• ११ जेष्ठ २०७९, बुधबार
  •      Wed May 25 2022
Logo
Latest
★   काकाकुल धरानेको प्यास बुझाउन हर्क साम्पाङ मैदानमा ★   उजुरी पर्दैमा सबै दोषी ठहरिँदैन: आयुक्त सिलवाल ★   यौनजन्य हिंसा तथा बलात्कारका घटनाहरूको प्रभावकारी अनुसन्धान गर्न आयोगको आग्रह ★   अन्तरघातले चुनाव हारियो – ओली ★   जलविद्युत् आयोजनाबाट म्याग्दीका बासिन्दालाई दोहोरो लाभ ★   ट्राफिक व्यवस्थापन गर्न सरकारी जग्गाको खोजी ★   गठबन्धन राष्ट्रिय आवश्यकता : वरिष्ठ नेता पौडेल ★   आफ्ना जनप्रतिनिधिलाई एक साताभित्र सम्पत्ति विवरण सार्वजनिक गर्न नेकपा एसको सर्कुलर ★   करोडको गाडी चढेर जनताको समस्या देखिदैँन : नवनिर्वाचित प्रमुख साम्पाङ ★   जनस्तरमा कांग्रेसको लोकप्रियता बढ्यो : महामन्त्री थापा

अर्बपति मात्रै बस्ने यो टापुः आलिशान घरको मूल्य थाहा पाउँदा अचम्मित तुल्याउनेएजेन्सी । संसारमा धेरै अनौठा ठाउँहरू छन् जसको बारेमा कमैलाई थाहा छ । आज हामी तपाईलाई नाइजेरियामा रहेको एउटा यस्तो ठाउँको बारेमा बताउनेछौँ । यो अनौठो ठाउँको बारेमा थाहा पाउँदा तपाई छक्क पर्नुहुनेछ । नाइजेरियामा एउटा अनौठो टापु रहेको छ जसको अहिले धेरै चर्चा भइरहेको छ । यसको नाम केना टापु हो ।

नाइजेरियामा अवस्थित यो टापु विलासी महल जस्तै छ । यस टापुमा बस्ने सबै मानिस विलासी जीवन बिताउने अर्बपति हुन् । धेरै अरबपतिहरूले मिलेर नाइजेरियामा यो टापु (नाइजेरियाको बनाना आइल्याण्ड) बनाएका छन् । यस टापुमा एक भन्दा बढी विलासी भवनहरू छन् । नाइजेरियाको अगोसमा बनेको यो टापु केराको आकारको भएकोले यसको नाम बनाना आइल्याण्ड राखिएको हो । यस टापुका आम मानिसले घर किन्न सोच्न पनि सक्दैनन् ।

अरबपतिहरूले पेरिस, न्यूयोर्क र टोकियो जस्ता शहरहरूसँग प्रतिस्पर्धा गर्न नाइजेरियामा कृत्रिम टापु बनाएका छन् । यहाँ चारैतिर झिलिमिली मात्र देखिन्छ । यस विशेष टापुमा अरबपतिहरू मात्र बस्छन् ।

बनाना टापु भनेर चिनिने यस टापुको जग्गा र घरको मूल्य करोडौं रहेको छ । मिडिया रिपोर्टका अनुसार ४०२ एकडमा फैलिएको यो टापु सन् २००३ मा तयार भएको थियो । यो टापु बालुवाको आधारमा निर्माण गरिएको हो ।

एक प्रतिवेदन अनुसार यहाँ एक वर्ग मिटर जग्गाको मूल्य करिब १ लाख ३४ हजार रुपैयाँ पर्छ । यसबाहेक यहाँ छुट्टै घर किन्न ३३ करोड रुपैयाँ तिर्नुपर्नेछ । यहाँको सबैभन्दा महँगो घर १६० करोड रुपैयाँसम्मको छ जुन ६ बेडरूमसहित २६०० वर्ग मिटरमा बनेको छ ।

यो टापु धेरै सुनसान छ जसले यसलाई विशेष बनाउँछ । धनीहरूले यहाँ घरहरू किन्छन् किनभने तिनीहरू शान्तिमा र नाइजेरियाको सबैभन्दा भीडभाड सहर लागोसबाट टाढा बस्न चाहन्छन् । टापुमा सुरक्षा साथै गोपनीयता पनि छ ।

यस टापुमा घरहरू बाहेक पसल र शोरूमहरू पनि धेरै महँगो छन् जुन अरबपतिहरूको लागि मात्र किफायती छन् । निमन्त्रणाको आधारमा मात्र यहाँ भ्रमण गर्न सकिन्छ । जसका कारण यहाँ आवतजावत निकै कम छ । यो टापुको अहिले निकै चर्चा भइरहेको छ ।