• २३ असार २०७९, बिहीबार
  •      Thu Jul 7 2022
Logo

प्रत्येक सेकेन्डमा पृथ्वीको बराबर बढ्दै ब्ल्याक होलक्यानबेरा । ब्रह्माण्ड रहस्यले भरिएको छ। दिनानुदिन नयाँ नयाँ आविष्कार भइरहेका छन् । अब वैज्ञानिकहरूले सबैभन्दा छिटो बढिरहेको ब्ल्याक होल पत्ता लगाएका छन्। यो ब्ल्याक होल प्रत्येक सेकेन्ड एउटा पृथ्वी बराबर बढ्दै छ।

एउटा अन्तर्राष्ट्रिय अनुसन्धान टोलीले यो विशाल ब्ल्याक होलको पिण्ड हाम्रो सूर्यको भन्दा तीन अर्ब गुणा बढी रहेको पत्ता लगाएको छ । सबैभन्दा अचम्मको कुरा त के भने यो आकारको अर्को ब्ल्याक होलको वृद्धि अरबौँ वर्ष पहिले नै रोकिएको छ।

तर यो नयाँ पत्ता लागेको ब्ल्याक होल अझै बढिरहेको छ। यो आकाशगंगाको मुटुमा रहेको विशाल ब्ल्याक होल स्यागिटेरियस ए भन्दा करिब ५०० गुणा ठूलो छ। यसले सम्पूर्ण आकाशगंगालाई आफूभित्र समावेश गर्न सक्छ।

यी जानकारीका आधारमा अनुसन्धानकर्ताहरूले यो ब्ल्याक होल पछिल्लो ९०० करोड वर्षमा सबैभन्दा छिटो बढ्दै गएको पत्ता लगाएका छन् । एक अन्तरिक्ष राक्षस जस्तै यसले आफ्नो नजिक आउने सबैलाई खाइरहेको छ।

आकाशगंगाका ताराहरूभन्दा सात हजार गुणा चम्किलो

अष्ट्रेलियन नेसनल युनिभर्सिटीका प्रमुख अनुसन्धानकर्ता क्रिस्टोफर ओन्केनले भने, “हामी यो किन फरक छ भनेर जान्न चाहन्छौँ।” उनले दुई आकाशगंगा आपसमा ठोक्किएको हुन सक्ने बताए ।

यस्तो अवस्थामा ब्ल्याकहोलले आफैँमा फिट हुने धेरै चीजहरू पाएको हुनुपर्छ। ब्ल्याक होलको सतहमा पदार्थको तीव्र परिक्रमाका कारण यसको केन्द्र वा क्वासर अत्यन्त उज्यालो भएको छ। यो आकाशगंगाका प्रत्येक ताराको प्रकाशभन्दा ७,००० गुणा बढी उज्यालो छ।

यस क्वासरको नाम जे११४४४७.७७–४३०८५९.३ हो। पृथ्वीबाट हेर्दा क्वासरमा १४.५ परिमाणको चमक छ, जसले यसलाई प्लुटोभन्दा अलिकति उज्यालो बनाउँछ। यसलाई अँध्यारो क्षेत्रबाट राम्रो दूरबीनमार्फत देख्न सकिन्छ। यो ब्ल्याक होल दक्षिणी आकाश सर्वेक्षणको एक भागको रूपमा पत्ता लगाइएको हो।

जे होस् ओन्केन र उनको टोलीले खोजलाई घाँसको ढिस्कोमा सुई खोजे जस्तै हो भनेको छ । उनका अनुसार खगोलविद्हरूले विगत ५० वर्षदेखि यस्ता वस्तुहरू खोजिरहेका छन्। तर अचम्मको कुरा यस्ता कुरामा कसैको ध्यान गएन ।
एजेन्सीको सहयोगमा