• ३० चैत्र २०८०, शुक्रबार
  •      Fri Apr 12 2024
  •   Unicode
Logo
Latest
★   दिनेश कार्तिकलाई जिस्काउदै रोहितले भने: विश्वकप अझै बाँकी छ ★   कोटेश्वरका व्यवसायीहरुको भनाई ‘व्यवसाय पनि चलोस्, घरबेटी पनि मर्कामा नपरुन्’ ★   उपराष्ट्रपति यादवसँग पाकिस्तानका राजदूतको शिष्टाचार भेट ★   अत्यावश्यक औषधि स्वदेशमा उत्पादनका लागि प्रक्रियाअघि बढाइएको छ: उपप्रधानमन्त्री यादव ★   ‘खाद्य स्वच्छता तथा गुणस्तर विधेयक संशोधन’ लाई राष्ट्रिय सभाको सहमति ★   विसं २०८०: वन मन्त्रालयमा के के काम भए ? ★   व्यवस्था बदलिएपनि कुनै गुणात्मक परिवर्तन हुन सकेन: पूर्वराजा शाह ★   नेपाललाई पहिलो सफलता, दिपेन्द्रले लिए विकेट ★   वर्षान्त २०८०: विद्यालय शिक्षा विधेयकले तताएको वर्ष ★   सुनकोसी मरिण डाइभर्सन: वैशाख २६ गते ब्रेक थ्रुको तयारी

मुख्यमन्त्री शर्माले आज विश्वासको मत लिन्छन् कि राजीनामा ?काठमाडौं । नेकपा माओवादी केन्द्रले नेतृत्व गर्दै आएको कर्णाली प्रदेश अब एमालेलाई छाडिदिनुपर्ने भएपछि अन्योल देखिएको छ । माओवादी केन्द्रको प्रदेश तहमा त एमाले र माओवादी केन्द्रको शीर्ष नेतृत्वबीच भएको सहमतिप्रति असन्तुष्टि नै देखिएको छ ।

मुख्यमन्त्री राजकुमार शर्माले आज विश्वासको मत लिने तयारी गरेका छन् । त्यसका लागि प्रदेशसभा सचिवालयमा पत्रसमेत दर्ता गराइसकेका छन् । तर अब शीर्ष नेताबीच कर्णालीको मुख्यमन्त्री एमालेले लिने सहमति भएपछि उनी अन्योलमा परेका छन् । जबकी माओवादीभित्र कर्णालीको मुख्यमन्त्री आफैंले लिनुपर्ने आवाज उठ्दै आएको छ । विशेष गरी माओवादी केन्द्रका उपमहासचिव जनादर्शन शर्माले कर्णाली प्रदेश छाड्न नहुने तर्क गर्दै आएका छन् ।

कर्णाली सरकारमा रहेका माओवादी केन्द्रका मन्त्रीहरुले केन्द्रबाट गलत निर्णय भएको दाबी गरेका छन् । उनीहरुले मुख्यमन्त्रीले कार्यसूचीअनुसार विश्वासको मत लिएरै छाड्ने बताएका छन् ।

संघमा भएको सहमति अनुसार अघि बढ्ने हो भने पनि विश्वासको मत पाएपछि मात्र प्रक्रिया अघि बढाउन सकिने माओावदी केन्द्रका नेताहरुको भनाइ छ । संवैधानिक प्रक्रिया अवलम्बन गरेर अघि बढिसकेपछि केन्द्रले निर्णय गर्दा प्रदेशको स्वायत्तता हरण हुने कतिपयको बुझाइ छ ।

मुख्यमन्त्रीले आज बिहान आफ्नो दलका नेताहरुको बैठक बोलाएका छन् । बैठकले गरेको निर्णयअनुसार अघि बढ्ने तयारी मुख्यमन्त्रीको छ । एमालेले भने अब गठबन्धनमा भएको सहमतिअनुसार अघि बढ्नु्पर्ने बताएको छ ।

केन्द्रीय गठबन्धन अनुसार एमालेको नेतृत्वमा सरकार बनेको खण्डमा मुख्यमन्त्री यामलाल कँडेल बन्नेछन् । २०७४ मै मुख्यमन्त्री बन्ने उद्देश्यसहित प्रदेश झरेका कँडेल त्यो बेला एमालेसँग २० सिट हुँदा पनि मुख्यमन्त्री बन्ने अवसरबाट चुकेका थिए । तत्कालीन नेकपा हुँदा बिचमा मुख्यमन्त्री बन्न उनले पटक–पटक विद्रोह पनि गरे । तर, बन्न सकेका थिएनन् ।