• ३० चैत्र २०८०, शुक्रबार
  •      Fri Apr 12 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   उपराष्ट्रपति यादवसँग पाकिस्तानका राजदूतको शिष्टाचार भेट ★   अत्यावश्यक औषधि स्वदेशमा उत्पादनका लागि प्रक्रियाअघि बढाइएको छ: उपप्रधानमन्त्री यादव ★   ‘खाद्य स्वच्छता तथा गुणस्तर विधेयक संशोधन’ लाई राष्ट्रिय सभाको सहमति ★   विसं २०८०: वन मन्त्रालयमा के के काम भए ? ★   व्यवस्था बदलिएपनि कुनै गुणात्मक परिवर्तन हुन सकेन: पूर्वराजा शाह ★   नेपाललाई पहिलो सफलता, दिपेन्द्रले लिए विकेट ★   वर्षान्त २०८०: विद्यालय शिक्षा विधेयकले तताएको वर्ष ★   सुनकोसी मरिण डाइभर्सन: वैशाख २६ गते ब्रेक थ्रुको तयारी ★   लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले पाए विश्वासको मत ★   मलेसियाविरुद्ध नेपालले टस हार्यो, पहिला फिल्डिङ गर्दै

सुनको कमोड चोरी गरेका शीनले गरे अपराध स्वीकार: कमोड हेर्न मानिसहरू २ घण्टा लाइनमा बस्थेएजेन्सी । जेम्स शीन नामका एक व्यक्तिले बेलायतको ब्लेनहाइम प्यालेसबाट सुनको शौचालय चोरेको आरोप स्वीकार गरेका छन् । १८ क्यारेट सुनबाट बनेको उक्त कमोड सन् २०१९ मा चोरी भएको थियो । यसको मूल्य करिब ५० करोड रुपैयाँ रहेको छ ।

अमेरिकी मिडिया हाउस सीएनएनका अनुसार यो सुनको शौचालय पहिलो पटक सन् २०१६ मा न्यूयोर्कको गुगेनहेम म्युजियममा राखिएको थियो । यो अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पलाई २०१७ मा व्हाइट हाउसमा राख्नको लागि पनि उधारो दिइएको थियो।

 

मिडिया रिपोर्टका अनुसार सन् २०१६ मा न्युयोर्कको गुगेनहेम म्युजियममा कलाकृति प्रदर्शनी आयोजना गर्दा मानिसहरु यसलाई हेर्न दुई घण्टा लाइनमा बस्नुपरेको थियो । यस अवधिमा, क्लिनरहरूले प्रत्येक १५ मिनेटमा शौचालय सिटहरू सफा गर्थे। एक तथ्याङ्क अनुसार १ लाख मानिसले यो ट्वाइलेट सिट हेरेका थिए ।

विन्स्टन चर्चिलको कोठा नजिकै शौचालय स्थापना गरिएको थियो

यो शौचालय अक्सफोर्डशायरको ब्लेनहाइम प्यालेसमा विन्स्टन चर्चिलको जन्म भएको कोठा नजिकै राखिएको थियो। चर्चिल पहिलो विश्वयुद्धको समयमा १९४० मा बेलायतको प्रधानमन्त्री थिए।

यस्तै, सेप्टेम्बर २०१९ मा इटालियन कलाकार मौरिजियो क्याटेलानको एक कला प्रदर्शनी दरबारमा आयोजित गरिएको थियो। ‘विक्टोरी इज नॉट ए बिकल्प’ नामको ए्याक्टमा पनि सुनको उक्त कमोड देखाइएको थियो ।

सीएनएनको रिपोर्टका अनुसार इटालियन कलाकार क्याटेलनले यो कमोडको नाम ‘अमेरिका’ राखेका थिए । कला, पैसा, लोभ र पुँजीवादमाथि व्यंग्यात्मक टिप्पणीका रूपमा उनले यसलाई ‘अमेरिका’ नाम दिएका थिए।

चोरले शौचालय उखेलेर चोरी गरेको थियो । जसको कारण शौचालय भएको क्षेत्र जलमग्न भएको थियो । चोरहरूले दुईवटा गाडीको प्रयोग गरी चोरी गरेको हुन सक्ने प्रहरीले आशंका व्यक्त गरेको छ ।

चोरीको पाँच वर्षपछि अर्थात् अप्रिल ३, २०२४ मा ३९ वर्षीय अभियुक्त जेम्स शिनले अक्सफोर्ड क्राउन कोर्टमा चोरीको षड्यन्त्र गरेको अपराध स्वीकार गरेका छन् । शीन पहिले नै अर्को चोरी मुद्दामा १७ वर्षको जेल सजाय काटेका थिए। उनले राष्ट्रिय घोडा दौड संग्रहालयबाट ट्र्याक्टर र ट्रफीहरू चोरी गरेका थिए।

सीएनएनका अनुसार, शीन बाहेक, यस मुद्दामा अन्य तीन अभियुक्तहरू पनि सामेल रहेको पाईएको छ । यद्यपी, उनीहरुले चोरीमा आफ्नो संलग्नता अस्वीकार गरेका छन्।