• ११ जेष्ठ २०७९, बुधबार
  •      Wed May 25 2022
Logo

रुस–युक्रेन द्वन्द्वका बीच आईएमएफले २०२२ को विश्वव्यापी वृद्धि प्रक्षेपण घटाएर ३.६ प्रतिशत बनायोवासिङ्टन । अन्तर्राष्ट्रिय मुद्रा कोष (आईएमएफ) ले मङ्गलबार रुस–युक्रेन द्वन्द्वको बीचमा २०२२ का लागि विश्वव्यापी वृद्धि प्रक्षेपण घटाएर ३.६ प्रतिशत बनाएको हालै जारी गरिएको विश्व आर्थिक दृष्टिकोण प्रतिवेदनले देखाएको छ। यो जनवरीको प्रक्षेपणभन्दा ०.८ प्रतिशत विन्दु कम हो ।

कोभिड–१९ महामारीबाट पूर्णरुपमा ठीक नभए पनि विश्वव्यापी अर्थतन्त्र ‘सुधारको बाटोमा’ रहेको बेला युक्रेन संकट देखा पर्दा जनवरीमा गरिएको पूर्वानुमानपछि विश्वव्यापी आर्थिक सम्भावनाहरू ‘महत्वपूर्ण रूपमा’ खस्किएको प्रतिवेदनले उल्लेख गरेको छ।

युक्रेनको लागि कुल गार्हस्थ्य उत्पादन (जीडीपी) मा गम्भीर दोहोरो अंकको गिरावट र रूसमा ठूलो संकुचन ‘सम्भावना भन्दा बढी’ भएको प्रतिवेदनमा उल्लेख छ । साथै प्रतिवेदनले वस्तु बजार, व्यापार र वित्तीय च्यानलहरू मार्फत विश्वव्यापी फैलावट भएको देखाएको छ।

द्वन्द्वका अप्रत्यक्ष प्रभावका कारण युरोपेली संघको यस वर्षको वृद्धिको दृष्टिकोण १.१ प्रतिशत विन्दुले २.८ प्रतिशतमा परिमार्जन गरिएको छ । प्रतिवेदनअनुसार यसले समग्र तलतर्फको परिमार्जनमा ठूलो योगदान पुर्‍याएको छ ।

अमेरिकी अर्थतन्त्र सन् २०२२ मा ३.७ प्रतिशतले वृद्धि हुने ट्र्याकमा छ । यो सन् २०२३ मा २.३ प्रतिशतमा वृद्धि हुनुअघि जनवरीको अनुमानभन्दा ०.३ प्रतिशत अंकले कम छ ।

आईएमएफको प्रतिवेदनअनुसार यो वर्ष चिनियाँ अर्थतन्त्र ४.४ प्रतिशतले वृद्धि हुने अपेक्षा गरिएको छ । जुन अघिल्लो प्रक्षेपणको तुलनामा ०.४ प्रतिशत विन्दुले कम हो । त्यसपछि २०२३ मा ५.१ प्रतिशतले वृद्धि हुनेछ।

चीनको राष्ट्रिय तथ्याङ्क ब्यूरोले सोमबार पहिलो त्रैमासिकमा देशको कुल गार्हस्थ्य उत्पादन वार्षिक रूपमा ४.८ प्रतिशतले बढेको र विश्वव्यापी चुनौती र कोभिड–१९ को पुनरुत्थानका बीच सन् २०२२ मा स्थिर सुरुआत भएको जनाएको छ।

विश्लेषकहरूले चीनका नीतिनिर्माताहरूले तोकेको ५.५ प्रतिशतको पूर्ण वर्षको वृद्धि लक्ष्य अझै पनि प्राप्त गर्न सकिने तर बढ्दो आर्थिक व्यवधानलाई ध्यानमा राख्दै थप प्रयासहरू आवश्यक रहेको बताएका छन्।

विश्वव्यापी वृद्धि सन् २०२१ मा अनुमानित ६.१ प्रतिशतबाट २०२२ र २०२३ दुवैमा ३.६ प्रतिशतमा घट्ने प्रक्षेपण गरिएको छ । जनवरीको प्रक्षेपणको तुलनामा क्रमशः २०२२ र २०२३ मा ०.८ र ०.२ प्रतिशत अंकले कम हुने प्रतिवेदनले उल्लेख गरेको छ।

प्रतिवेदनले निकट–अवधिको विश्वव्यापी दृष्टिकोणलाई आकार दिने पाँच प्रमुख शक्तिहरू राखेको छः रुस–युक्रेन द्वन्द्व, मौद्रिक कडाई र वित्तीय बजारको अस्थिरता, वित्तीय निकासी, चीनमा सुस्त वृद्धि, तथा महामारी र खोप पहुँच।

“मुद्रास्फीति धेरै देशहरूका लागि ‘स्पष्ट र वर्तमान खतरा’ भएको छ”, आईएमएफका प्रमुख अर्थशास्त्री पियरे–ओलिभियर गौरिन्चसले आईएमएफ र विश्व बैंकको २०२२ को वसन्त बैठकहरूमा भर्चुअल प्रेस सम्मेलनमा भने।

उनका अनुसार रूस–युक्रेन द्वन्द्वअघि पनि वस्तुको मूल्य वृद्धि र आपूर्ति–माग असन्तुलनका पछाडि मुद्रास्फीति बढेको थियो र धेरै केन्द्रीय बैंकहरू (जस्तै यूएस फेडरल रिजर्भ) पहिले नै मौद्रिक नीतिलाई कडा बनाउनेतर्फ लागेका थिए।

“द्वन्द्व–सम्बन्धित अवरोधहरूले ती दबाबहरूलाई बढाउँछ”, गौरिन्चसले भने, “हामीले अब मुद्रास्फीति धेरै लामो समयसम्म माथि रहने अनुमान गरेका छौँ ।”

सन् २०२२ का लागि मुद्रास्फीति उन्नत अर्थतन्त्रहरूमा ५.७ प्रतिशत र उदीयमान बजारहरू र विकासशील अर्थव्यवस्थाहरूमा ८.७ प्रतिशत प्रक्षेपण गरिएको छ । यो जनवरी प्रक्षेपणको तुलनामा १.८ र २.८ प्रतिशत विन्दुले बढी हो । सिन्ह्वा