• ९ श्रावण २०८१, बुधबार
  •      Wed Jul 24 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   नेपालमा विश्वको प्रविधि र समृद्धि भित्र्याउने काममा लाग्न परराष्ट्रमन्त्रीको आग्रह ★   भेडेटारको स्काइ वाक निर्माण सकियो, शुक्रबार मुख्यमन्त्रीले उद्घाटन गर्ने ★   सहज स्तरोन्नतिका लागि इजिप्टले सघाउने ★   टीकापुरमा चितुवाको त्रास ★   हिमा नदी र मार्सी धान खेती, फोटोले नै खिच्यो प्रधानमन्त्री ओलीको मन ! ★   कर्णाली प्रदेशमा आज भारी वर्षा हुने, बाढी र पहिराेको चेतावनी ★   पूर्वमुख्यमन्त्री कार्कीले शौचालयमा थुनेर कुट्ने धम्की दिएपछि सचिव भट्टराईले गुहारे प्रशासन ★   नेपाल एसिया कपबाट बाहिरियो ★   प्रधानमन्त्री ओलीले भने– विद्युत् प्राधिकरणसँग मतभेद छैन, उद्योगीसँग बक्यौता उठाइन्छ ★   अमेरिकास्थित नेपालीको सहयोगमा अनाथ आश्रमका बालबालिकालाई स्कुल भ्यान

चीनको यो खोजको संसारभर चर्चा, के अब मंगल ग्रहमा खेती हुन्छ ?एजेन्सी । वैज्ञानिकहरूले अन्तरिक्षको रहस्य जान्न वर्षौंदेखि अनुसन्धान गरिरहेका छन् । अहिले चीनले एउटा यस्तो काम गरेको छ जसको विश्वभर चर्चा भइरहेको छ ।

चीन चन्द्रमाबाट माटो र केही नमूनाहरू पृथ्वीमा ल्याउने पहिलो देश बनेको छ । चिनियाँ अन्तरिक्ष एजेन्सीले ठूलो सफलता हासिल गरेको छ । अब चिनियाँ वैज्ञानिकहरुले एउटा बिरुवा पत्ता लगाएका छन् ।

यो सम्भव छ कि यो बिरुवा मंगल ग्रहको लागी एकदम अनुकूल छ । चिनियाँ वैज्ञानिकहरूले यो बोट अन्टार्कटिका र मोजावे मरुभूमिमा पाइने दाबी गरेका छन् ।

यसअघि चीनको चाङए ६ अन्तरिक्ष यानले जुन २५ मा चन्द्रमाबाट चट्टान र माटोको नमूना सङ्कलन गरेको थियो । यो चीनको ऐतिहासिक मिसन थियो । चीनको अन्तरिक्ष यान चन्द्रमाको सतहबाट माटोको नमूना लिएर पृथ्वीमा फर्किएको छ ।

चीनले यसलाई निकै सफल मिसन भएको बताएको छ । एक मिडिया रिपोर्टका अनुसार वैज्ञानिकहरूको टोलीले मंगल ग्रहको कठोर मौसममा बाँच्न र बढ्न सक्ने बोट पत्ता लगाएको छ ।

वैज्ञानिक रुपमा यो बिरुवाको नाम सिन्ट्रिचिया कानिनर्भिस हो । यो बिरुवा अत्यधिक चिसो र चरम खडेरीमा पनि बाँच्न सक्छ । वैज्ञानिकहरूको टोलीले आफ्नो अनुसन्धानले हरितगृहको विपरीत ग्रहको सतहमा बिरुवाहरू खेती गर्ने सम्भावनामा केन्द्रित रहेको दाबी गरेको छ ।

यस्तो वातावरणमा सम्पूर्ण बोटबिरुवाको अस्तित्वबारे अनुसन्धान गर्ने उनी पहिलो व्यक्ति हुन् । उनले भने कि अध्ययन अनुसार एस कानिनर्भिसको वातावरणीय लचिलोपन केहि अत्यधिक तनाव–सहिष्णु सूक्ष्मजीवहरू र टार्डिग्रेड्सभन्दा उच्च छ ।

यो अध्ययन ‘द इनोभेसन’ पत्रिकाको एक नयाँ पेपरमा प्रकाशित भएको छ । अनुसन्धानकर्ताहरूले मरुभूमिको काई कसरी बाँचेको मात्र होइन, नजिकैको पूर्ण निर्जलीकरणबाट पनि चाँडै ठिक हुने दाबी गर्छन् । यसबाहेक यो –१९६ सेल्सियसमा ३० दिन र –८० डिग्री सेल्सियसमा पाँच वर्षसम्म गामा किरणहरूको सम्पर्कमा आएपछि पनि सामान्य रूपमा जीवित रह्यो ।