• २१ मंसिर २०८०, बिहीबार
  •      Thu Dec 7 2023
  •   Unicode
Logo

युक्रेनलाई लिएर संयुक्त राष्ट्र सुरक्षा परिषद्को बैठक बस्नेन्युयोर्क । युक्रेनको सीमामा रुसको सेना निर्माणका विषयमा छलफल गर्न संयुक्त राज्य अमेरिकाको अनुरोधमा संयुक्त राष्ट्र सुरक्षा परिषद्ले सोमबार सार्वजनिकरुपमा बैठक गर्ने भएको छ ।  

अमेरिकाले १५ सदस्यीय निकायको बैठकलाई रुसका लागि आफ्नो व्याख्या गर्ने मौकाको रूपमा वर्णन गरेको छ भने रुसले यसलाई रोक्ने प्रयास गर्न सक्ने सङ्केत गरेको छ । बैठक अगाडि बढ्नका लागि नौ मत आवश्यक हुन्छ र वासिङ्टन पर्याप्त समर्थन पाउनेमा विश्वस्त छ । 

तर रूसले युक्रेनमा आक्रमण गरेको भए पनि सबै सदस्यलाई आफ्ना विचारहरू खुलारूपमा प्रसारित गर्ने अवसर बाहेक त्यहाँ परिषद्ले कुनै कारबाही नगर्ने सम्भावना छ। साधारण कथनलाई सर्वसम्मतिको समर्थन चाहिन्छ र रूसले कुनै पनि प्रस्तावका लागि भिटो गर्न सक्छ।

संयुक्त राज्य अमेरिका, फ्रान्स, बेलायत र चीनसँगै परिषद्मा भिटो प्रयोग गर्ने पाँच स्थायी शक्तिहरूमध्ये रुस पनि एक हो। सुरक्षा परिषद्लाई अन्तर्राष्ट्रिय शान्ति र सुरक्षा कायम राख्ने जिम्मेवारी दिइएको छ। बैठकको एक दिनपछि रूसले फेब्रुअरीमा काउन्सिलको अध्यक्षता ग्रहण गर्ने तयारी गरेको छ।

“अमेरिका र यसका सहयोगीहरूले संयुक्त राष्ट्रसङ्घलाई राजनीतिक रङ्गमञ्चको रूपमा प्रयोग गर्नेछन् जहाँ उनीहरूले युद्धको स्थितिमा रूसलाई सार्वजनिक रूपमा लज्जित पार्न सक्छन्”, संयुक्त राष्ट्रसङ्घको क्राइसिस ग्रुपका निर्देशक रिचर्ड गोवानले भने, “मलाई डर छ कि इथियोपियाली युद्ध र बर्माको कू जस्तै यो केवल एउटा अर्को सङ्कट हुनेछ । यसले वास्तविक संसारमा संयुक्त राष्ट्रसङ्घले थोरै प्रभाव पार्छ भनेर देखाउँछ।”

अमेरिकी सिनेटद्वारा नयाँ प्रतिबन्ध लगाउने तयारी

रुसले आफ्नो छिमेकी युक्रेन नजिक एक लाख २० हजार सेना जम्मा गरेको छ र पश्चिमी रक्षा गठबन्धनलाई पूर्वी युरोपबाट सेना र हतियार फिर्ता लिन तथा पूर्व सोभियत राज्य युक्रेनलाई पश्चिमी रक्षा गठबन्धनमा सामेल हुनबाट रोक्न माग गरेको छ। 

अमेरिकी अधिकारीहरूले कुनै पनि द्वन्द्वको क्षतिको उपचारका लागि आपूर्तिहरू समावेश गर्न रूसको सैन्य निर्माण विस्तार भएको बताएका छन् ।

मस्कोले आक्रमण गर्ने कुनै पनि योजनालाई अस्वीकार गरेको छ । तर आइतबार उसले नेटोलाई मुख्य सुरक्षामा प्रतिबद्धता कार्यान्वयन गर्न चाहेको छ कि छैन भनेर स्पष्ट गर्न सोध्ने बताएको थियो ।