• १० श्रावण २०८१, बिहीबार
  •      Thu Jul 25 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टीको केन्द्रिय समितिको बैठक जारी ★   पेरिस ओलम्पिक: खेल बराबरमा सकिएको दुई घण्टापछि मोरक्कोसँग अर्जेन्टिना पराजित ★   स्वास्थ्य मन्त्रीद्वारा सौर्य एयर दुर्घटनाप्रति दु:ख व्यक्त ★   सिमलताल दुर्घटना: कार्यदलले ११ दिनमा पनि सकेन काम, थप सात दिन माग ★   काँकडभिट्टाबाट आठ करोडको जडीबुटी निर्यात ★   एकैदिन २४ सयले घट्यो सुनको मूल्य, कतिमा हुँदैछ कारोबार? ★   इजराइली सेनाद्वारा गाजामा बन्धक बनाइएका पाँच जनाको शव फेला ★   धरापमा जडिबुटीको मनोहरा निलो पुल र बुद्धनगरको धोविखोला पुल… ★   प्रभु स्टक मार्केट लिमिटेडको औपचारिक उद्घाटन ★   अभिनेता नाजिर हुसेन बने एमडब्लूसीको ब्राण्ड एम्बेसडर

पहिलो पटक २६८ मत पाएका प्रधानमन्त्री दाहालले भोलि कति पाउलान् ?काठमाडौं । प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहालले भोलि प्रतिनिधिसभामा पाँचौं पटक विश्वासको मत लिँदै छन् । नेकपा एमालेले सरकारलाई दिएको समर्थन फिर्ता लिएपछि प्रधानमन्त्री दाहालले विश्वासको मत लिन लागेका हुन् ।

नेपाली कांग्रेस र नेकपा एमालेबीच नयाँ सरकार गठन गर्ने सहमति भइसकेकाले प्रधानमन्त्रीले भोलि विश्वासको मत पाउने कुनै सम्भावना छैन । कांग्रेस–एमाले समीकरणमा संसद्का अधिकांश दलले साथ दिएका छन् । २७५ सदस्यीय प्रतिनिधिसभामा नेपाली कांग्रेसका ८८ सांसद छन् । यसैगरी नेकपा एमालेका ७९ सांसद छन् । दुई दलका सांसदको संख्या जोड्दा नै नै १ सय ६७ पुग्छ । सरकार गठनका लागि १ सय ३८ सांसद चाहिन्छ ।

यसैगरी १४ सांसद भएको राप्रपा, ७ सांसद भएको जनता समाजवादी पार्टी, ५ सांसद भएको जनता समाजवादी पार्टी नेपाल, ४ सांसद भएका लोकतान्त्रिक समाजवादी पार्टी, ६ सांसद भएको जनमत पार्टीले कांग्रेस–एमाले गठबन्धनलाई साथ दिने बताइसकको छन् । ४ सांसद भएको नागरिक उन्मुक्ति पार्टी, एक एक सांसद भएका राष्ट्रिय जनमोर्चा र नेपाल मजदुर किसान पार्टीले भने अहिलेसम्म आफ्नो स्पष्ट धारणा ल्याएका छैनन् ।

प्रधानमन्त्री दाहालको पक्षमा ३२ सांसद भएको नेकपा माओवादी केन्द्र, २१ सांसद भएको राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टी र १० सांसद भएको नेकपा एकीकृत समाजवादीले मात्र साथ दिएका छन् । यी तीन दलको सांसद संख्या ६३ मात्र हुन्छ । प्रधानमन्त्री दाहालले भोलि विश्वासको मत लिँदा यिनै ६३ सांसदले पक्षमा मतदान गर्ने छन् । उनलाई सरकार टिकाउन यो पर्याप्त संख्या होइन । प्रधानमन्त्री दाहालले विश्वासको मत पाउन १ सय ३८ सांसदको समर्थन चाहिन्छ । त्यति सांसद पुर्‍याउन नसकेको दाहाल नेतृत्वको सरकार ढल्ने छ र कांग्रेससँगको सहमतिअनुसार नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओली प्रधानमन्त्री बन्ने छन् ।

प्रधानमन्त्री दाहालले संसद्मा लगातार विश्वास मत कम ल्याउँदै अहिले त बहिर्गमनमै पर्ने अवस्था देखिएको छ । यसअघि गत जेठ ७ गते चौथो पटक विश्वासको मत लिँदा दाहालले १ सय ५७ मत प्राप्त गरेका थिए । विपक्षमा कुनै मत परेको थिएन ।

त्यसअघि दाहालले २०८० फागुन ३० गते तेस्रो पटक विश्वासको मत पाएका थिए । त्यस बेला दाहालले १ सय ५७ मत नै पाएका थिए भने विपक्षमा ११० मत खसेको थियो ।

त्यसैगरी २६ पुस २०७९ मा पहिलो पटक र ६ चैतमा दोस्रो पटक विश्वासको मत लिएका थिए । पहिलो पटक बैठकमा उपस्थित २७० सांसदमध्ये २६८ जनाले दाहाललाई मत दिएका थिए । दोस्रो पटक बैठकमा उपस्थित २ सय ६२ सांसदमध्ये १ सय ७२ जनाले विश्वासको मत दिएका थिए ।

नेकपा माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष दाहाल २०७९ साल पुस १० गते प्रधानमन्त्री नियुक्त भएका थिए ।