• २० मंसिर २०७९, मंगलवार
  •      Tue Dec 6 2022
Logo
Latest
★   राष्ट्रिय दल बन्न नेकपा एसलाई साढे १८ हजार मत पुगेन ★   महाकाली घटनाबारे नेपालले भारतलाई पठायो ‘कूटनीतिक नोट’ ★   रुपन्देही २ मा पुनः मतदानको माग गर्दै सर्वोच्चमा रिट ★   चिया पनि ‘चक्लेटी’ स्वादमा ★   राम्रो कामका लागि गण्डकी प्रदेशमन्त्री गुरुङबाट सिक्नुपर्दछः महासचिव भुसाल ★   वीरगन्जमा रचियो सभ्य र भब्य कन्सर्टको इतिहास– तस्बिरहरु ★   विकल्प डिजिटल हेल्थ इनोभेसन अवार्ड २०२२ बाट जिभि अनलाईन हेल्थ केयर सम्मानित ★   वाग्मती किनारका सुकुम्बासी भन्छन्– ‘भूमि आयोगलाई काम गर्न दिनुपर्छ’ ★   नेयमारद्वारा बिरामी पेलेलाई स्वास्थ्यलाभको कामना ★   साइबर ब्युरोको नक्कली फेसबुक पेज बनाउने एक जना पक्राउ

कैलालीमा २४ घण्टे कर्फ्यु, बाँके र वीरगञ्जमा कर्फ्यु घट्योकाठमाडौं भदौ १९ । संघीयताको सिमाङ्कनको विषयमा असन्तुष्ट पक्षकोे शनिवार पनि आन्दोलन जारी राखे ।
स्थितिलाई नियन्त्रणमा लिन स्थानीय प्रशासनले कतै कर्फ्युको समय बढाएको छ भने कतै निधेषाज्ञा जारी गरेको छ ।
कैलालीको टिकापुरमा शनिवारदेखि फेरि चौबीसै घण्टा कफ्र्यू आदेश जारी भएको छ । धनगढीमा भने दिउँसो १२ बजेबाट ४ बजेसम्म मात्र  कर्फ्यु लगाइएको छ । टीकापुरमा शुक्रबार भने विहान ७ बजेदेखि ११ बजेसम्म कफ्र्यू खोलिएको थियो । दुबै ठाउँमा निषेधाज्ञा भने कायमै छ । कैलालीको बन्द ३३ दिन पुगेको छ भने कफ्र्यू लगाइएको १३ दिन भएको छ । त्यस्तै टिकापुरमा निषेधाज्ञा जारी गरिएको १५ दिन पुगेको छ ।
यसैबीच, ढुंगा प्रहारबाट मोटर साइकल यात्रीको निधन भएपछि बाँके जिल्ला प्रशासनले नेपालगन्जमा लगाएको निषेधाज्ञा जारी छ । गएराति ९ बजेदेखि प्रशासनले नेपालगन्ज उप–महानगरपालिकाका अधिकांश स्थानमा निषेधाज्ञा जारी गरेको हो । उप–महानगरपालिकाको राँझा चोकदेखि दक्षिण जमुनाहासम्म, पूर्वमा फुल्टेक्रादेखि पश्चिममा नन्दनी मिलसम्म निषेधाज्ञा लगाइएको हो ।
वीरगन्जमा भने विहान ९ बजेदेखि २ बजेसम्मका लागि  कर्फ्यु खुला गरिएको छ । स्थानीय प्रशासनले सर्वसाधारणको दैनिकी सहज बनाउन भन्दै ९ देखि २ बजेसम्मका लागि कफ्र्यु हटाइएको जनाएको छ । यसअघि १२ बजेसम्म मात्र कफ्र्यु हटाइने भनिएको थियो । तर प्रहरीको गोली लागि सोमबार मृत्यु भएकाहरुका परिवारजन र प्रशासनबीच भएको वार्ता सहमतिमा पुगेपछि थप दुई घण्टाका लागि  कर्फ्यु हटाउने निर्णय भएको हो ।
सोमबार प्रहरीले चलाएको गोली लागि मृत्यु भएका पाँचै जनाको आज सामूहिक अन्त्येष्टि गरिएको छ । उनीहरुको शवयात्रासहित सामूहिक अन्त्येष्टि गरिएको हो ।

पूर्व बन्द भने फिर्ता

संघीय लिम्बुवान पार्टी नेपालले आह्वान गरेको अनिश्चितकालीन पूर्व बन्द भने फिर्ता भएको छ । बन्द घोषणा गरेको दोस्रो दिन शनिवार झापाको विर्तामोडमा नेपाली काँग्रेस, नेकपा एमाले, एकीकृत माओवादी, संघीय लिम्बुवान पार्टी र नेपाल पत्रकार महासंघ झापाबीचको वार्ता सहमतिमा टुंगिएपछि बन्द फिर्ता भएको हो । सहमतिसँगै स्थानीय प्रशासनले बन्दका क्रममा पक्राउ परेका लिम्बुवान पार्टीका पाँच जना कार्यकर्ता रिहा गरेको छ । पक्राउ परेका आफ्ना कार्यकर्ता रिहाइको माग गर्दै संघीय लिम्वुवान पार्टी नेपालले हिजोबाट पूर्वका ९ जिल्ला बन्द आह्वान गर्दै आएको थियो । बन्द फिर्ता लिएसँगै पाँचथर, इलाम, ताप्लेजुङ, झापा, ते¥हथुम, धनकुटा, संखुवासभा, भोजपुरलगायत जिल्लाको जनजीवन सामान्य बनेको छ ।