवो माडिएपछि बालेनको व्यङ्ग्य– ‘नटिप्नु हेर कोपिला, नचुँड्नु पाप लाग्दछ’ ★   श्रम आप्रवासनका सवाल सम्बोधन गर्न सरकारको ४७ बुँदे निर्णय ★   सरकारको तर्फबाट गृहमन्त्रीले शिक्षकसँग वार्ता गर्ने, दोस्रो चरणको छलफल आजै बेलुका हुने ★   मानवताले जलवायुमा नरकको ढोका खोलेको छ: गुटेरेस

क्याम्ब्रिज विश्वविद्यालयको बोटानिक गार्डेनको ‘न्यूटनको स्याउको रूख’ आँधीले लड्योक्याम्ब्रिज । क्याम्ब्रिज विश्वविद्यालय बोटानिक गार्डेनले आफ्नो ‘न्यूटनको स्याउको रूख’ लाई युनिस नामको तुफानमा गुमाएको छ।

गार्डेन क्यूरेटर डा स्यामुएल ब्रोकिङ्गटनले उक्त रुख सन् १९५४ मा रोपिएको र बोटानिक गार्डेनको ब्रुकसाइड प्रवेशद्वारमा ६८ वर्षदेखि ठडिएको बताए।

उनका अनुसार सो रुख सर आइज्याक न्युटनलाई गुरुत्वाकर्षणको नियम पत्ता लगाउन अगुवाइ गर्ने रुखबाट क्लोन गरिएको थियो।

बोटानिक गार्डेनले उक्त रूखको क्लोन रहेको भन्दै त्यसलाई छिट्टै बगैँचामा अन्यत्र रोपिने जनाएको छ।

एउटा स्याउ खसेर न्यूटनलाई गुरुत्वाकर्षणको सिद्धान्त बनाउन अगुवाइ गर्ने स्याउको रुख लिङ्कनशायरको ग्रान्थमको वूलस्टोर्प मनोरमा छ। बिबिसी