• १५ मंसिर २०८०, शुक्रबार
  •      Fri Dec 1 2023
  •   Unicode
Logo
Latest
★   जीवाश्म इन्धनलाई कम वा अन्त्य गर्न कोप-२८ मस्यौदाको आह्वान ★   इजरायल र हमासबीचको युद्धविरामपछि फेरि युद्ध सुरु ★   गोरखामा अनलाइनमार्फत भुक्तानी गर्नेको सङ्ख्या बढ्दो ★   एघार महिनामा भित्रिए नौ लाखभन्दा बढी पर्यटक ★   केपी ओली कप फाईनल: मधेशले आर्मीलाई दियो १ सय ३६ रनको मध्यम लक्ष्य ★   रहेनन् पूर्वखेलाडी तथा प्रशिक्षक थापा ★   सार्वभौम सत्ता, स्वाधिनता, स्वतन्त्रता र भौगोलिक अखण्डतालाई बचाइराख्नु आजको आवश्यकता: ओली ★   अन्नपूर्ण हिमालको ‘रोयल्टी’ दाबी ★   नेपाल सुपर लिगमा आज विरगञ्ज युनाइटेड एफसी र एफसी चितवनबीच प्रतिस्पर्धा ★   निर्वाचन आयोगबाट राष्ट्रिय सभा सदस्य निर्वाचन कार्यतालिका सार्वजनिक

म्यान्मारमा सैनिक विद्रोहको वार्षिकोत्सवमा नागरिक अवज्ञायाङ्गुन । म्यान्यमारमा सैन्य विद्रोहको पहिलो वार्षिकोत्सवमा मानिसहरुले जुन्ता सरकारको आदेशलाई अवज्ञा गरेका छन् । जुन्ता सरकारले व्यवसाय सुचारु राख्न गरेको आदेशलाई अवज्ञा गर्दै मानिसहरुले आफ्नो व्यवसाय बन्द गरेका छन् र सडकहरु खाली बनाएका छन् । 

दक्षिणपूर्वी एसियाली मुलुकको संक्षिप्त लोकतान्त्रिक अन्तराललाई अन्त्य गर्ने र नागरिक नेत्री आङ सान सु कीलाई सत्ताच्यूत गर्ने जुन्ता सरकारले ठूलो मात्रामा जनविरोध र असन्तोषमाथि कारवाही सुरु गरेको छ । 

स्थानीय निगरानी समूहका अनुसार जनविरोध र असहमतिविरुद्धको रक्तपातपूर्ण कारवाहीमा जुन्ता सरकारले करिब एक हजार ५०० नागरिकको हत्या गरेको छ । मुलुकको स्वात विद्रोह विरोधी लडाकुहरूको नियन्त्रणमा छ ।

कार्यकर्ताहरूले वार्षिकोत्सवमा ‘मौन हड्ताल’ को आह्वान गरेपछि जुन्ताले मङ्गलबार पसलहरू खुला राख्न आदेश दिएको थियो।

तर एएफपीका अनुसार व्यापारिक केन्द्र याङ्गुनका सडकहरू बिहान १० बजेबाट खाली हुन थाले । दोस्रो ठूलो शहर मण्डले र दक्षिणी तानिन्थरी क्षेत्रमा यस्तै दृश्य दोहोरियो।

एक बासिन्दाले एएफपीलाई बताएअनुसार मण्डलेको प्रसिद्ध जेड बजार खुल्यो तर भीडभाड थिएन । 

“मेरो इलाका वरपर कोही पनि सडकमा निस्किरहेको छैन र सुरक्षा बलहरू गस्ती गरिरहेका छन्। म मौन हड्तालमा भाग लिन अनलाइन गेम खेल्दै घरमै बसिरहेको छु”, ती बासिन्दाले भने । 

डिसेम्बरमा यस्तै हडतालले देशभरका सहर र सहरका सडकहरू खाली गरेको थियो । तर मङ्गलबार बिहान स्थानीय मिडियाले याङ्गुन र मण्डलेमा अलग्गै फ्ल्याशमोबहरू देखाए, जहाँ प्रदर्शनकारीहरूले प्रजातन्त्र समर्थक ब्यानरहरू फहराए र आगोहरू लगाए।

वार्षिकोत्सवअघि जुन्ताले बन्द गर्ने व्यवसायहरू कब्जा गर्ने धम्की दिएको थियो । साथै जुलुस वा सेना विरोधी ‘प्रचार’ गर्दा देशद्रोह वा आतङ्कवादको आरोप लाग्न सक्ने चेतावनी दिएको थियो ।

मङ्गलबार प्रकाशित टिप्पणीहरूमा जुन्ता प्रमुख मिन आङ ह्लिङले सन् २०२० को चुनावमा आङ सान सुकीको पार्टीले चुनावी धाँधली गरेपछि सत्ता हातमा लिन बाध्य भएको सेनाको दाबीलाई दोहोर्याएका थिए । सो चुनाव अन्तर्राष्ट्रिय पर्यवेक्षकहरूले धेरै हदसम्म स्वतन्त्र र निष्पक्ष भएको बताएका थिए।

मिन आङ ह्लिङले राज्य सञ्चालित ग्लोबल न्यू लाइट अफ म्यान्मार अखबारलाई मुलुकमा स्थिरता बहाल भएपछि नयाँ चुनाव गरिने बताए।