• २३ असार २०७९, बिहीबार
  •      Thu Jul 7 2022
Logo
Latest
★   एक हप्ताभित्र प्रगति विवरण बुझाउन माओवादी मन्त्रीहरुलाई प्रचण्डको निर्देशन ★   ‘नागरिकता विधेयक फिर्ता ल्याएर राष्ट्रिय सहमतिमा पास गर्नुपर्छ’ ★   कमल थापाको राप्रपा नेपालका विद्यार्थी संगठनका केन्द्रीय अध्यक्ष, महासचिव नै लिङ्देनको राप्रपामा ★   माओवादी केन्द्रीय समिति बैठक: एमसीसीबारे चुनावपछि बहस ★   माओवादीले स्थानीय निर्वाचनमा भएको अन्तर्घातको छानबिन गर्ने ★   अनौपचारिक र स्वरोजगार श्रमिक सामाजिक पनि सुरक्षाको दायरामा ★   वैदेशिक रोजगारीको प्रलोभन दिई ठग्ने पक्राउ ★   संसद् शून्य समय: कर्णालीका बालबालिकालाई पाठ्यपुस्तक उपलब्ध गराउन माग ★   बुढीगंगा निर्वाचन: मतदान केन्द्रमा तनाव, प्रहरीद्वारा हवाई फायर ★   राष्ट्रियसभामा दुई विधेयक पेश

रामायण सर्किट रेल जनकपुरधाममा, मुख्यमन्त्री राउतले गरे स्वागतभारतको राजधानी नयाँदिल्लीबाट प्रारम्भ भएको रामायण सर्किट रेल बिहीबार जनकपुरधाम आइपुगेको छ । रेलमा झण्डै पाँच सय धार्मिक पर्यटक रहेका छन् ।

भारत गौरव टुरिस्ट रेल नाम दिइएको यो रेल अयोध्या, बनारस, प्रयागराज, सीतामढी हुँदै जनकपुर आइपुगेको हो । रेलमा सवार धार्मिक पर्यटकलाई मधेश प्रदेशका मुख्यमन्त्री लालबाबु राउतले स्वागत गर्नु भएको थियो ।

धार्मिक पर्यटक बोकेर भारतबाट सिधै जनकपुर आइपुगेको यो पहिलो भारतीय रेल हो । यो रेल सीमावर्ती भारतीय शहर जयनगरबाट जनकपुरधाम आइपुगेको थियो ।

महाभारतमा वर्णित भए अनुसार त्रेतायुगमा राम र सीताको विवाह यहीँ जनकपुरमा भएको थियो । भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीको महत्वाकाँक्षी यस रेल सेवाले रामायणमा उल्लेख गरिएका सबै ठाउँलाई जोड्ने छ ।

रामायण सर्किटमा नेपालको जनकपुरलाई पनि समेटिएको छ । चार वर्षअघि भारतका प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदी जनकपुर आउँदा दुवै देशबीच रामायण सर्किट सम्झौता भएको थियो ।

जनकपुरमा ब्रोडगेज रेल लिंक रहेकाले रामायण सर्किटको रेल सिधै जनकपुर आइपुगेको हो । पर्यटकलाई जानकी मन्दिर, धनुषाधाम र जनकपुरमा दैनिक हुने गंगा आरतीमा सहभागी गराइने मधेस प्रदेशका पर्यटन मन्त्री सत्रुधन महतोले जानकारी दिनु भएको छ ।

यो रेल गत मंगलबार साँझ ७ बजे नयाँदिल्लीबाट जनकपुरका लागि प्रस्थान गरेको थियो । रेलको दुईवटा डिब्बालाई विशेष रूपमा योगसम्बन्धी तस्बिर तथा सामग्रीले सजाइएको छ । रेलमा १४ वटा डिब्बा छन् । केही बोगीका बाहिरी भागमा भारतका विभिन्न शास्त्रीय एवं लोक नृत्य, पोशाक, पर्व, परिकार प्रवद्र्धन गर्ने किसिमका सामग्री राखेर सजावट गरिएको छ ।