• ३१ जेष्ठ २०८१, बिहीबार
  •      Thu Jun 13 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   कुमारीको मनोभावमा आधारित नाटक ‘अग्निच्क्षु’ मञ्चित ★   रूग्ण उद्योग पुनःसञ्चालनका लागि व्यवस्थित अध्ययन गरौँः प्रधानमन्त्री ★   विपद्लाई निमिट्यान्न गर्न सकिँदैन, न्युनिकरणका लागि सबै एक हुनुको विकल्प छैनः अध्यक्ष नेपाल ★   राष्ट्रपति पौडेलसँग महानिर्देशक हुंग्बोको शिष्टाचार भेट ★   जनप्रतिनिधि र पार्टीबीचको सम्बन्ध सुमधुर हुन आवश्यकः उपसभापति खड्का ★   अस्ट्रेलियाको भरमा इंग्ल्याण्ड टोली, अष्ट्रेलियाले उतार्ला कि पछार्ला ? ★   रूग्ण उद्योग पुन:सञ्चालनका लागि व्यवस्थित अध्ययन गरौँ: प्रधानमन्त्री ★   मन्त्रीपरिषद् पुनर्गठन गर्नेबारे मलाई जानकारी छैन, प्रधानमन्त्रीसँग सोधौँला: माधवकुमार नेपाल ★   देश विकास हुनबाट रोक्न काँग्रेसले ‘स्यालहुँइया’ मच्चायो: ओली ★   अस्ट्रेलियाको भरमा इंग्ल्याण्ड टोली, अष्ट्रेलियाले उतार्ला कि पछार्ला ?

संसारको सबैभन्दा शान्त ठाउँ, जहाँ सुल्तानदेखि भिखारीसम्मका शव गाडिन्छन्एजेन्सी । शहरहरूमा धेरै कोलाहल हुन्छ । तर संसारमा केही यस्ता ठाउँहरू छन् जहाँ चरम शान्ति छ । आज हामी तपाईलाई यस्तै शान्त ठाउँको बारेमा बताउन गइरहेका छौँ । यो विशेष स्थानलाई ‘भ्याली अफ पिस’ भनिन्छ, जहाँ राजादेखि भिखारीसम्मका शव गाडिन्छन् ।

यो भ्याली अफ पिस इराकको नजाफ सहरमा अवस्थित एउटा कब्रिस्तान हो । यो संसारको सबैभन्दा ठूलो कब्रिस्तान मध्ये एक हो, जसलाई वादी अल–सलाम पनि भनिन्छ । यस शान्तिको उपत्यकामा ६० लाखभन्दा बढी मुस्लिमहरूको शव गाडिएको छ, जसमा सुल्तानदेखि वैज्ञानिक, नेता र भिखारीसम्म सबै छन् ।

यति मात्र होइन, भगवानका अगमवक्ता सालेह र हुदको चिहान पनि छन् । राजकुमार अली इब्न अबी तालिबको अवशेष पनि यही ठाउँमा छ । यो चिहान करिब १ हजार ४ सय ८५ दशमलव ५ एकडमा फैलिएको छ ।

वादी अल सलाम कब्रिस्तान यस सहरको आत्मा हो, जसलाई हेर्दा कब्रिस्तानको होइन सहरको अनुभव हुन्छ । वास्तवमा, यहाँ चिहानहरू साँघुरो भवनहरू जस्तै देखिन्छन् । संसारका विभिन्न भागबाट मुस्लिमहरू यो ठाउँ घुम्न आउँछन् । वादी अल–सलाम संसारको एक मात्र कब्रिस्तान हो जहाँ १४०० भन्दा बढी वर्ष पहिलेदेखि दफन चलिरहेको छ, जुन आज पनि जारी छ ।

अल–सासानियन युगका नेताहरू र अल–हिराका राजाहरूलाई पनि यस चिहानमा गाडिएको थियो । यति मात्र होइन, हम्दानिया राज्यका राजकुमारहरू, अल–बुवाहिया, फातिमिया, सफाविय्या, काजरलाई पनि यहाँ गाडिएको थियो ।

त्यहाँ प्रत्येक परिवारको लागि विशेष भूमिगत कोठाहरू छन्, जसमा पहुँच सीढीहरू मार्फत जान्छ । यो चिहानलाई गिनिज बुक अफ वल्र्ड रेकर्डले विश्वको सबैभन्दा ठूलो चिहानको रूपमा मान्यता दिएको छ । यो चिहानलाई युनेस्कोले विश्व सम्पदा क्षेत्रको सूचीमा समावेश गरेको छ ।

इराक युद्धका क्रममा यहाँ दैनिक २००–२५० शव गाडिन्थ्यो भने २०१० मा यो संख्या १०० भन्दा कममा झरेको थियो । हरेक वर्ष विश्वभरबाट करिब ५० हजार नयाँ शवलाई यस चिहानमा स्थान दिइन्छ । सन् २०१४ मा एक समय यस्तो आयो, जब ठाउँको अभावमा शव यहाँ राख्न अस्वीकार गरियो । यसपछि कतिपय शव चोरी भएको र कतिपय शव बेच्ने घटना बाहिर आएको थियो ।

एक मिडिया रिपोर्टका अनुसार यो ठाउँ विश्वभरका शिया मुस्लिमहरूका लागि महत्त्वपूर्ण स्थान हो । यस चिहानमा चिहान खन्न १ सय डलर र शव गाड्न १७०–२०० डलर खर्च लाग्छ ।