• १४ जेष्ठ २०८१, सोमबार
  •      Mon May 27 2024
  •   Unicode
Logo

के हो ‘स्लीप डिभोर्स’, सम्बन्धमा राम्रो कि नराम्रो ?सांकेतिक तस्बिर

एजेन्सी । काम गर्ने जोडीहरूलाई व्यक्तिगत र व्यावसायिक जीवन बीच सन्तुलन कायम राख्न धेरै गाह्रो छ । जसका कारण धेरै दम्पतीको अधिकांश समय झगडामा बित्छ । यसमा विकल्प छ जसलाई अपनाएर यी मतभेद हटाउन सकिन्छ र त्यो हो स्लीप डिभोर्स ।

के हो स्लीप डिभोर्स ?
स्लीप डिभोर्स, जसमा जोडीहरू आफ्नो आवश्यकता र आराम अनुसार छुट्टै सुत्न रुचाउँछन् । हाम्रो आजको जीवनशैली र कार्य संस्कृतिले यही प्रवृत्तिलाई जन्म दिएको छ । नाइट शिफ्ट, एक पार्टनरको घुर्ने बानी वा राति अबेरसम्म फोनमा बस्ने बानीले अर्को पार्टनरको निद्रामा बाधा पुर्‍याउँछ, त्यसको समाधान स्लीप डिभोर्स हो । यो प्रवृत्ति सहरमा बढी देखिएको छ ।

यसका फाइदाहरु
फाइदाका आधारमा स्लीप डिभोर्स गर्ने चलन निकै लोकप्रिय बन्दै गएको छ र दम्पतीले पनि यसलाई पछ्याइरहेका छन् । खाना र निद्रा शरीरको कामका लागि सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण दुई चीज हुन्।

यी दुई कुराको कमीले तपाईको सम्पूर्ण दिनचर्या, राम्रो सम्बन्धलाई समेत बाधा पुर्‍याउन सक्छ । स्लीप डिभोर्सलाई सुखी दाम्पत्य जीवनको अन्त्य नठान्नुहोस्, बरु यो सोच्नुहोस् कि यदि व्यक्ति तनावमुक्त रह्यो भने उसले सबै कुरा सजिलै व्यवस्थापन गर्न सक्छ ।

स्लीप डिभोर्सले सम्बन्धलाई कसरी असर गर्छ ?
१. कनेक्शनमा कमि
छुट्टै सुत्दा पार्टनरसँगको घनिष्ठताको भावना हराउन थाल्छ । सुत्ने कोठा त्यो ठाउँ हो जहाँ हामी आफ्नो प्रेम, गुनासो र अन्य धेरै कुराहरू आफ्नो पार्टनरसँग साझा गर्छौं । जसका कारण आपसी सम्बन्ध बढ्छ, तर स्लीप डिभोर्समा यी कुराका लागि समय हुँदैन, जसका कारण लगाव कम हुन थाल्छ र सम्बन्धमा रहँदा पनि अलगावको अनुभूति हुन्छ ।

२. रोमान्सको कमी
यो अति आवश्यक कुरा हो । फरक–फरक कोठामा सुत्दा बिस्तारै प्रेम र रोमान्स कम हुँदै जान्छ, जसले तपाईंको वैवाहिक जीवनमा बाधा पुर्‍याउन सक्छ र विछोडको कारण पनि बन्न सक्छ । व्यक्तिगत जीवनसँग सम्बन्धित कुनै पनि समस्याले तपाईको व्यावसायिक जीवनलाई पनि असर गर्छ ।

३. खुशीमा कमी
स्लीप डिभोर्सका कारण काम गर्ने दम्पतीको जीवनबाट पनि खुशी हराउँदै गएको छ । दिनभर अफिसमा बिताएपछि घरको काम सकेर राति मात्रै एकअर्कासँग समय बिताउने मौका मिल्छ । यस्तो अवस्थामा छुट्टाछुट्टै सुत्ने निर्णय दुवैलाई गाह्रो हुन सक्छ । जसका कारण आपसी मनमुटाव बढ्न थाल्छ ।

४. असुरक्षित महसुस
स्लीप डिभोर्सका कारण पार्टनरले असुरक्षित पनि महसुस गर्न सक्छ । वास्तवमा, बिहेपछि बेड सेयरिङ एकदम सामान्य कुरा हो, तर यदि एक जोडी राम्रो निद्राको लागि अलग सुत्न चाहन्छ भने, अर्कोले यसलाई दूरी बनाउनको लागि बहाना मान्न सक्छ । तिनीहरू सधैं डराउँछन् कि तिनीहरूको सम्बन्धमा तेस्रो व्यक्ति प्रवेश गरेको छ । जसका कारण अनावश्यक तनाव र झगडा भइरहन्छ ।